Toczenie długich elementów

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

Toczenie długich elementów

#1

Post napisał: arasz » 09 cze 2018, 15:16

Witam,

Mam Do przetoczenie po zewnętrznej rurę z nierdzewki fi 32x5 dł 900mm.
Toczenie w okularze mam jakoś tam opanowane , natomiast toczenie w podtrzymce otwartej to dla mnie nowość .
I tu moje pytanie podtrzymkę ustawia się na średnice przed toczeniem czy po toczeniu ?
I przy okazje chciałem zapytać szanownych kolegów tokarzy po co tokarze przy wielkich gabarytach skręcają sobie sanki o 45 stopni.




atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Toczenie długich elementów

#2

Post napisał: atom1477 » 09 cze 2018, 20:09

Jak dla mnie na logikę (bo nie jestem ekspertem od toczenia) to ustawia się na średnicę przed toczeniem i ta średnica ma być jednocześnie średnicą po toczeniu. Bo po prostu nie wyobrażam sobie toczenia w miejscu gdzie podtrzymka trzyma.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Toczenie długich elementów

#3

Post napisał: IMPULS3 » 09 cze 2018, 20:31

arasz pisze:I tu moje pytanie podtrzymkę ustawia się na średnice przed toczeniem czy po toczeniu ?


Z reguły ustawia się ją po nożu, czyli po toczeniu. Dlatego że materiał który toczysz nie zawsze jest równy w sensie bicia ale też i kształtu np. owalu. Ustawiając przed nożem podtrzymkę kopiowałbyś błędy. A toczysz po to aby go wyrównać. :)
Czyli, zataczasz sobie rurę na określony wymiar i dopiero podpierasz podtrzymką. Z tym że zrób sobie próbe wcześniej bo często jest tak że jak dasz za duże obroty to będzie Ci się grzała rura i zaczną się dziwne rzeczy. :P
arasz pisze:I przy okazje chciałem zapytać szanownych kolegów tokarzy po co tokarze przy wielkich gabarytach skręcają sobie sanki o 45 stopni.

jakbyś podesłał linka to bym wiedział o co Ci chodzi, bo nie do końca rozumiem o jakim przypadku mówisz.


Autor tematu
arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Toczenie długich elementów

#4

Post napisał: arasz » 10 cze 2018, 18:18

IMPULS3 pisze:Z reguły ustawia się ją po nożu, czyli po toczeniu. Dlatego że materiał który toczysz nie zawsze jest równy w sensie bicia ale też i kształtu np. owalu. Ustawiając przed nożem podtrzymkę kopiowałbyś błędy. A toczysz po to aby go wyrównać.
Czyli, zataczasz sobie rurę na określony wymiar i dopiero podpierasz podtrzymką. Z tym że zrób sobie próbe wcześniej bo często jest tak że jak dasz za duże obroty to będzie Ci się grzała rura i zaczną się dziwne rzeczy.

Dzięki, potwierdziłeś moje rozumowanie

IMPULS3 pisze:jakbyś podesłał linka to bym wiedział o co Ci chodzi, bo nie do końca rozumiem o jakim przypadku mówisz.


Np. to


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Toczenie długich elementów

#5

Post napisał: IMPULS3 » 10 cze 2018, 21:29

Nie wiem po co akurat w tym przypadku imak narzędziowy jest skręcony bo nie jest używany.
Jest taka szkola ze czasem jak się jak ktoś gwintuje to ustawiaj imak zgodnie z kątem jednej strony gwintu i wtedy całe zagłębienie jest realizowane właśnie przy pomocy imaka narzędziowego a zaleta tego jest taka że pracuje jedna strona ostrza noża, więc nóż ma po prostu lżej.


pytia
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 14 maja 2018, 19:08

Re: Toczenie długich elementów

#6

Post napisał: pytia » 10 cze 2018, 21:43

IMPULS3 pisze:
10 cze 2018, 21:29
a zaleta tego jest taka że pracuje jedna strona ostrza noża, więc nóż ma po prostu lżej.
Jeśli dobrze pamiętam to główną zaletą była mozliwość ustawienia dojazdu suportu na zderzak a nie liczenie ile miał a ile dołożyć plus lekkie dobranie sankami. Ale to dawno było i mogłem zapomnieć :)

