Szlifowanie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
jms
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2023, 23:40

Szlifowanie

#1

Post napisał: jms » 04 mar 2023, 16:07

Cześć! Jestem tutaj nowy, ale forum przeglądam już od długiego czasu. Chciałem się poradzić co do pracy na szlifierkach kłowych, żeby być tym szlifierzem a nie operatorem szlifierki. Mam kilka pytań na początek a mianowicie:

1) Jaka jest kolejność szlifowania wałka jak na rysunku poniżej jeśli mam serie przykładowo 50 sztuk i każda średnica jest tolerowana?
Obrazek
2) przy zabieleniu czoła, żeby zrobił się krzyż na powierzchni po czym rozpoznać, że np. konika albo wrzeciennik przedmiotu trzeba podciągnąć do góry lub w dół? Wiem, że kierunek śladów na czole pokazuje co jest nie tak, ale nie potrafię jeszcze stwierdzić co należy zrobić, aby było prawidłowo.
3) o co chodzi z wciąganiem detalu?
4) czy każdą nową ściernice trzeba wyważyć?
5) jakieś porady co do maszyny Jotes Schaudt A440N? Na co uważać?
6) czy poza książkami H. Solis i J. Mirackiego są inne dobre pozycję na temat szlifowania w szczególności wałków? (mogą być po angielsku)

I tak ogólnie jeśli koledzy mają jakieś dobre rady dla początkującego przy takiej pracy to będę bardzo wdzięczny za ich udzielenie. Pozdrawiam :wink:




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szlifowanie

#2

Post napisał: Steryd » 04 mar 2023, 16:59

1- przedmiot (a nie detal, ani hurt tym bardziej) do przeszlifowania na dwie strony tak jak wisi najpierw D->E, później trzeba przełożyć sercówkę, odwrócić i B->A.
2- Trzeba się przyjrzeć w którą stronę idą łuki rys jak przedmiot jest jeszcze zamontowany. Najłatwiej to pokazać na żywo.
3- Jak się weźmie za dużą warstwę na raz, to ściernica potrafi przyciągnąć przedmiot przez to, że ma z nim za ostry kontakt (ostatecznie to też jest łuk i głębiej siła skrawania jest bardziej odchylona od stycznej) to może się dziać też przy niekontrolowanym rozgrzewaniu materiału, np jak stal ma dużo chromu, albo tytan.
4- tak, z wyjątkiem małych ściernic (tutaj granica zależy od źródła, ZTCP to Miracki podaje 80mm)
5,6, nie wiem, ewentualnie Bartosiewicz ale to o narzędziach.
Z dobrych rad, to pamiętaj o porządnym dokręcaniu sercówki i smarowaniu nakiełków, im cięższy przedmiot, tym wyżej lata ;)
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”