stół obrotowy do cnc

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
senior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 14 wrz 2004, 22:55
Lokalizacja: Poznan

stół obrotowy do cnc

#1

Post napisał: senior » 26 paź 2004, 23:20

Witam Kolegów.
Ostatnio spotkałem się z problemem budowy stołu obrotowego do ostrzenia drobnych narzędzi na małej cnc.
Jestem ciekawy czy ktoś ma doświadczenia z takim urządzeniem,lub pomysł na jego budowę.
Pozdrawiam



Tagi:


Tomek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2004, 15:22
Lokalizacja: Bielsko_Bia?a

#2

Post napisał: Tomek » 11 lis 2004, 23:29

stół obrotowy to kolejna oś tylko nie liniowa a obrotowa turbocnc o ile dobrze pamiętam ma możliwość ustawienia do 8 osi i zdefiniowania ich czy mają być liniowe czy obrotowe niewiem czy o to chodzilo czy dobrze zrozumialem zagadnienie?


szakal140
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2004, 03:51
Lokalizacja: krakĂłw

#3

Post napisał: szakal140 » 14 sty 2005, 04:23

Witam !
zastanawiając się nad 4 osią doszedłem do wniosku że można by wykożystać do jej budowy przekładnie od wycieraczek samochodowych.
problemem jest tylko połączenie przekładni z silnikiem krokowym
co wy nato ??
pozdrawiam


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post napisał: rchobby » 14 sty 2005, 06:58

Niekoniecznie potrzebny silnik krokowy, można zostawić oryginalny i w jakiś sposób dołączyc enkoder. Enkodery fabryczne mogą mieć do 1000 impulsów na obrót czyli wychodzi co 0.36 stopnia. W domowych warunkach istnieje możliwość zrobienia - zależnie od średnicy - 100 może 200 impulsowego i byłaby regulacja np. co 1 stopień.


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#5

Post napisał: anoda » 14 sty 2005, 09:20

Witam!
Przekładnia w napędzie od wycieraczek ma jedną wadę, a mianowicie - napęd jest jednokierunkowy i przy zastosowaniu do stołu obrotowego musimy wykasować luz wzdłużny wału napędowego silnika. Silnik krokowy można zabudować w obudowie silnika oryginalnego - walęk napędowy ze ślimaczmacznicą dosyć łatwo można wycisnąć z wirnika, skrócić i połczyć z wałkiem sinika krokowego. Oryginalne łozyskowanie w silniku wycieraczkowym to przeeważnie łożyska ślizgowe.
Pozdrawiam!


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#6

Post napisał: rchobby » 14 sty 2005, 09:48

anoda pisze:Przekładnia w napędzie od wycieraczek ma jedną wadę, a mianowicie - napęd jest jednokierunkowy i przy zastosowaniu do stołu obrotowego musimy wykasować luz wzdłużny wału napędowego silnika. ...
I tutaj sie mylisz, silnik musi kręcić w obie strony bo jak inaczej byłby rozwiązany ruch ramienia wycieraczki lewo-prawo? Tydzień temu kupiłem na szrocie wycieraczkę chyba od tylnej szyby produkt niemiecki i kręci w obie strony, na kólku zębatym znajduje się metalowa blaszka i dwa styki na jednym polu jest przerwa ok. 1/8 obrotu służy pewnie do włączania/wyłączania przekażnika czyli zmiany kierunku obrotów. Do kasowania luzu wzdłużnego wału służy specjalny wkręt umieszczony po przeciwnej stronie silnika ale nie wygląda on zbyt solidnie (tworzywo) i przy mocniejszym docisku grzeje się silnik i wystąpi szybkie zużycie łożyska ślizgowego (ewentualnie wymiana na inny materiał). Na osi luz praktycznie niewyczuwalny a siła jest spora nawet przy małym napięciu (testowałem od 2-3V do ponad 25V).


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#7

Post napisał: anoda » 14 sty 2005, 10:08

Nie znam kostrukcji napedów od wycieraczek tylnej szyby, ale nie wydaje mi się oby była tam realizowana zmiana kierunku obrotu silnika napędowego. W znanych mi rozwiązaniach zestyki wystepują po to, aby uzuskać dobieg wycieraczki do określonego - końcowego połozenia. Duzy moment obrotowy daje przekładnia mechaniczna - nominalna prędkość końcowa ok 1obrotu na sekundę.


Petti
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 02 sty 2005, 14:30
Lokalizacja: podkarpacie

#8

Post napisał: Petti » 14 sty 2005, 18:52

Mechanizm wycieraczek samochodowych wygląda w skrócie jak napęd parowozu. Ruch obrotowy z przekładni na silniku przenoszony jest i zamieniany poprzez układ ramion (odpowiednio zamontowanych) na ich ruch postępowy, a przy samej wycieraczce znowu na cyklicznie-obrotowy (to nie są pełne obroty). Silnik ma kilka faz pracy: m.in. stałą i kilka przerywanych. Silnik taki zawsze kręci się TYLKO w jedną stronę !!!


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#9

Post napisał: anoda » 17 sty 2005, 11:50

W zawiązku z powyższym wyjaśnieniem - luzy osiowye silnika są kasowane poprzez pole magnetyczne silnika i nieistotne w przypadku normalnej pracy. Przy wykorzystaniu do napedu stołu obrotowego występuje siła obwodowa dwukierunkowa co przekłada się na dwukierunkową siłę wzdłużną na osi silnika. Jeżeli występują luzy wzdłużne osi silnika to nastepuje przemieszczanie się wirnika i jednocześnie powstaje luz obwodowy stołu obrotowego. zakładamy żeluz na ślimaku i ślimacznicy jest pomijalnie mały.


Tomek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2004, 15:22
Lokalizacja: Bielsko_Bia?a

#10

Post napisał: Tomek » 27 sty 2005, 20:26

Silnik wraz z przekładnią od wycieraczek może spokojnie działać w obie strony wiem bo robie robota jeżdzącego i do jego napędu wykorzystałem właśnie dwa takie silniki niesą zbyt szybkie ale bardzo mocne. co do ekodera to niema sensu robić skoro gotowy enkoder sin/cos jest w myszce komputerowej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”