
Sprawdzenie rysunku
-
- Specjalista poziom 1 (min. 100)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 122
- Rejestracja: 25 gru 2020, 10:14
- Lokalizacja: prawie w centrum Polski
Re: Sprawdzenie rysunku
Pokaż efekt. (to się pośmiejemy

Żeby wszystkich zadowolić to narysuj tak linie symetrii by się kreski przecinały a nie kropki czy pauzy. Ten co będzie oceniał może okazać się bardziej wymagający niż Forumowi Eksperci.
-
Autor tematu - Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 5
- Posty: 5
- Rejestracja: 15 sty 2021, 22:17
Re: Sprawdzenie rysunku
Mam problem z tym wymiarem 30 (grubość ścianki), mam to zrobić za pomocą tylko tego co dostałem, a z tego rysunku nie jestem w stanie odczytać grubości tej ścianki na rzucie głównym(tak mi się wydaję), jak rozwiązać ten problem? Ominąć to czy co?
Dodane 4 minuty 9 sekundy:
Dodane 4 minuty 9 sekundy:
Oznaczam, bo nie zrobiłem tego w poprzedniej wiadomościuczMBM pisze: ↑16 sty 2021, 14:46Element posiada osie symetrii, dlatego zwróć uwagę, że do określenia położenia takich elementów jak żebra wystarczy tylko wymiar 28. Wymiar 13 jest zbędny. Podobnie z wymiarem 4 na przekroju A-A. Na przekroju powinna znaleźć się oś symetrii i wystarczyłby tylko wymiar 72. Wymiar 64 przeniósłbym na rzut z góry. To samo dotyczy otworów ø8 - wystarczy podać ich rozstaw, ponieważ są one rozmieszczone symetrycznie.
Oznaczam bo zapomniałem dodać w poprzedniej wiadomości.
Położenie otworów i walców określamy przez podanie wymiarów definiujących położenie ich środków bądź osi, a nie tak jak na Twoim rysunku podając wymiar do krawędzi otworu - jest to duży błąd. Wyobraź sobie, że chcesz wywiercić otwór w ścianie. Ołówkiem zaznaczasz środek tego otworu, a nie punkt leżący na jego obwodzie.
Średnice otworów dobrze jest przedstawiać na przekrojach równoległych do ich osi. Oczywiście są przypadki kiedy postępujemy inaczej, ale tutaj tak właśnie bym to wymiarował.
Jeśli żebra "stykają" się z walcem o średnicy ø40 na wysokości jego środka (w widoku z przodu) to wydaje mi się, że kąt żebra jest zbędny, ponieważ będzie on wynikowy. Jeżeli tak nie jest, to należałoby go podać.
Poczytaj książki do rysunku technicznego. Jeśli na studiach prowadzący są na tyle niekompetentni, że nie przekazują wam tak podstawowej wiedzy to niestety będziesz musiał się sam dokształcić. Polecam książki do rysunku technicznego Tadeusza Dobrzańskiego - Rysunek Techniczny Maszynowy, Tadeusza Lewandowskiego - Rysunek Techniczny dla Mechaników, Jerzy Bajkowski - Podstawy Zapisu Konstrukcji i wiele innych. Książki te można znaleźć w PDF w internecie.
Dołączam wykonany na szybko rysunek jak ja bym podszedł do wymiarowania takiego przedmiotu. Jeśli chodzi o nazewnictwo to może być to "korpus łożyska" lub "korpus tulei", ale mogą być też inne określenia.
![]()