suwadełka IGUS DryLin N... czy ktoś stosował? dośw

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#21

Post napisał: anoda » 24 maja 2005, 12:30

Wszystko OK!
Tylko, że dla ja zakładam minimalne obciążenie i luzy w granicach 0-0,2 mm są dla mnie nie istotne - przynajmniej na razie, chętnie bym zobaczył zdjęcie prowadnic o których mówi
bartus26 czy nadawałyby się do plotera 2x3m

Pozdrawiam


Czy znasz może ceny MINI-TEC-u

[ Dodano: 2005-06-06, 16:15 ]
W ofercie MINI-TEC-U na prowadnice liniowe profile też są aluminiowe ,a prowadnice to pręty stalowe. Podobne rozwiazanie oferuje BOSCH RexRotch


Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#22

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 wrz 2005, 22:06

[ Dodano: 2005-05-22, 01:53 ]
Acha jeszcze jedne odnosnie Alu systemu jesli jest to prowadnica z aluminium to powodzenia zycze to bedzie produkt marketowy.A to dla tego ze niebedzie to trwale pojawia sie luzy szybko i niekonczace sie kasowanie luzow.Nie to jakis zart powanie chyba nie mozna tego rozpatrywac.Chyba ze ktos ma ochote szklem pewna czesc ciala wytrzec to sie zgadzam.Moge zorganizowac takie profile alu z prowadnicami stalowymi przycietymi na wymiar i zlozonymi do kupy.
Zanim odpowiesz - sprawdź, jak jest naprawdę. Prowadnica jest stalowa z wysokogatunkowej stali hartowanej powierzchniowo. To prowadnik jest aluminiowy, a to spora różnica. System ten jest od dawna stosowany przez niemców z firmy ITEM, spawdza się doskonale. Poza tym z gotowych rozwiązań należy korzystać, a nie deliberować na ich temat. Bardzo to polskie...

Koniecznie zobaczcie (pokazywane nie raz na forum): http://www.foamcutter.pl/Megaplot_frezarki_galeria.htm
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#23

Post napisał: ALZ » 14 wrz 2005, 00:36

bartus26 ma rację-nie można obcierac.......szkłem.
Ja swoją maszynkę tzn. wiertarkę do obwodów drukowanych zbudowałem w 1994r, nie miałem żadnego wzorca do "zerżnięcia" i z perspektywy czasu widzę i wiem że drugi raz nie popełniłbym takich błędów. Czytając to forum zastanawia mnie dlaczego większość się uparła na profile aluminiowe-które można stosować w celach poznawczych lub do zabawy, ale do maszynek które mają być dokładne i jeszcze mają frezować to jest poprostu nieporozumienie.Profile aluminiowe i tak nie są dokładne i znacznie prościej zastosować kształtowniki stalowe i dać panu "Józkowi" przeszlifować na szlifierce magnetycznej.Frezarki i wiertarki aby mogły pracować z przyzwoitą prędkością i dokładnością muszą mieć swoją masę. A co do prowadnic to żadne wynalazki szufladowe tylko z prawdziwego zdarzenia prowadnice liniowe i wbrew pozorom jest to najtańsze ze sprawdzonych rozwiązań.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#24

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 wrz 2005, 08:07

ALZ pisze:... Czytając to forum zastanawia mnie dlaczego większość się uparła na profile aluminiowe-które można stosować w celach poznawczych lub do zabawy, ale do maszynek które mają być dokładne i jeszcze mają frezować to jest poprostu nieporozumienie.
Przepraszam, ale szanowny kolega myli się kosmicznie, powtarzając tzw. utarte kanony rozumowania, typu. aluminium jest "be", a stal "cacy" (mówię o specjalnych alu-profilach konstrukcyjnych, nie o kształtownikach z aluminium). W dzisiejszej dobie produkuje się bardzo sztywne profile aluminiowe z aluminium 6061 lub np. 7005, o niezwykłych wprost właściwościach (patrz: cieniutkie i niezwykle sztywne ramy rowerów wyczynowych).

Bo nie w materiale, użytym do konstrukcji jest problem, a raczej w sztywności samej konstrukcji. W dzisiejszej dobie maszyna z aluminium może być wystarczająco sztywna do obróbki nawet stali utwardzanej, jeśli tylko konstrukcja, zastosowane posuwy i przeniesiena napędów i głowica są wykonane w odpowiedniej sztywności, dokładności i tolerancji.

Do tego dochodzi jeszcze przeznaczenie maszyny. Trzeba sobie zawsze postawić pytanie, co będę tym robił - czyli jaka dokładność (a właściwie niedokładność) jest dopuszczalna.
ALZ pisze:Profile aluminiowe i tak nie są dokładne i znacznie prościej zastosować kształtowniki stalowe i dać panu "Józkowi" przeszlifować na szlifierce magnetycznej.
I znowu się mylisz! "Pan Józek" to najczęściej typowy przedstawiciel klasy robotników, myślących kategoriami "gnotsa-niełamiotsa". Sam dawałem wielokrotnie do zrobienia elementy właścicielom warsztatów mechanicznych, którzy na siłę udzielali mi rad w stylu "tego się tak nie robi", albo "o nie będzie działało" i niestety najczęściej okazywało się, że nie mieli racji. Bo ja staram się korzystać ze sprawdzonych rozwiązań najlepszych (poprostu ich podpatruję) - takch rozwiązań, których nie musi już nikt ulepszać - tym bardziej "Pan Józek", operator szlifierki do metalu. Tym bardziej, że do wzmiankowanej prowadnicy przydałby się precyzyjnie wykonany wózek na rolkach, a to już inna bajka.

