tokarka jaka do dużej powierzchni

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
zibi1337
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2022, 20:30

tokarka jaka do dużej powierzchni

#1

Post napisał: zibi1337 » 08 lip 2022, 12:18

Siema, jestem totalnym laikiem a chce kupić tokarkę pod konkretną rzecz powiedz mi na jakie parametry mam patrzeć potrzebuje tokarki do toczenia krążków na sztangę. Największy krążek ma 500mm średnicy i 30mm grubości o wadze 27kg. Potrzebuję go przetoczyć z każdej strony czyli po brzegach, krawędziach i całej powierzchni koła (z jednej strony strony jest napis, z drugiej jest płaska powierzchnia i po niej będzie toczone)
Potrzebuję takiej tokarki która mi to złapie.




Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#2

Post napisał: Arias2 » 08 lip 2022, 13:18

Jak jesteś laikiem to się za to nie bierz tylko zleć to komuś kto to ogarnie.
Czytając to co napisałeś widać że nie masz zielonego pojęcia jak się za to zabrać, a zabić się możesz bardzo szybko.


Autor tematu
zibi1337
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2022, 20:30

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#3

Post napisał: zibi1337 » 08 lip 2022, 13:28

Arias2 pisze:
08 lip 2022, 13:18
Jak jesteś laikiem to się za to nie bierz tylko zleć to komuś kto to ogarnie.
Czytając to co napisałeś widać że nie masz zielonego pojęcia jak się za to zabrać, a zabić się możesz bardzo szybko.
zajmij się sobą, nie odpowiadasz na pytanie to idź ponarzekaj starej w domu. A jak nie rozumiesz pytania wróć do szkoły


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#4

Post napisał: jasiu... » 08 lip 2022, 13:39

Produkcja seryjna? To kup sobie stare TZC, jest silna, a oprogramowanie, gdyby zdechło, zastąpisz czymkolwiek. Zauważ, że zwykła tokarka nie bardzo się nada. Te talerze muszą mieć pewien prosty, ale jednak kształt, żeby nie zrobiły krzywdy, muszą być zaokrąglone. Noże kształtowe w tokarce? A kto się tym będzie bawił. Moim zdaniem TZC, którą czasem w cenie złomu kupisz i ewentualnie przerobisz (dokładność przecież nie ma być w mikronach) zupełnie się sprawdzi.

Arias2, każdy kiedyś był laikiem.


Autor tematu
zibi1337
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2022, 20:30

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#5

Post napisał: zibi1337 » 08 lip 2022, 13:44

jasiu... pisze:
08 lip 2022, 13:39
Produkcja seryjna? To kup sobie stare TZC, jest silna, a oprogramowanie, gdyby zdechło, zastąpisz czymkolwiek. Zauważ, że zwykła tokarka nie bardzo się nada. Te talerze muszą mieć pewien prosty, ale jednak kształt, żeby nie zrobiły krzywdy, muszą być zaokrąglone. Noże kształtowe w tokarce? A kto się tym będzie bawił. Moim zdaniem TZC, którą czasem w cenie złomu kupisz i ewentualnie przerobisz (dokładność przecież nie ma być w mikronach) zupełnie się sprawdzi.

Arias2, każdy kiedyś był laikiem.
dziękuję; ilość krążków ograniczona po kilkanaście miesięcznie, na razie przygoda żeby się uczyć to robić

Dodane 3 minuty 34 sekundy:
jasiu... pisze:
08 lip 2022, 13:39
Produkcja seryjna? To kup sobie stare TZC, jest silna, a oprogramowanie, gdyby zdechło, zastąpisz czymkolwiek. Zauważ, że zwykła tokarka nie bardzo się nada. Te talerze muszą mieć pewien prosty, ale jednak kształt, żeby nie zrobiły krzywdy, muszą być zaokrąglone. Noże kształtowe w tokarce? A kto się tym będzie bawił. Moim zdaniem TZC, którą czasem w cenie złomu kupisz i ewentualnie przerobisz (dokładność przecież nie ma być w mikronach) zupełnie się sprawdzi.

