testy steronika allegro a3977

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#11

Post napisał: markcomp77 » 01 mar 2007, 11:15

jeśli przez cewkę silnika przepuścimy prąd 3A
to niema znaczenia jakiego źródła użyliśmy (byle sprawnego)...
czy impulsowego... czy bateryjki - ważne aby wartość prądu była taka sama
z prądu wynika określony moment w danym silniku - a prąd w stanie ustalonym można zmierzyć...
wszelkie niedokładności wynikające z wartości Rsens itp... przy pomiarze wyjdą... w konkretnej implementacji sterownika może oczywiście występować jakaś niewydolność...

ja zawsze patrzę na prąd przez oscyloskop - bo widać również kształt przebiegu.. itp
generalnie kształt przebiegu na M542 jest ładniejszy... ale przynajmniej przy mniejszych prędkościach przebiegi M542 i STER3977 są dość podobne (przy tym samym podziale krokowy oczywiście)

ostatnio bawię się znowu M542 :)

Obrazek


SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Tagi:


Autor tematu
genpa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2005, 10:20
Lokalizacja: Augustow

#12

Post napisał: genpa » 01 mar 2007, 12:39

No widze ze moj problem powoli przeistacza sie w reklame panskich M542.
Te sterownik są identyczne jak SSK-b03 i są one najlepsze ale tu chodzi o a3977 !
a mi chodzi głownie o to co jest nie tak z moim sterownikiem ??
skoro Pański sterownik daje nawet do 3 A na faze to moze był mozliwość wyporzyczenia mi go na testy i wtedy sie przekonamy?


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: testy steronika allegro a3977

#13

Post napisał: rchobby » 01 mar 2007, 14:28

genpa pisze:lipa nie sterownik...
silnik pracuje dośc cicho i "kulturalnie"
Zgadzam sie z pierwszą uwagą!
Kiedy 'odkryłem' ten scalak pomyślałem - ekstra będzie łatwy do zrobienia sterownik bipolarny ale zachwyt skończył się po pierwszych testach.
Nie miałem okazji zaobserwować "cichej i kulturalnej" pracy silników z listy społecznej. Mimo różnych zmian przy napieciu PFD ~2.5V nigdy nie miałem cicho i spokojnie, silniki 'szarpały' 'grzechotały' 'gubiły ktoki' i pewnie znalazł bym jeszcze kilka mniej cenzuralnych określeń. Zmiana PFD poniżej 1V uspokajała pracę silników ale silniki nadal gubiły kroki. Sterownik zasilany był napięciem ok. 28V Rsens=0.22ohm Uref ~3-3.5V czyli ograniczenie ustawione na ok. 2A.
Poprawa pracy sterowników była przy innych podobnych silnikach tzn. pracowały ciszej i bez wiekszych szarpnięć ale gubienie kroków było nadal. Te silniki są unipolarne i do nich dorobiłem swój własny sterownik (te same zasilanie), z tym samym podziałem kroków 1/8 silniki bez problemu 'wyciągają' w maszynie 1200mm/min bez żadnych problemów z dokładnością, cicho/gładko'/bez szarpania.


Autor tematu
genpa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2005, 10:20
Lokalizacja: Augustow

#14

Post napisał: genpa » 01 mar 2007, 15:24

te cicho i kulturalnie to faktycznie było wyłacznie przy wiekszych obrotach przy mniejszych to jakbym nie ustawił nap. PFD to i tak silniki sycza głosno i kultura pracy silnika spada
ciągle ciekawi mnie sterownik tak mocno zachwalny tu na forum Pana markcomp77
być może jest on lepszy?
dlatego chciałbym to sprawdzić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”