I proponuję to także uczestnikom forum. Dzielmy się doświadczeniami i podpatrujmy dobre, sprawdzone wzorce firm, które mają w konstrukcji maszyn doświadczenie. Satrajmy się obniżać koszty zwązane z ich wykonaniem, ale nie za wszelką cenę. I zawsze miejmy przed oczami cel, jaki chcemy osiągnąć.

Proszę obejrzeć Polską maszynkę, którą widziałem na targach w Poznaniu (rozdzielczość poniżej 0,001 mm, dokładność 0,05 mm) w całości wykonana z profili aluminiowych (porządnych niemieckich lub szwajcarskich) + super dokładne śruby kulowe, jako posuwy + prowadnice roklowe na rolkach polimerowych - bezluzowe z wybieraniem luzu + profesjonalna głowica frezująca. http://www.coner.com.pl/oferta_mcut.html

Aha, żeby nie było - nie mam nic wspólnego z tą firmą!!!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#25

Post napisał: ALZ » 14 wrz 2005, 08:46

Masz rację, ale tego typu profile są robione na specjalne zamówienie firmy i kupienie ich w zasadzie jest niemożliwe. Maszyny do której link podałeś wg. opisu służą do nacinania grawerowania itp. ale nie powiesz mi że możesz tym frezować, no chyba z posuwami rzędu 0.05 mm. Poza tym pozostaje jeszcze odwieczny problem łączenia profili aluminiowych.Wiem z własnego doświadczenia-maszyna musi być ciężka i dociązyłem ją płytą betonową.A co do pana "Józka" to widocznie miałeś pecha bo nie jest tak źle jak piszesz.
Na zakończenie-widziałeś kiedyś frezarkę,tokarkę lub inną maszynę do obróbki dokładnej ze skręcanego aluminiowego badziewia????
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2005, 13:34 przez ALZ, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#26

