Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#1

Post napisał: senio » 04 lut 2018, 21:32

Ostatnio trochę modyfikacji zrobiłem w swojej maszynce i możliwości zadań nieco się powiększyły. Najpierw zabudowałem oś obrotową. Ale oś to nie wszystko potrzeba do niej wrzeciona. Mam Kressa przy frezarce ale on nie do wszystkiego się nadaje. Do pracy w stali potrzeba mniejszych obrotów i takie niewielkie wrzeciono w zakresie obrotów 800-10.000 postanowiłem wykonać. Założenia miałem takie aby zrobić co tylko się da samemu. Inaczej mówiąc własna praca i jak najwięcej przydasi które miałem. Nie chciałem ładować się w silnik 3 fazowy i falownik. Wrzeciono jest przenośne i chciałem aby było jak najmniej mateklosów przy nim. Wykorzystałem jako napęd silnik 1 fazowy produkcji ZSSR który został mi z jakiejś małej krajzegi kupionej kiedyś u braci ze wschodu. Zrobiłem mu tylko lifting :), dostał nowe łożyska, przetoczyłem nieco wał, dopasowałem kondensator i żyje. Parametry 370 wat 2800 obrotów. To wrzecionko ciągnie bez stresu.

I tak sobie dłubałem to wrzecionko wieczorkami, aż w końcu przyszła pora na napęd. Postanowiłem go zrobić na kołach zębatych HTD 5M. Może głośniejsze niż inne napędy ale nie ma szans żeby się pasek zaczął ślizgać. A skoro napęd ma być ze zmianą obrotów potrzeba do niego kół pasowych HTD 5M. I teraz parę fotek i filmiki o co chodzi. Koła 5M muszą być dokładne bez bicia. Najpierw więc wierciłem i roztaczalem otwór pod wał wrzeciona. Dalej ta przygotówka w kły i już na CNC toczenie na wymiar. Poniżej będzie o kole HTD 5M 16 zębów. Ono ma średnicę 24.32mm i na taki wymiar została przetoczona przygotówka już nawiercona pod wał wrzeciona i zamocowana w kłach.

Obrazek

Do frezowania użyłem kressa ponieważ frez fi3 mm kulisty wymaga dużych obrotów i frezowałem to na 25.000 obrotów z posuwem 800 i dobieraniem po 0.1mm. Tak delikatnie dlatego że szło bez chłodzenia i nie chciałem żeby się frez zakleił. Przy tych parametrach koło frezuje parę minut i nie ma stresu że coś padnie.

Obrazek

No to frezujemy. Używam LinuxCNC z osią C obrotową. Podziękowania w tym miejscu dla Kamara za cierpliwość i pomoc w ogarnięciu zagadnienia z osią obrotową C i suba. Teraz może zobaczyć po co mi to było :)

Obrazek

Krótki film jak to idzie żeby nie zanudzić.



Po frezowaniu tak to wygląda

Obrazek

Dobieramy kilka setek i przejazdy wykończeniowe.



No i mamy ładne kółeczko

Obrazek

Pasek pasuje niczego sobie :)

Obrazek

Tu już kółeczko zamontowane na wrzecionie. Przełożenie 2:1 czyli jakieś 5600 obrotów.

Obrazek

I samo wrzecionko

Obrazek

I jego praca przy 5600 obrotów



I to tyle. Takich kółeczek jeszcze trochę muszę zrobić żeby mieć komfort pracy w pełnym zakresie obrotów jakie zaplanowałem do zabaweczki.



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#2

Post napisał: Petroholic » 04 lut 2018, 22:17

No i pogratulować :)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#3

Post napisał: kamar » 04 lut 2018, 22:28

senio pisze:
04 lut 2018, 21:32
Teraz może zobaczyć po co mi to było :)
Ależ nigdy nie podejrzewałem Cię o bezcelowe działania :)
Chwalił roboty nie będę bo to dla mnie normalka :)


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#4

Post napisał: tomcat65 » 04 lut 2018, 22:44

Podobnie robiłem takie kółeczka. Ale patrząc na fotkę z paskiem - (może źle widzę :), albo zdjęcie nie takie ) , ale wydaje mi się, że jest troszeczkę za duża średnica, minimalnie. Albo lekko za płytko zęby. No i zaokrąglić kanty zębów.

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#5

Post napisał: senio » 04 lut 2018, 22:58

kamar pisze:
04 lut 2018, 22:28
Ależ nigdy nie podejrzewałem Cię o bezcelowe działania :)
Przynajmniej widać że na darmo tydzień nie trułem :). Będę miał większą śmiałość truć w przyszłości jak coś wymyślę nowego :)
tomcat65 pisze:
04 lut 2018, 22:44
Podobnie robiłem takie kółeczka. Ale patrząc na fotkę z paskiem - (może źle widzę :), albo zdjęcie nie takie ) , ale wydaje mi się, że jest troszeczkę za duża średnica, minimalnie. Albo lekko za płytko zęby. No i zaokrąglić kanty zębów.
Kanty złamane pilniczkiem. Właśnie w subie jak by było jeszcze start początkowy C to bym złamał je tym samym frezem. Pewnie i tak Kamara będę o to męczył żeby zrobił mi to jak w subie frezarkowym żeby dodać opcję C początkowe.

Średnica tak się chyba wydaje bo to stary pasek i tak widać. Polata trochę z nowym to zdejmę i popatrzę jak to wygląda. Jak będzie dobrze to wymiar zostanie, a jak źle to coś skoryguję a kółko lekko liznę nożem. To na razie pierwsze kółko więc mogą być jakieś poprawki jeszcze. Nie twierdzę że nie :). Ważne że wychodzi dobrze, a korekty niewielkie zawsze można nanieść.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#6

Post napisał: Yogi_ » 04 lut 2018, 23:01

senio gdzieś mi umknęło w Twoich postach (tematach), wrzeciono tokarki napędzasz dużym serwem? Czy przełączasz między silnikiem a czymś sterowanym krokowo?
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#7

Post napisał: senio » 04 lut 2018, 23:05

Yogi_ pisze:
04 lut 2018, 23:01
senio gdzieś mi umknęło w Twoich postach (tematach), wrzeciono tokarki napędzasz dużym serwem? Czy przełączasz między silnikiem a czymś sterowanym krokowo?
Nie wrzeciono leci z silnika 3F z falownikiem. A do osi obrotowej dorobiony jest napęd na krokowcu. Tyle że nie rozłączam 3F a dopinam tylko pasek na oś obrotową i kreci wrzecionem i silnikiem też.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#8

Post napisał: Yogi_ » 04 lut 2018, 23:08

A miałem nadzieję, że ktoś ogarnął temat napędu tokarki serwem tak z 1kW. Tylko pewnie drugą tokarynkę za taki napęd można by kupić :-(
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#9

Post napisał: senio » 04 lut 2018, 23:12

Yogi_ pisze:
04 lut 2018, 23:08
A miałem nadzieję, że ktoś ogarnął temat napędu tokarki serwem tak z 1kW. Tylko pewnie drugą tokarynkę za taki napęd można by kupić :-(
$$$$$$$$$$ :shock: Zabawa w serwa to nie amatorka. Jak bym miał taką potrzebę to może bym inwestował. Ale dla hobby to trochę przesada.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tokareczka Frezareczka Kółeczka Wrzecionko wszystkiego po torchu

#10

Post napisał: Avalyah » 04 lut 2018, 23:38

A mógłby Kolega zrobić zdjęcie jak rozwiązana jest ta oś obrotowa?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”