Sterowanie ramieniem robota G-codem

Ramię robota na SKR v1.3

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
qwerty112
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2016, 22:33
Lokalizacja: centralna polska

Sterowanie ramieniem robota G-codem

#1

Post napisał: qwerty112 » 20 gru 2022, 21:31

Witam, mam na ukończeniu projekt ramienia robota sterowany płytką SKR v1.3. Prosił bym o podpowiedź jak napisać komendy aby prawidłowo sterować ramieniem. Płytka ma piec wyjśc na drivery: X, Y, Z, E0, E1. Kiedy przy użyciu programu Pronterface wysyłam kod np. G0 X30, ramię robota obraca się o kilkadziesiąt stopni, kod G0 X-30 powoduje obrót ramienia w przeciwnym kierunku jednak tylko o kilka stopni. Jak powinien wyglądać kod aby ramię w kierunku prawym, potem w lewym obracało się o taki sam kąt? Albo jak zapisać żeby jednocześnie dwa "stawy" wykonały ruch o zadaną ilość stopni a następnie ruch wykonały np. szczęki. Będę wdzięczny za podpowiedź, mnóstwo czasu pochłania mechaniczne ogarnięcie tematu i na razie brakuje mi czasu na zgłębienie tematu programowania g-codem, a do testów potrzebowałbym kilku spójnych komend.



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterowanie ramieniem robota G-codem

#2

Post napisał: tuxcnc » 20 gru 2022, 23:01

Sterowniki drukarek 3d nadają się do drukarek 3d i niczego innego.
Kod G1 oznacza ruch z bieżącej pozycji do zadanej i może być to pozycja absolutna lub względna (G90/G91)..


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sterowanie ramieniem robota G-codem

#3

Post napisał: Steryd » 20 gru 2022, 23:52

Dramatyzujesz. Sterowniki drukarek obsługują kinematyki 4, 5, i 6 osi. Czym to rusza, to już takemu sterowniku nie stanowi. Tylko przy okazji masz upakowane grzanie ekstruderami, stołem i różne inne rzeczy.
Co do tematu to trzeba ustawić odpowiednią wartość impulsów na mm (albo w tym wypadku na stopień) dla danej osi.
Zeby rych był wykonywany w dwóch osiach, musisz podać dwie współrzędne np G1 X30 Y30 (pod warunkiem, ze nie znajdujesz się w punkcie X30, ani Y 30)
Współrzędnych możesz podać 5, bo tyle masz sterowników, ale jak się nazywają pozostale poza XYZ, to już jest kwestia co tam kto ustawił w firmware.
Jeśli są dostępne firmware'y, to można zmienić sobie nazwy, a mozie i być jakaś gotowa kinematyka, chociaż w drukarkach ramieniowa raczej nie występuje.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”