Sinumerik 840D sl, tokarka i wiercenie osiowe

Prędkość wycofania przy wiercenie.

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
prymas76
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2022, 10:15

Sinumerik 840D sl, tokarka i wiercenie osiowe

#1

Post napisał: prymas76 » 01 lut 2024, 10:02

Dzień dobry.
Mam pytanie czy istnieje możliwość zmiany prędkości wycofania wiertła z otworu przy usuwaniu wiorów przy wierceniu osiowym cyklem? Normalnie wycofuje posuwem szybkim. Zależałoby mi aby dla cyklu zmienić prędkość wycofania wiertła na np 20% szybkiego posuwu.
Czy odpowiada za to jakaś zmienna systemowa? Program pisany w ShopTurnie. Polecenie OVRRAP na cykl wiercenia nie wpływa.
Tokarka DMG MORI CLX450




Autor tematu
prymas76
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2022, 10:15

Re: Sinumerik 840D sl, tokarka i wiercenie osiowe

#2

Post napisał: prymas76 » 01 lut 2024, 18:43

Temat ogarnięty choć nie tak jak bym chciał. W trybie krokowym przy wyświetlaniu bloków bazowych i poziomów programu określiłem cykl wiercenia i linię wycofania wiertła z otworu. Ponieważ mam zablokowaną możliwość edycji cykli standardowych skopiowałem standardowy cykl wiercenia z folderu 'Dane NC\Cykle\Cykle standardowe' do folderu 'Dane NC\Cykle\Cykle użytkownika' by móc edytować cykl.
W cyklu przed linią wyjazdu wstawiłem OVRRAP=20 a po tej linii OVRRAP=100 czyli ograniczenie posuwu szybkiego do 20% i przywrócenie do pełnej prędkości.
Teraz automatycznie maszyna do wiercenia będzie używać cyklu użytkownika a nie cyklu standardowego. Jeżeli chcemy cofnąć zmiany i używać cyklu standardowego wystarczy nasz zmieniony cykl przenieść do innego folderu (np.: do folderu z programami) a maszyna będzie automatycznie używać cyklu standardowego.
Wady:
- ograniczenie prędkości wyjazdu wiertła będzie działać we wszystkich programach z cyklem wiercenia
- dostęp do folderów systemowych i cykli wymaga hasła klienta by były one widoczne po wejściu w Menu--> Ustawienia--> Dane systemowe
Zalety:
- nie zmieniamy cyklu standardowego (zawsze mamy oryginalną wersję cyklu)
- cofnięcie zmian wymaga jedynie przeniesienia naszego cyklu z folderu cykli użytkownika do innego folderu

Dodam tylko że u mnie był jest to cykl 83 a linia z wyjazdem wiertła to linia N4.

Osobiście wolałbym chwilową zmianę w wykonywanym aktualnie programie bądź dodatkową opcję ustawiania prędkości wyjazdu wiertła w cyklu standardowym. Na chwilę obecną nie wiem czy jest taka możliwość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”