Start z tematyką CAD??


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Start z tematyką CAD??

#1

Post napisał: dyziu215 » 03 wrz 2017, 18:55

Witajcie!

Do końca października mój ploter będzie już kompletny i w miejscu dla niego przeznaczonym (nie jak do tej pory w garażu blaszaku :D).

Nie ukrywam że w tematyce oprogramowania jestem ciemny i tutaj bardzo proszę o wyrozumiałość. Zamierzam reaktywować swoją działalność i skupić się głównie na wykonywaniu elementów stalowych z tą różnicą że teraz będę miał na czym wycinać detale. Do sterowania maszyną wykorzystam LinuxCNC i Zelrp. Od strony konfiguracji silników z sterowaniem i systemem poszło gładko, jednak teraz utknąłem w temacie który właściwie powinien być na początku: rysowanie i przygotowywanie do cięcia. Czy możecie polecić mi oprogramowanie na którym zacznę coś tworzyć? Przyznam się, że zależy mi na możliwie niskich kosztach. Na naukę mam czas co najmniej do wiosny i będę się starał spożytkować dobrze ten spokojniejszy czas.

Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki i sugestie!



Tagi:

Awatar użytkownika

AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

#2

Post napisał: AB Engineering » 03 wrz 2017, 19:47

Zobacz DraftSight to bezpłatny program do projektowania wspomaganego komputerowo CAD 2D.
Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 04 wrz 2017, 10:06

Witam

To może jeszcze napisz jakie to będą bryły - 2d czy 3d. Na początek poszukaj darmowego oprogramowania. W przypadku CAD musisz znaleźć program który będzie miał dla Ciebie "przyjazny" interfejs. Jest wiele takich programów. W przypadku 2d możesz tylko obrabiać w dwóch osiach. W przypadku 3d obrabiasz w trzech osiach ale również jest możliwość obróbki w dwóch osiach czyli wycinania.

robert


bartoszmista
Posty w temacie: 4

#4

Post napisał: bartoszmista » 05 wrz 2017, 20:56

Proponuję ściągnąć AutoCAD, na 30 dni masz za darmo. Myślę że w tym czasie już coś się nauczysz (jeśli się przyłożysz). W internecie jest pełno tutoriali. Wszystkie inne programy jakby "bazują" na nim, więc jeśli go opanujesz, to z łatwością opanujesz inne (nawet darmowych jest pełno np. A9CAD - bardzo podobny do starszej wersji AC)). Oczywiście mówię o 2D (AutoCAD LT). Jeśli chcesz rysować 3D to są lepsze programy (chociaż w AutoCAD wiele się zmieniło).


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

#5

Post napisał: dyziu215 » 06 wrz 2017, 07:45

Przede wszystkim 2d bo będę wycinał w arkuszach blachy plazmą elementy różnej maści. Czyli biorąc do nauki na start Autocada nie nabiorę złych nawyków przy późniejszym użytkowaniu czegoś "tańszego"? :D Drugim wymaganym softem do plotera jest coś a'la Wrykrys? Czy coś innego zda się lepiej przy wycinaniu bez nestingu?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 06 wrz 2017, 10:00

Czy Ty nabierzesz złych nawyków czy nie - to tego nie jest nikt w stanie stwierdzić. Czasami człowiek wykonuje lub chce wykonywać pewne rzeczy automatycznie. Jednym z takich przykładów jest przygotowanie plików obróbkowych dla obróbki 2d i 3d. To taki problem ludzi którzy zaczynają prace na nowym dla nich programie. Ale po jakimś czasie te osoby nabierają odpowiednich nawyków i ten problem mija.

Piszesz o tzw. nestingu. To może najpierw napisz co rozumiesz przez nesting? Pytam dlatego, że tu na forum krążą różne definicje nestingu - i nie twierdze, że one są dobre lub złe. Ale są różne sposoby aby pewne rzeczy wykonać bez funkcji nesting w programie.


robert


bartoszmista
Posty w temacie: 4

#7

Post napisał: bartoszmista » 06 wrz 2017, 19:00

Przeważnie programy na wypalarki (plazmowe, lasery) mają podobne funkcje co AutoCAD. Złych nawyków nie nabierzesz raczej. W każdym programie masz podobne możliwości i narzędzia do rysowania, może tylko oznaczone inną ikonką. Kwestia "przestawienia się". Nesting to już zadanie dla CAM-a, takiego jak Wrykrys właśnie. Jedne programy robią to lepiej, inne gorzej. Ja akurat nigdy z tego nie korzystałem, po pracowałem przy produkcji jednostkowej - także i tak samemu trzeba układać detale (z odpowiednią przerwą między nimi). Jeszcze zostaje kwestia kierunku walcowania blachy - co ma znaczenie przy gięciu później. Albo jeśli będziesz miał do wycięcia element z blachy szczotkowanej i klient sobie zażyczy określonego kierunku szczotki (chociaż to bardziej laser) :mrgreen:


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

#8

Post napisał: dyziu215 » 07 wrz 2017, 10:19

Z tego co się zorientowałem niektórzy narzekają na nesting programu bo źle zarządza rozmieszczeniem elementów(czyli też i ilością odpadów). W moim wypadku cięcia będą jednostkowe i element będzie wykorzystywał nawet cały arkusz blachy. Wstępnie nastawiam się na proponowany Autocad trial i zobaczymy jak pójdzie :) W późniejszym czasie myślę o Draftsight ze względu na licencję.

ps. pochwalę się, że ploter już zaczyna nabierać wygląduObrazek


bartoszmista
Posty w temacie: 4

#9

Post napisał: bartoszmista » 07 wrz 2017, 15:11

Całkiem nieźle to wygląda... chyba solidne a to najważniejsze. Teraz elektronika... tutaj nie doradzę :mrgreen: I koniecznie mocne wrzeciono... można wiedzieć co wybrałeś?

Co do programów CAD/CAM to jest tego masa na rynku. Jedno jest pewne - wybierz coś z lepszej półki żebyś się później nie męczył. Może ten Wrykrys...


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

#10

Post napisał: dyziu215 » 07 wrz 2017, 20:23

Całość będzie latać z palnikiem plazmowym więc raczej nie odczuje oporów (chyba że powietrza :D). Dziś już ruszyła oś X, jutro jak się uda ogarnąć to Y będzie też już zmontowana :) Przejazd 3m zajmuje 25s, czy jest to wynik wystarczalny do cięcia 2mm blachy? Czy za wolno?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”