Solid Edge- problem


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Solid Edge- problem

#1

Post napisał: kubus838 » 18 sty 2011, 15:53

Witam
Jestem świeżym forumowiczem i do tego laikiem. Szykałem programu do tworzenia brył, wiele
takich programów probowałem uzywać ale jedyny który przypadł mi do gustu jet solid edga. Rzeczywiście ten program obsługuje się intuicyjnie tylko niestety nie moge znależć materiałów do nauki obsługi tego programu. Czy może ktoś z kolegów napisać gdzie można znależć jakieś samouczki. Jednym z problemów jest to, że tworzę bryłę i nie wiem jak dalej ją zapisać aby plik odpalić np. w Mach-u i dalej elemnet wyprodukować? Jak np pliki jpg obrobić aby przenieść do macha? Będę wdzieczny za pomoc.
Robert



Tagi:

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#2

Post napisał: Magneto86 » 18 sty 2011, 19:01

Witamy na forum ;)
Po pierwsze do Solid Edge samouczki są wbudowane w samym programie (takie zupełnie podstawowe - dla kogoś, kto wcześniej nie miał doczynienia z SE).
Jeżeli nie wystarczą, to dużo informacji, tutoriali (nawet z plikami do ćwiczeń) znajdziesz np. tutaj:
http://www.camdivision.pl/publikacje.html
*do pobrania za darmo

Co do obróbki zamodelowanej bryły, to jeżeli Twój program CAMowski nie obsługuje formatu *.par, to trzeba zapisać część w jakimś uniwersalnym formacie: parasolid (*.x_t), IGES albo STEP.

Najbardziej oczywistą drogą jest w obróbka w CAM Express (NX CAM) - w zakładce Tools powinna być ikona, która od razu otwiera plik w NX CAMie, pod warunkiem, że mamy go zainstalowanego.

...a o co Ci chodzi z ty, plikiem *.jpg to zupełnie nie rozumiem :???:


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 18 sty 2011, 20:43

Witam
Z plikiem jpg chodzi mi np o to, że robie zdjęcie np godła czyli orła i teraz muszę je wyfrezować na drewnie. Czyli mam plik jpg mogę go obrobić w corelu i co dalej?
Mó solid edge tworzy pliki par. tylko co z nimi dalej zrobić aby je wrzycić do macha? Bo mach nie widzi plików par. A może to problem z machem. Czy musze jeszcze postarać się o jakiś program do konwersji aby stworzyć np dxf? To jeszcze jak rozumiem potrzebny mi jest
NX CAM, czy to wszystko, a jekieś biblioteki?
Robert

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#4

Post napisał: Magneto86 » 18 sty 2011, 22:03

pomału....
Co właściwie chcesz robić?
Nie znam Macha, ale z większością układów sterowania sprawa wygląda tak:



Jeżeli mówimy o corelu i grawerowaniu:

W Corelu przygotujesz sobie grafikę wektorową do zaprogramowania obróbki w jakimś CAMie i z CAMa generujesz kod NC na maszynę (za pomocą postprocesora).
No chyba, że możesz na sterownik wrzucić samego płaskiego *.dxf (tak jak na wycinarkę laserową) - to wtedy na skróty można próbować to uzyskać (nie wiem czy z Corela da się uzyskać *.dxf).
Z Samego Solid Edge można bez problemu wygenerować *.dxf (z poziomu draftingu) - odsyłam do samouczków i tutoriali, o których pisałem wyżej.



Jednocześnie piszesz o programie do tworzenia brył:

W takiej sytuacji masz tylko tą bryłę (np w tym formacie *.par). Z taką bryłą nie można nic bezpośrednio zrobić na maszynie.
Teraz musisz skorzystać z programu CAMowskiego (w przypadku Solid Edge, jest to domyślnie NX CAM) do zaprogramowania całej obróbki frezowania.
Potem już wystarczy wygenerować kod NC na maszynę za pomocą postprocesora.
(w takim przypadku format *.dxf nie będzie użyty, a na układzie sterowania maszyny zostanie uruchomiony kod NC)


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 18 sty 2011, 22:40

No dobrze. Czyli jak rozumiem tworzę bryłę w SOLID EDGE i póżniej wrzucam ją do NX CAMa na sam koniec transportuje uzyskany plik do MACHA i wykonuje na frezarce daną bryłę. Oczywiście juz zaopatrzyłem się ( z tej strony którą mi podałeś w samouczek) i dzisiaj noc długa to sobie poczytam i potrenuje i poszukam NX Cam-a. Tylko jak rozumiem mój tok myślenia jest dobry? Oczywiście Mach to program do obsługi np frezarki cnc. Tylko nie wiem czy zestawienie Solid Edge+ Nx Cam+ Mach 2 ma racje bytu?
Robert

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#6

Post napisał: Magneto86 » 18 sty 2011, 22:54

Nie znam sterowania Mach, więc na ten temat się nie wypowiem.
Istnieje również możliwość modelowania brył w samym programie NX i potem programowania obróbki w nim. No ale jeżeli wolisz Solid Edge - to trzeba się nauczyć korzystać z dwóch programów.

Ta kolejność, którą wymieniłeś jest poprawna, jeżeli chcesz poza grawerowaniem frezować kształty 3D.
Jeżeli się nastawiasz tylko na grawerowanie (gdzie narzędzie podąża tylko wzdłuż płaskiego profilu), to można by próbować wrzucić do układu sterowania plik *.dxf i pominąć krok z programem CAMowskim


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 18 sty 2011, 23:43

Oczywiście, że nie tylko chce grawerować ale i frezować kształty 3d. Ale nigdzie nie mogą znaleźć programu NX. Czy możesz powiedzieć skąd można na poczatek go pobrać i jakieś spolszczenie ewentualnie instrukcje? Fakt faktem lepiej na poczatek uzyć jednego programu
a póżniej uczyć się innego.
Robert

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#8

Post napisał: Magneto86 » 19 sty 2011, 08:03



Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 19 sty 2011, 19:01

Witam
W tym linku znalazłem troche materiałów do nx. Ale nigdzie nie moge znaleźć samego programu choćby demo aby się trochę podłuczyć. A może wiesz skąd można ściągnąć do
nauki i ćwiczeń?
Robert

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#10

Post napisał: Magneto86 » 19 sty 2011, 19:48

Na stronie, do której podałem link w pierwszym moim poście (do materiałów z SE) są też podobne materiały do NX (a jak nie ma, to w najbliższej przyszłości będą).
Tam również można znaleźć informacje jak zdobyć testową licencję do NX.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”