Toczenie OUS ?

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
edzio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:01
Lokalizacja: łódź

Toczenie OUS ?

#1

Post napisał: edzio » 22 lut 2009, 11:58

Witam
Mam pytanie do użytkowników tokarki OUS . Dopiero kupiłem tokarkę i nie wiem czy tak jest ale wydaje mi się że posuw mechaniczny jest tylko do toczenia gwintów wydaje mi się że jest za szybki nawet w najwolniejszym zestawieniu kół do toczenia powierzchni żeby były dość gładkie. Proszę o odpowiedź czy toczycie coś OUSem [ oprócz gwintów] na posuwie mechanicznym?



Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 22 lut 2009, 13:06

To tylko ci się tak wydaje. Rzeczywiście jeżeli posuw jest za szubki to powierzchnia obrabiana nie będzie za gładka. Ale i nóż też ma tu dożo do zrobienia. Jak zastosujesz nóż wykańczający lub na wierzchołku zrobisz mały promyk powierzchnia będzie bardziej gładka. Na gładkość ma także wpływ, rodzaj materiału, prawidłowe ustawienie noża, obroty, głębokość skrawania, stabilność maszyny( luzy) .Jeżeli masz komplet kół dobierz tak przełożenie aby na napęd śruby wychodziły jak najmniejsze obroty .Praktyka i jeszcze raz praktyka zrobi z ciebie tokarza.


Autor tematu
edzio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:01
Lokalizacja: łódź

#3

Post napisał: edzio » 22 lut 2009, 14:31

Wydaje mi się że OUS ma posuw automatyczny tylko do gwintów przy najmniejszym posuwie podczas skrawania i tak na wałku wychodzi gwint. Na ręcznym posuwie powierzchnia jest nieporównywalnie gładsza. Nie próbowałem zaokrąglać noża na pewno będzie lepiej ale i tak nie jest to to co powinno być posuw mógłby być kilka razy wolniejszy. Dzięki za wskazówki.

Awatar użytkownika

komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#4

Post napisał: komornik12 » 22 lut 2009, 20:09

Cześć

Na dzień co dzień toczę na ciut mniejszej tokarce niż OUS-1 i toczę nożem bardzo ostrym. Grunt, by robić to powoli tak, aby materiał się nie uginał tzn. nie możesz za mocno sankami poprzecznymi wjeżdzać w materiał i nóż nie był tępy. W tej tokarce wrzeciona raczej nie zatrzymasz, prędzej wygniesz materiał toczony, który nawinie Ci sie na nóż i...

Nóża ze stępionym końcem używa się przy wykańczaniu powierzchni (w sumie to bardziej głaskanie niż toczenie), ale gw mnie manewrowanie nożem ręcznym daje lepszą gładkość powierzchni. Jeszcze lepszy efekt uzystasz "głaszcząc" powierzchnię nożem z wypucowaną "gulą". Czymś takim przy odrobinie wczęścia i wprawy prawie na lustro obrobisz powierzchnię lub robiąc to polerwonikiem, czyli prostopadłościanem z twardej stali wypucowanym na lustro.

Powodzenia! Jak kolega wyżej napisał "praktyka czyni mistrza".

Ps. Po co Ci posów mechaniczny przy toczeniu? Produkcję masz czy coś takiego?
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


Autor tematu
edzio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:01
Lokalizacja: łódź

#5

Post napisał: edzio » 23 lut 2009, 06:53

Dzięki za wskazówki. Przy takim toczeniu jak ja czyli dorabianie czasami małych elementów bez problemu dam sobie rade bez posuwu. Pozdrawiam edzio

Awatar użytkownika

komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#6

Post napisał: komornik12 » 23 lut 2009, 15:46

edzio pisze:Dzięki za wskazówki. Przy takim toczeniu jak ja czyli dorabianie czasami małych elementów bez problemu dam sobie rade bez posuwu. Pozdrawiam edzio
O co Ci chodzi? Śruby masz rozwalone, czy nie masz siły, że tak ciężko się kręcą? Posuw to zapewne przydatna zabawka na produkcji czy przyu ciut większych zabawkach. Chociaż na prokukcji suporty są raczej wahadłowe...

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


korsarz022
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2017, 20:57
Lokalizacja: 2WA

#7

Post napisał: korsarz022 » 05 paź 2017, 22:49

Heja!

Więc tak, również kupiłem OUS'a którego poprzedni właściciel remontował i zmodyfikował kontrolę obrotów.

Ja natomiast mam właśnie problem z rozłączeniem posuwu mechanicznego.

Doszedłem już do tego że ta śruba na zdjęciu najpewniej do tego nie służy.

Mam DTR, przeczytałem, ale nie rozwiewa moich wątpliwości i nie odpowiada mi w chwili obecnej na rodzące się pytania.

Kupiłem poradnik tokarza, ale póki co będę wdzięczny jeśli ktoś bardziej doświadczony z tą maszynką przybliży mi temat.

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: Andrzej 40 » 05 paź 2017, 23:59

korsarz022 pisze: Ja natomiast mam właśnie problem z rozłączeniem posuwu mechanicznego.
Doszedłem już do tego że ta śruba na zdjęciu najpewniej do tego nie służy.
Ano nie, bo jak ją wykręcić kiedy wałek się obraca ? Rozłączyć posuw można jedynie na zatrzymanym napędzie zdejmując lub odsuwając któreś z kół gitary. Można ewentualnie zdemontować widoczny na zdjęciach wałek napędowy z 2 przegubami. Taka "zaleta" tej maszynki. Jako tokarka to raczej kiepska, lepiej sprawuje się jako frezarka.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#9

Post napisał: upanie » 06 paź 2017, 06:47

Dobrze gada Andrzej 40.
No niestety nie jest to urządzenie user-friendly. No ale coś za coś. Ja narzekałem na nią już nie raz na forum ale prawda jest taka, że zdecydowaną większość tego co chciałem zrobić to na niej zrobiłem. Fakt, że ile poleciało przy tej okazji ku*** to nikt tego nie zliczy. Ale dało się.
Nie za bardzo można wiercić na niej z wykorzystaniem stolika krzyżowego bo za mała jest odległość od stołu do wrzeciona.
czilałt...


marcin.ch
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 gru 2017, 19:23

Re: Toczenie OUS ?

#10

Post napisał: marcin.ch » 05 gru 2017, 19:24

Panowie,

A poda mi ktoś średnicę otworu przelotowego wrzeciona?

W ogóle jest otwór przelotowy tak żeby można było toczyć dłuższe elementy niż 258mm?

Pozdr

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”