Post napisał: Piotrjub » 14 wrz 2005, 10:20

Myślę ze Kolega Piotr Rakowski pomylił już wszelkie założenia a na pewno poplątał. Dodam, że Kolega mówi o doświadczeniu tych innych firm powołuje się na nie, ale doświadczenie Kolegi ALZ nie małe, bo przynajmniej od 1994 roku neguje nazywając je utarte kanony rozumowania.
Pisze kolega „W dzisiejszej dobie produkuje się bardzo sztywne profile aluminiowe z aluminium 6061 lub np. 7005, o niezwykłych wprost właściwościach (patrz: cieniutkie i niezwykle sztywne ramy rowerów wyczynowych).” Nie wiem tylko, o czym to świadczy, bo jest to prawda, ale częściowa podam taki przykład ramy rowerów wyczynowych raczej robi się z czegoś innego (włókna węglowe, kewlar) taki fajny rower a przynajmniej jego rama kosztuje to, co ostatni oglądałem grubo ponad 30 tys. zastosowanie tego materiału ma przede wszystkim znaczenie, aby zmniejszyć wagę roweru (wytrzymałość oblicza się tylko z bardzo lekkim zapasem, ale coś za coś, czyli waga do wytrzymałości), nie musi kolega mnie przekonywać nad wyższością ramy rowerowej aluminiowej nad stalową a tu nie ma znaczenie wytrzymałość, ale przede wszystkim waga.
Jeśli wrócimy do tematu naszych maszynek założenia są podobne jak w/w konstrukcjach chodzi o wagę i wytrzymałość, ale te wartości w tym wypadku, czym większe tym lepiej.
Zgodzić się należy całkowicie ze stwierdzeniem „Starajmy się obniżać koszty związane z ich wykonaniem zawsze miejmy przed oczami cel, jaki chcemy osiągnąć”.
Jeśli chcemy ułatwić sobie prace nad zrobieniem plotera i przyspieszyć jego wykonanie, obniżyć koszty zrobimy to z profili aluminiowych.
Nie wiem, czemu ale mamy tendencje do używania przesadnych słów „super dokładne śruby kulowe” a za chwile piszemy dokładność 0,05 mm, bardzo sztywne profile aluminiowe a jak nazwiemy profile stalowe - mega sztywne. Kolega stał się posiadaczem czegoś takiego, co kolega nazywa profesjonalną maszynką zapłacił około 30 tys. efekt jest taki, że jak ma coś zrobić bardziej precyzyjnego leci korzystać z nie swojej maszynki (na swojej nie jest tego wstanie zrobić), ale dziwna sprawa ta inna jest to konstrukcja stalowa. Jak ostatnio z nim rozmawiałem (tydzień temu) powiedział sfrustrowany, że jeszcze do przyszłego roku spłacać będzie swoją maszynkę (lizing) a zaraz po tym kupi profesjonalną o konstrukcji metalowej ta, która posiada nazywa bardzo mało stabilną (za dużo drgań, ugięć). „W dzisiejszej dobie maszyna z aluminium może być wystarczająco sztywna do obróbki nawet stali utwardzanej”, ale niestety nie jest bardzo bym prosił Kolegę o podanie konkretnej nazwy i modelu takiej maszyny. Dodam, że nie wiem czy kolega wie (w dobie obniżania kosztów jest to dziwne) ten ostatni link, który został zamieszczony pokazuje maszynkę, która ładnie wygląda a belka osi x jest wykonana z profilu aluminiowego, ale prowadnice już zastosowane liniowe prostokątne całe stalowe z uwagi, że sztywność takiego profilu jest nie wystarczająca, trochę to ratuje sprawę, ale tylko trochę.
Można zrobić nawet porównanie ja wezmę swoja konstrukcje stalową „rozdzielczość poniżej 0,001 mm, dokładność 0,05 mm u kolegi a dodając to chyba 2x większa, bo +/- 0,05 mm czyli 0,1mm” u mnie rozdzielczość 0,0001524 mm, dokładność 0,003 mm (zer nie pomyliłem). Będąc na targach oglądałem takie konstrukcje aluminiowe pokazywali nawet elementy stalowe wykonywane na ich maszynach, jak poprosiliśmy o pokazanie jak taka maszynka frezuje w stali zawsze następowały mega problemy i w końcu okazywało się, że robili to na innej maszynce???????????
Podsumowując do dziś profesjonalne (dokładne) maszyny robi się z konstrukcji stalowej, żeliwnej nie z aluminiowej.
A teraz podejście do wiedzy profesjonalisty z linka „Silniki krokowe zaopatrzone w enkodery HP tworzą mechanizm serwonapędu” „Zastosowanie sprzężenia silnika krokowego z enkoderem HP (serwonapęd)” oni ogłupiają klienta swoja wiedzą.
Będąc w fabryce ISEL oglądając ich maszyny (budowane na profilach Alu) sami przyznają, że te maszyny nie nadają się do obróbki stali (za mała sztywność) a do
§ Aluminium
§ plastics
§ milling plastics
§ wood
§ foam
Nie jest tak, że aluminium jest "be", a stal "cacy”, ale nie ma porównania jedno do drugiego wszystko zależy, kto co potrzebuje, ale zawsze konstrukcja stalowa będzie dokładniejsza, sztywniejsza. Nasi przedstawiciele w Polsce takich ALU maszyn jak kolega kupował ploter (konstrukcja Alu) mówili mu, że będzie mógł frezować nawet stal hartowaną (tak to ujęli) rzeczywistość okazała się bardzo brutalna.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#27

Post napisał: pltmaxnc » 14 wrz 2005, 14:20

Chciałbym przytoczyć parę danych odnośnie tolerancji profili aluminowych firmy KANYA - właśnie ze Szwajcarii. Nie wiem na której półce umieściłby ww firmę mój szanowny przedmówca PIOTR, ale ja byłem zdumiony małą dokładnością wykonania.
Dane podam z katalogu firmowego i będą dotyczyły wyrobu o długości 1 m zwanego dalej profilem pustym o przekroju kwadratowym b x h od 50x50 mm do 75x75 mm.
Tolerancja prostoliniowości 0.7 mm
Tolerancja na skręcenie 1.0 mm
Tolerancja przekoszenia przekroju 0.5 mm
Tolerancja wym. zew. przekroju b i h /+ -/ 0.45 mm
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2005, 14:56 przez pltmaxnc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#28

Post napisał: Piotrjub » 14 wrz 2005, 14:38

jesli to pytanie do mnie to prosze aby kolega zwrocil uwage ze nawet nie podaje rodzaju materialu zastosowanego na ten profil, w/w firmy nie znam ale prosze o okreslenie rodzaju materialu, grubosci scianki i pytanie o co kokretnie koledze chodzi.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#29

Post napisał: pltmaxnc » 14 wrz 2005, 15:01

Nie to nie było pytanie do kol. Piotrjub, zbieżność imion przypadkowa.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#30

Post napisał: ALZ » 14 wrz 2005, 15:39

pltmaxnc jesteś zdziwiony małą dokładnością wykonania?
Zważywszy na to że profile aluminiowe w ogromnej większości są produkowane metodą wyciskania a dopiero później prostowane to i tak wydaje mi się że tolerancje przez Ciebie przytoczone są niezłe. Dobrze że na to zwróciłeś uwagę bo wielu potencjalnym amatorom profili uświadomisz że rzeczywistość jest inna.
Dlatego twierdzę że kombinowanie nad profilem aluminiowym który ma nam zapewnić dużą dokładność to strata czasu i kasy. Takie profile są dobre do produkcji okien,szafek itp i bez obróbki skrawaniem lub szlifowania się nie obejdzie zatem znacznie taniej zastosować kształtki stalowe-są tańsze, ogólnie dostępne i z obróbką nie ma problemu tak jak w przypadku duraluminium.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”