Silnik jednofazowy - modyfikacje

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1185
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Silnik jednofazowy - modyfikacje

#1

Post napisał: Rafalgl » 06 maja 2021, 10:36

Pytanie do osób obeznanych w elektronice - od czego właściwie zależy moment obrotowy w silniku jednofazowym prądu zmiennego? Posiadam parę urządzeń, w których przydałoby się dodatkowych kilka Nm momentu... Chodzi mi o sytuacje, gdy wymiana silnika na mocniejszy odpada, gdyż jest on integralną częścią narzędzia. Czy można coś poprawić, kombinując np. z większymi magnesami, uzwojeniem, lub czymś jeszcze innym wewnątrz tego silnika?


Kto pyta, nie błądzi.


Agent0700
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 602
Rejestracja: 28 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Silnik jednofazowy - modyfikacje

#2

Post napisał: Agent0700 » 07 cze 2021, 19:04

Zanieś do Majstra od przezwajania silników.
O ile dobrze pamiętam to przezwojenie cieńszym drutem ale więcej zwoi da większą moc.
Czym cieńszy drut tym będzie się bardziej grzał, ale dlatego cieńszy aby się zmieścił w rowku.
Dobrze myślę?
Pozdrawiam
Jacek
Kto się nie bawi, ten nie żyje :-)
Zakres działalności: gwałty, wymuszenia, haracze.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Silnik jednofazowy - modyfikacje

#3

Post napisał: pavyan » 08 cze 2021, 12:17

Będzie na odwrót, ponieważ wzrośnie indukcyjność/impedancja, a więc prąd pobierany spadnie - oczywiście pod warunkiem takiego samego napięcia i częstotliwości zasilania sieci (co do zasilania falownikiem - nie mam doświadczenia, ale zapewne silniki do falowników są także optymalizowane, właśnie pod tym kątem)).
Moc silnika i prąd pobierany, przekrój drutu, przekrój rdzenia, powierzchnia okna, wydajność chłodzenia zawsze są ze sobą ściśle powiązane i w zasadzie są optymalizowane podczas projektowania (a przynajmniej powinny być), np. pod kątem rodzaju pracy silnika (ciągła czy dorywcza, przerywana).
Prąd uzwojenia i ilość zwojów określają ważny parametr, czyli amperozwoje. Od nich zależy wielkość strumienia magnetycznego w rdzeniu, a nie może on pracować w nasyceniu. Silniki o tej samej mocy mogą się różnić wymiarami z kilku powodów, m. in. na przykład z powodu lepszej jakości blach rdzenia i/lub jego konstrukcji, czyli większej maksymalnej indukcji.
Nie można metodą "kowalską", na oślep przezwoić silnika, bo raczej zawsze da to wyniki gorsze od oryginału.
Być może w jakimś konkretnym przypadku - kiedy przezwajacz jest doświadczonym praktykiem, jest kumaty i zna silnik/maszynę "na wylot", mógłby osiągnąć lepszy efekt niż oryginał... ale to mało prawdopodobne.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Leopold
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2015, 17:41
Lokalizacja: Zamość

Re: Silnik jednofazowy - modyfikacje

#4

Post napisał: Leopold » 08 cze 2021, 21:24

Mam tokarkę stołową LD550, odpukać jak na moje potrzeby sprawuje się dobrze. Brakowało mi troszeczkę mocy, w orginale miała ona 550 W i silnik jednofazowy. Po rozmowie ze znajomym, który zajmuje się przezwajaniem, namówił mnie by silnik ten przerobić na trójfazowy, tak też uczyniliśmy moc silnika wg. tego znajomego wzrosła do 750 W. Jako, ze mam w komplecie wiertarko-frezarkę ZX32G-1 z silnikiem trójfazowym 750 W obydwa te urządzenia korzystają naprzemiennie z jednego gniazda trójfazowego. W tokarce wzrost mocy o 250W jest wyraźny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”