Silnik NMB PM55L-048

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
crc9
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:27
Lokalizacja: Tarnowskie GĂłry

Silnik NMB PM55L-048

#1

Post napisał: crc9 » 31 paź 2005, 18:56

posiadam trzy takie : silniki krokowe... mam problem z elektroniką sterującą te silniki, układ który był zaprojektowany do sterowania dziwnie się zachowuje (np gdzy podłączy się dwa silniki to pozostałe niedziałają) i nadmiernie grzeje, układ jest oparty o wzmacniacze ULN2803A, optoizolacje i bramki logiczne negujące. moje pytanie jest nastepujące: czy układ uln jest wstanie obsłużyć silnik o takich parametrach ? co zrobić żeby się tak niegrzały ? i czy jest jakieś prostsze lub bardziej niezawodne rozwiązanie - np jakiś układ sterujący silnikiem ? jak bardzo mogą się nagrzać silniki tego typu (mają taki znaczek : czarny trójkąt z trzema falami i kreską pod nimi)?

aha
- napięcie sterujące silnikiem to 12 V podłączone z komutera...
- bity są podawane z portu lpt

prosze o porade bo całą mechanike i program do sterowania już mam gotowy, a z elektroniką już dobre kilka miesięcy się użeram (kilka ulnów sparolnych) :/ dzięki z góry



Tagi:


bogdan_p
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 16 wrz 2004, 21:55
Lokalizacja: Pszczyna

#2

Post napisał: bogdan_p » 31 paź 2005, 20:10

zasilacze impulowe nie za bardzo nadają się do pracy w CNC , ten temat był już poruszany na forum , z pewnością posiadasz wersję silnika unipolarnego teoretycznie przy U zasilania 12V prąd powinien spaść o połowę czyli 0,4 A , ale to tylko teoria
chodzi Ci o grzanie ULN to po pierwsze czy masz połączony COM do Ucc i druga sprawa zmierz prąd powyżej 300mA będzie się mocno grzał
i sprawdż napięcie zasilania kiedy podłączysz drugi silnik , może zasilacz nie wyrabia
chyba nie jesteś kamikaze i to zasilacz z Pc na którym pracujesz ?


Autor tematu
crc9
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:27
Lokalizacja: Tarnowskie GĂłry

#3

Post napisał: crc9 » 31 paź 2005, 20:23

co to znaczy COM do Ucc ? chodzi o Ucc silnika czy uln'ów ? bo do ulnów jest tylko podłączone GND... Uln ma 8 wwejść i wyjść ja połączyłem je równolegle że teraz są 4 wejścia i wyjścia w celu zwiększenia maksymalnego prądu, niewiem czy słusznie , jeżeli chodzi o elektronike to jestem wysoce początkujący

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#4

Post napisał: ottop » 31 paź 2005, 21:22

ULN2803 posiada wyjście COM (pin 10). Podłączone są do niego wewnętrzne diody i wyjście to należy podłączyć do + zasilania silników. Diody zabezpieczają wewnętrzne tranzystory przed ich uszkodzeniem podczas sterowania obciążeniem indukcyjnym, jakim jest bez wątpienia silnik krokowy.


bogdan_p
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 16 wrz 2004, 21:55
Lokalizacja: Pszczyna

#5

Post napisał: bogdan_p » 31 paź 2005, 21:45



Autor tematu
crc9
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:27
Lokalizacja: Tarnowskie GĂłry

#6

Post napisał: crc9 » 01 lis 2005, 16:27

podłączyłem tak jak poradziliście mi i rzeczywiście przestały się grzać silniki i trzy układy ale jeden dalej wydaje się być za gorący ...
jeszcze coś zauważyłem:
po podłączeniu dwóch silników - działają poprawnie troche mały moment obrotowy ale działają po podłączeniu trzeciego dwa większe silniki działają a trzeci już tylko drga.
W tym pliku pdf jest napisane że układ ULN2803A (ten co ja mam) jest przeznaczony do napięć 5 volt, a ulny 2804A są od 6 do 12 volt,

czy mam wymienić ulny na te mocniejszeczy zmniejszyć napięcie na silniku ?
czy jest możliwe że zasilacz z kompa jest za słaby do zasilania 4 silników krokowych ?


bogdan_p
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 16 wrz 2004, 21:55
Lokalizacja: Pszczyna

#7

Post napisał: bogdan_p » 01 lis 2005, 20:11

masz link do dokumentacji producenta str 3 może warto na niego kliknąć i przeczytać , czarno na białym masz parametry !
nie czytasz co się pisze do Ciebie , temat zasilaczy impulsowych do zasilania silników był już omawiany i ogólnie mówiąc bez dobrze dobranych kondensatorów a właściwie bloku filtracyjnego nie nadają się , prościej dobrać transformator o odpowiednim napięciu wyjściowym , mostek i kondensatory
sprawdziłeś napięcia i prądy w czasie pracy 1,2,3,4 silników ?
no i to co pisałem wcześniej jeżeli to zasilacz z PC na którym pracujesz to chyba dzisiejsi patronowie nad Tobą czuwają że jeszcze to wszystko działa

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Silnik NMB PM55L-048

#8

Post napisał: ludas » 01 lis 2005, 21:23

Trudno rozmawiać o czymś czego się nie widzi. Zamieść jakiś schemat to napewno ci pomożemy. Może być wiele przyczyn grzania się uln'ów, czy twój sterownik zapewnia prąd sterujący 25mA dla każdego wejścia uln? Ile uln'ów steruje każdym silnikiem? Czy sterujesz pełno czy półkrokowo?...
crc9 pisze:czy jest jakieś prostsze lub bardziej niezawodne rozwiązanie - np jakiś układ sterujący silnikiem ?
Niezawodnych rozwiązań nie ma, ale napewno lepiej będzie gdy zastosujesz jakieś tranzystory (na IRLZ24) zamiast ULN2803A.


bogdan_p
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 16 wrz 2004, 21:55
Lokalizacja: Pszczyna

#9

Post napisał: bogdan_p » 02 lis 2005, 11:27

Niezawodnych rozwiązań nie ma, ale napewno lepiej będzie gdy zastosujesz jakieś tranzystory (na IRLZ24) zamiast ULN2803A.
tak to prawda , no i tranzystorów mosfet nie można bezpośrednio sterować z lpt , może lepiej tranzystory darlingtona seii TIP .....
no i to co kolega napisał wcześniej schemat Twojego układu i program do jego obsługi bez tego trudno coś poradzić

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#10

Post napisał: ludas » 02 lis 2005, 19:22

bogdan_p pisze:tranzystorów mosfet nie można bezpośrednio sterować z lpt , może lepiej tranzystory darlingtona seii TIP ....
Akurat tak się składa, że tranzystory IRLZxx mogą być bez problemu sterowane bezpośrednio z portu LPT, literka "L" oznacza sterowanie logiczne (5V=1, 0V=0) [choć oczywiście odpowiednie darlingtony będą dobre, nawet lepsze od mosfetów przy dużej częstotliwości], ale i tak jeżeli kolega crc9 chce zastosować silnik do CNC musi (chyba, że sam napisze program starujący) mieć jakiś układ który zapewni kontrolę STEP/DIR.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”