Awatar użytkownika

Tomiks
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 27 wrz 2012, 11:05
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Toczenie długich elementów

#7

Post napisał: Tomiks » 11 cze 2018, 00:55

arasz pisze:
09 cze 2018, 15:16
I przy okazje chciałem zapytać szanownych kolegów tokarzy po co tokarze przy wielkich gabarytach skręcają sobie sanki o 45 stopni.
Rozumiem, że mowa o skrawaniu wiórem wielkości pięści?
Ustawienie trzonka pod kątem powoduje, że wypadkowa siła w płaszczyźnie poziomej jest nieco mniejsza, więc mniej się on odgina. Normalnie użyłoby się krótszego noża, ale wtedy odprowadzanie tak dużego wióra byłoby niekorzystne ze względu na bliskość imaka.


Autor tematu
arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Toczenie długich elementów

#8

Post napisał: arasz » 11 cze 2018, 07:49

Tomiks pisze:Rozumiem, że mowa o skrawaniu wiórem wielkości pięści?
Ustawienie trzonka pod kątem powoduje, że wypadkowa siła w płaszczyźnie poziomej jest nieco mniejsza, więc mniej się on odgina. Normalnie użyłoby się krótszego noża, ale wtedy odprowadzanie tak dużego wióra byłoby niekorzystne ze względu na bliskość imaka.


Nikt nie mówi o ustawianiu trzonka pod kątem, mozna skręcić sanki pod katem 45 stopni, a imak ustawić na wprost , imak zapadki co 45 stopni
tu masz przykład


IMPULS3 pisze:Nie wiem po co akurat w tym przypadku imak narzędziowy jest skręcony bo nie jest używany.
Jest taka szkola ze czasem jak się jak ktoś gwintuje to ustawiaj imak zgodnie z kątem jednej strony gwintu i wtedy całe zagłębienie jest realizowane właśnie przy pomocy imaka narzędziowego a zaleta tego jest taka że pracuje jedna strona ostrza noża, więc nóż ma po prostu lżej.


A może chodzi a to, żeby przy wytaczaniu było łatwiej wykonać wytaczakiem fazę?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Toczenie długich elementów

#9

Post napisał: IMPULS3 » 11 cze 2018, 08:50

pytia pisze:Jeśli dobrze pamiętam to główną zaletą była mozliwość ustawienia dojazdu suportu na zderzak a nie liczenie ile miał a ile dołożyć plus lekkie dobranie sankami. Ale to dawno było i mogłem zapomnieć :)


A co ma zderzak suportu wspólnego przy toczeniu gwintów ze skręceniem sanek narzędziowych? Głębokość i ruch wzdłużny dodajesz właśnie sankami narzędziowymi więc zderzak suportu nie ma tu nic do tego bo on nie działa przy robieniu gwintów gdyż połączenie śruby z suportem jest nierozłączne (oprócz ręcznego rozłączenia) i skutkowałoby uszkodzeniem mechanicznym tokarki. Coś chyba pokręciłeś, :P

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

Re: Toczenie długich elementów

#10

Post napisał: Mat3ys » 11 cze 2018, 09:08

IMPULS3 pisze:
11 cze 2018, 08:50
A co ma zderzak suportu wspólnego przy toczeniu gwintów ze skręceniem sanek narzędziowych? Głębokość i ruch wzdłużny dodajesz właśnie sankami narzędziowymi więc zderzak suportu nie ma tu nic do tego bo on nie działa przy robieniu gwintów gdyż połączenie śruby z suportem jest nierozłączne (oprócz ręcznego rozłączenia) i skutkowałoby uszkodzeniem mechanicznym tokarki. Coś chyba pokręciłeś, :P
Koledze chodziło o to, że ustawisz sobie poprzeczny na zderzak a dodajesz tylko sankami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”