Arias2, każdy kiedyś był laikiem.
nikt z tego strzelać nie będzie byle w miarę gładkie było jeżeli da się to zrobić to na tokarce konwencjonalnej mogę się pobawić kwestia tego czy mi jakaś mniejsza tokarka złapie taki wymiar

Dodane 2 minuty 31 sekundy:
jasiu... pisze:
08 lip 2022, 13:39
Produkcja seryjna? To kup sobie stare TZC, jest silna, a oprogramowanie, gdyby zdechło, zastąpisz czymkolwiek. Zauważ, że zwykła tokarka nie bardzo się nada. Te talerze muszą mieć pewien prosty, ale jednak kształt, żeby nie zrobiły krzywdy, muszą być zaokrąglone. Noże kształtowe w tokarce? A kto się tym będzie bawił. Moim zdaniem TZC, którą czasem w cenie złomu kupisz i ewentualnie przerobisz (dokładność przecież nie ma być w mikronach) zupełnie się sprawdzi.

Arias2, każdy kiedyś był laikiem.
bo tak naprawdę to jest sedno pytania, czy znajdę konwencjonalną tokarkę która mi złapie taki krążek żebym mógł to zrobić


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#6

Post napisał: Arias2 » 08 lip 2022, 14:17

jasiu... pisze:Arias2, każdy kiedyś był laikiem.

Tak owszem, ale nie zaczynałem przygody od kupna tokarki nie wiedząc na co zwrócić uwagę jeśli nawet nie mam zielonego pojęcia jak to zamocować.
Po ostatnim wpisie czy znajdę taką tokarkę która mi złapie taki krążek chyba mówi wszystko o wiedzy autora.
Ciężko będzie znaleźć tokarkę która złapie krążek 500 mm
Obrazek
Średnica 1600mm
Ostatnio zmieniony 08 lip 2022, 14:20 przez Arias2, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#7

Post napisał: maszynista1 » 08 lip 2022, 14:18

Do krążków ⌀500 taka tokarka powinna starczyć, ale jest jeszcze problem mocowania tak dużych średnic, w zasadzie potrzeba by uchwytu tokarskiego minimum ⌀500.


Autor tematu
zibi1337
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2022, 20:30

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#8

Post napisał: zibi1337 » 08 lip 2022, 14:51

maszynista1 pisze:
08 lip 2022, 14:18
Do krążków ⌀500 taka tokarka powinna starczyć, ale jest jeszcze problem mocowania tak dużych średnic, w zasadzie potrzeba by uchwytu tokarskiego minimum ⌀500.
dzięki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#9

Post napisał: jasiu... » 08 lip 2022, 18:06

zibi1337 pisze:
08 lip 2022, 13:46
bo tak naprawdę to jest sedno pytania, czy znajdę konwencjonalną tokarkę która mi złapie taki krążek żebym mógł to zrobić
To najpierw zacznij od fizyki. Wiesz, co to jest moment obrotowy? Każda tokarka ma tzw. przelot nad łożem. Mówi co to o tym, jaki maksymalny element możesz w niej zamontować. Na dużej tokarce możesz toczyć w maleńkich uchwytach, a i na małej możesz coś pokombinować, żeby wykorzystać przelot.

Tylko cóż z tego, jak ci silnik nie zakręci. Masz średnicę pół metra, a więc dużą. To tak jak w rowerze duża tarcza w przerzutce na kole. Jak masz większą siłę, to musisz odpowiedniego bydlaka posadzić, żeby rower jechał. A tu musi być odpowiedni silnik.

Oczywiście 3 fazy, acha, a jaki masz przydział mocy? Przy kilkunastu tarczach miesięcznie absolutnie nie masz szans na to, żeby się zakup zwrócił. Bo to musi być kawał tokarki, z dużym silnikiem, żeby to toczyło. Na chińskich zabawkach możesz sobie takie tarcze próbować toczyć co najwyżej z aluminium, a i to słabo to widzę.

Jak mało miejsca, to może jakaś mniejsza karuzelówka? Ale to dalej pytanie, czy ci prądu wystarczy. Jaki masz przydział.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: tokarka jaka do dużej powierzchni

#10

Post napisał: koala.g » 08 lip 2022, 21:35

maszynista1 pisze:
08 lip 2022, 14:18
ale jest jeszcze problem mocowania tak dużych średnic, w zasadzie potrzeba by uchwytu tokarskiego minimum ⌀500.
Krążki zwykle mają otwór więc można od środka chwycić. Jak otwór za mały to zatoczyć trzpień i na nim mocować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”