stanowisko elektryczne

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

stanowisko elektryczne

#1

Post napisał: pioterek » 24 wrz 2015, 21:53

Witam. Chcę dla młodego chłopaka który ma zacięcie w majsterkowaniu zrobić stanowisko elektryczno warsztatowe.
http://m.automatykab2b.pl/prezentacja-a ... cas-nuelle
Nie wiem czy w powyższym linku nie ma przerostu formy nad treścią, ale gdy ktoś mógł by mi podpowiedzieć co warto na takim stanowisku zainstalować to bardzo proszę. Zasilanie będzie 3-fazowe, mam na ten cel odłożone autotransformator, trochę przełączników tablicowych i płytę tekstolitową. Proszę o opis dość szczegółowy poszczególnych elementów - obwodów, gdyż aby to zrobić to muszę to dobrze zrozumieć. Żeby spełniało to swoją rolę zapewne musi to być podzielone na obwody mające za zadanie pomóc przeprowadzić rozmaite próby i testy na urządzeniach. Zapraszam do pisania.

Obrazek

Znalazłem takie zdjęcie które mniej więcej obrazuje o co mi chodzi, ale trudno się dopatrzeć co tam jest.



Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: dasza77 » 25 wrz 2015, 12:33

Czasem lepiej dać sobie spokój z pomaganiem innym, a przynajmniej w tym przypadku.
PRĄD MOŻE ZABIĆ
Jeżeli chłopak ma zacięcie elektryczne, to w szkole go nauczą. Pod okiem zawodowego nauczyciela.
Budując takie stanowisko dla niepełnoletniego , wypadałoby być z nim przy przeprowadzanych próbach. :idea: :idea: :idea:

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#3

Post napisał: pioterek » 25 wrz 2015, 14:08

Oczywiście, będę przy nim za każdym razem. Obiecuję.

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#4

Post napisał: allegromtn » 25 wrz 2015, 14:36

Podstawa to zasilanie 3 i 1 fazowe- regulowane i nie. 5 zacisków banankowych- najlepiej takich pod które można widełki jeszcze przykręcać (3F, N, PE) wyprowadzających napięcie 3 fazowe regulowane. Obok 5 takich samych z napięciem nieregulowanym. Obwody 1 fazowe (reg. i nie) tak samo. Kontrolki obecności faz mile widziane(szczególnie przy bezpiecznikach topikowych). Gniazda 3 i 1 fazowe- albo na kablach z banankami podpinanymi pod w/w zaciski albo osobne gniazda dla każdych wyprowadzeń. Gniazda 1F 16A. 3F to już zależnie czym młody się będzie zajmował ale 16A i 32A spokojnie mu wystarczą (32A nawet na wyrost). Jak ma być ambitnie to gniazda 3 fazowe 4 i 5 przewodowe (różne urządzenia się testuje a układ TN-C dalej bardzo popularny :razz:
Voltomierze i amperomierze do regulowanych i nie- można stosować 1 woltomierz i amperomierz oraz przełącznik obwodów i faz.
Do tego jeszcze warto zamocować kawałek szyny TH-35 (można kupić z metra) - bardzo poprawia porządek na stole.
Od groma kabli- bananek- bananek, bananek-widełki, bananek-odizolowana końcówka z zaprasowaną tulejką. Wiadro krokodylków też bardzo przydatne :wink:
Jak kolega myśli już o czymś naprawdę bezpiecznym i ambitnym to transformator separujący 3 fazowy( to już by było trochę zmian w zaciskach).
Ewentualnie jakiś zasilacz laboratoryjny (reg. prądu i nap.) prędzej czy później się przyda.
Dobry multimetr- też ważna sprawa!
No i BHP- grzyb też by się przydał :twisted:
Z takim stanowiskiem żadna robota nie straszna :D


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: Andrzej 40 » 26 wrz 2015, 00:03

3x400V/16A na banankach i krokodylkach - nekrolog ukaże się na Forum?
Na początek do zabawy i nauki dla młodego chłopaka proponuję stanowisko zasilane z trafa separacyjnego 24V z możliwością regulacji napięcia, dodatkowo prostownik, zabezpieczenia prądowe, mierniki napięcia i prądu. Przyda się kilka obwodów wtórnych o możliwości ustawienia rożnych napięć. Kwestia inwencji, np kilka odczepów na trafie. Wtedy nie trzeba przy chłopaku siedzieć, mogą być bananki i krokodylki.
P.S. kol.pukury wyprzedził moją poprawkę - okazuje się , że mamy podobne zdanie.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2015, 00:24 przez Andrzej 40, łącznie zmieniany 2 razy.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 26 wrz 2015, 00:17

witam.
może rozsądniej było by zacząć od stanowiska niskonapięciowego ?
nawet i 3 fazy.
dać po transformatorze na 24vac z każdej fazy.
i już można się sporo nauczyć.
dodatkowo - izolacja od sieci
prawdę powiedziawszy nauka na napięciu sieci pachnie szaleństwem :shock:
o " banankach i krokodylkach " nie mówiąc.
wręcz powinno to być zrobione tak żeby żadnych takich wynalazków nie dało się zastosować.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: stanowisko elektryczne

#7

Post napisał: pitsa » 26 wrz 2015, 20:42

pioterek pisze:Chcę dla młodego chłopaka który ma zacięcie w majsterkowaniu zrobić stanowisko elektryczno warsztatowe.
To ma być stanowisko uniwersalne?
Wydaje mi się, że lepiej przygotować, tylko to co niezbędne pod pierwszy projekt, który chłopak chce zrealizować, stopniowo rozwijać warsztat i robić coraz to nowe projekty.

A może pierwszy projekt zrobić stanowisko? I co dalej???
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#8

Post napisał: allegromtn » 27 wrz 2015, 01:22

Trochę się koncepcje różne pojawiły- ja uczyłem się właśnie na takim stanowisku jakie opisałem. Żyje :D Uczyłem się pod okiem facowca naprawiając wszelkiego typu urządzenia- od lokówki po automatykę elektroenergetyczną. Tego typu nauka daje bardzo dobre efekty bo poznaje się nie tylko zasady działania ale i konstrukcję, metodykę badań, napraw itd.
Do tego potrzeba jednak normalnego zasilania np. 3x400V -trzeba uważać ale jak młody przyzwyczai się do niskonapięciowej instalacji to jak weźmie się za normalną to odruchy które sobie wyrobił mogą być dopiero niebezpieczne ;)
Niskonapięciowe stanowisko polecę jeśli młody ma poniżej 15 lat. Jeśli ma powyżej zapraszamy na "głęboką wodę".
I jeszcze pytanie do kolegów- co koledy mają do bananków i krokodylków przy nap 400V? Jak koledy inaczej wyobrażają sobie próbne uruchomienia, testy? Oczywiście mowa o osprzęcie izolowanym.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#9

Post napisał: upanie » 27 wrz 2015, 06:53

Krokodylki i bananki nie są całkowicie zaizolowane. Łatwo się tego dotknąć niechcący. Poa tym takie przewody latają to tu, to tam i jak nawet nie dotkną człowieka to dotkną czegoś innego albo siebie nawzajem.
czilałt...


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 27 wrz 2015, 08:03

witam.
z tymi nawykami to całkowita racja .
sam wiem po sobie :shock:
jakaś tak niedbałość pojawia się - parę dni temu trochę mnie - tego ( że tak powiem).
właśnie przez złe nawyki :evil:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”