Tokarka LIEBERT D150 Modell

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Bombel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2018, 07:15

Tokarka LIEBERT D150 Modell

#1

Post napisał: Bombel » 18 sty 2018, 07:23

Witam serdecznie!
W tym gąszczu tematów nie mogłem znaleść przywitalni tyle tutaj tematów :D
Panowie oraz Panie mam pytanie, otóż stałem się szczęśliwym posiadaczem tokarki niemieckiej produkcji z 1955r firmy LIEBERT model D150.
Maszyna pracowała w zakładzie stolarskim, i od chyba roku w pl przy stali,tak zarzekał się sprzedawca.
Maszyna przed zakupem była sprawdzona pod kątem toczenia co dało bardzo sensowne wyniki na wałku 30cm 0 stożka.
Nasz błąd polegał na nie podpytaniu oraz nie sprawdzeniu smarowania. W domu po ustawieniu tokarki podkusiło mnie o zdjęcie dekla skrzyni,widok jak na 55rocznik rewelacyjny. W posuzkiwaniu zbiornika oleju natrafiłem na szlam,syf co prawda olej z wierzchu był czysty żółty ale szlam na dnie zatykał smoka. Uruchomiłem tokarkę w celu analizy czy jest smarowanie czy nie, okazało się że coś tam psikneło. Pytanie czy wystarczająca ilość do smarowania? Zdjąłem wężę wypsikałem powietrzem ten olej i wyleciał takie mleczko. Pompa na krótko ssie olej i podaje.
Moje pytanie brzmi co to jest zaznaczone na foto w kółko? Pytam ponieważ dopiero w sobotę będzie można ją odsunąć od ściany i tam jest rewizja tego ustrojstwa. Czy to obudowa filtra? Pytanie drugie.Zakładając iż mogła pracować bez oleju,chociaż koła zębate były wilgotne to jaki objaw zatarcia będzie występować?
Obrazek

Czy są dostępne schematy tej tokarki? Siedze już kilka h i nie mogę znaleść. Z góry wielkie dzięki.




atlc
Posty w temacie: 1

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#2

Post napisał: atlc » 18 sty 2018, 08:13

Bardzo możliwe że to filtr oleju szczelinowy, pakiet ściśniętych blaszek i zgarniacze do brudu- jak na zdjęciu poniżej.
Jak wrzeciono jest na łożyskach i jakieś szczątkowe smarowanie było, to nie będzie raczej źle, gorzej jak to panewki, mogą już być przytarte, a to będzie niestety droższa zabawa niż ewentualna wymiana łożysk.
Obrazek


Autor tematu
Bombel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2018, 07:15

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#3

Post napisał: Bombel » 18 sty 2018, 09:44

Dziękuję za odp. Tokarka na panelach. Nie wyczuwam nic niepokojącego żadnych przychamowan przy kręcenie wrzeciona itp. Chyba że są jakieś inne objawy. Kręci lekko sprawnie ręką bez oporów. Być może moje obawy są nieuzasadnione. Po naszym próbnym toczeniu nie była używana aż do przywiezienia a przy próbie było ok w sensie toczenie.


batman2020
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2021, 23:13

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#4

Post napisał: batman2020 » 03 lut 2021, 23:26

Witam ostatnio stałem się posiadaczem tokarki Liebert FD 150 (nowszy model od D150) i tak jak Pan szukam informacji nt tej maszyny może byśmy wymienili się spostrzeżeniami. Informuję że to moje początki z tokarkami, w mojej maszynie jest obcięty wąż od smarowania natomiast pompka podaje dość fajnie olej. Z tego co szukałem w sieci to tylko na stronach niemieckich jest coś na ten temat W razie czego mogę zrobić fotki i podesłać.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#5

Post napisał: RomanJ4 » 04 lut 2021, 00:03

batman2020 pisze:szukam informacji nt tej maszyny

http://www.lathes.co.uk/liebert-gurtler/
pozdrawiam,
Roman


batman2020
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2021, 23:13

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#6

Post napisał: batman2020 » 04 lut 2021, 12:00

Dziękuje ale to już mam przetłumaczone i znam prawie na pamięć ale tam nie tabeli gwintów są informacje co ta tokarka potrafi ale trzeba ją rozszyfrować na razie walczę ze sprzęgłem 3Kl5 naprawa prawie 1400 zł w zakładzie

Dodane 2 minuty 42 sekundy:
Obrazek Mam natomiast tabelę ustawień ale nie bardzo mogę rozszyfrować prosiłbym ewentualnie o pomoc

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#7

Post napisał: RomanJ4 » 04 lut 2021, 12:32

Ja to rozumiem tak:
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


batman2020
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2021, 23:13

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#8

Post napisał: batman2020 » 04 lut 2021, 15:12

Wydaje mi się że żółty to metryczne a zielony to calowe niebieski posuw wzdłużny a czerwony poprzeczny ale mogę się mylić tak czy inaczej nadal nie rozumiem tych ustawień (jakie koła na gitarze i ile zębów) nie na którą tabelkę patrzeć górną czy dolną
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#9

Post napisał: RomanJ4 » 04 lut 2021, 15:33

batman2020 pisze:Wydaje mi się że żółty to metryczne

A widziałeś kiedyś śrubę z gwintem trójkątnym o skoku 56mm? :wink: (jeszcze nacinaną na malej tokarce...)
zreszta porównaj sobie obie tabele (z TPI).
https://mikromierz.pl/wymiary-gwintow-c ... -ANSI-B1-1
batman2020 pisze: niebieski posuw wzdłużny a czerwony poprzeczny ale mogę się mylić

A który z nich ma mniejsza wartość ?(patrz w jednej linii poziomej)
Prawie we wszystkich tokarkach manualnych posuw poprzeczny("cross feed"-zaznaczany pionowym zygzakiem) ma wartość ułamka posuwu poziomego("long feed" -poziomy zygzak), a wynika to najczęściej z budowy przekładni w suporcie..

Obrazek
pozdrawiam,
Roman


batman2020
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2021, 23:13

Re: Tokarka LIEBERT D150 Modell

#10

Post napisał: batman2020 » 04 lut 2021, 18:08

Witam przyznam że powoli zaczynam rogryzac te wywody ale jeszcze musze to wszystko przetrawić proszę o wyrozumiałośc dopiero zaczynam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”