Silniki wrzecionowe a sterowanie standardowym falownikiem

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 612
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Silniki wrzecionowe a sterowanie standardowym falownikiem

#1

Post napisał: Malaxis » 23 kwie 2022, 13:59

Witam forumowiczów,
zakupiłem wrzeciono do obrabiarki CNC z ATC a teraz potrzebuje dobrać do niego silnik oraz odpowiedni sterownik.
Całą maszynę chce uruchomić na sterowaniu SZGH i stąd moim pierwszym typem był zestaw silnik + falownik właśnie od nich.
Trochę to jednak kosztuje, na aliexpress za zestaw 5,5kw 12 000rpm wychodzi ponad 2000USD a do tego dojdzie jeszcze pewnie cło, vat i odprawa celna.

Zanim podejmę decyzję o wydaniu takiej kwoty, chciałbym jeszcze zweryfikować jedną możliwość w postaci zakupu silnika wrzecionowego (trójfazowego indukcyjnego) z rynku wtórnego oraz dobranie do niego falownika z opcją podłączenia enkodera. Pełno jest takich silników na OLX, ebay czy allegro i da się je dostać w dobrej cenie. Nie mniej jednak, jedno kupić a drugie odpowiednio wysterować. Z tego co widzę, stare modele takich silników np od Siemensa czy Rexrotha mają opisane parametry na tabliczkach znamionowych ale nowe już niestety nie.
Jeśli chodzi o czujnik do sprzężenia zwrotnego, to zakładam że zamontuje nowy enkoder.

Doradzi ktoś, czy nie kryją się jakieś ukryte trudności w sparowaniu takiego silnika z falownikiem?
Czy brak podania wszystkich parametrów silnika jest problemem nie do przeskoczenia? Wolałbym kupić coś z nowszych serii.
Przykładowo namierzyłem jeden z silników Rexroth;a który ma podane tylko następujące informacje (w dokumentacjach chyba też nic więcej nie podają):
Obrazek
Brakuje częstotliwości, napięcia itp.
Teoretycznie, mając podaną moc i natężenie prądu to da się wyliczyć napięcie, znając prędkość maksymalną da się określić maksymalną częstotliwość zasilania ale podejrzewam, że charakterystyka takich silników jest trochę inna od "standardowych" silników indukcyjnych i szczegółowe dane najlepiej z wykresami były zdecydowanie wskazane do poprawnego skonfigurowania falownika.

Będę wdzięczny za wasze opinie.

ObrazekWróć do „Elektrowrzeciono”