Znaleziono 5 wyników

autor: PETERS
13 sty 2006, 17:00
Forum: Elektronika CNC
Temat: Uruchomienie sterowników
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3654

Już jest wstępna diagnoza... Zbudowałem sobie hardwarowy monitor stanów portu LPT :D (na ULN 2803 - schemat znalazłem gdzieś tu na forum. Odpalam macha, puszczam program w układzie diody migają - wygląda na to, że jest OK. Sterowniki sprawdzałem tak jak pisał markcomp77, rezystorem 1k - silnik wykonuje kroki.

Ale po spięciu wszystkiego razem, nic nie działa. Więc mając podłączyłem wszystko tak jak ma być - ten układzik na ULN podłączyłem bezpośrednio do DIR/CLK w sterowniku. Co się okazuje cały czas jest na tych 2 wyjściach stan wysoki (diody świecą :lol: )

I tu jest ciekawy problem, bo "przekłamanie" jest gdzieś na płycie głównej - ale tam nic niema jedynie sygnał przechodzi przez drabinkę rezystorową.


I była uszkodzina, z braku takich drabinek w sklepie wstawiłem zwykłe rezystory i jest OK.

Silniki kręcą jak trzeba, dzieki za pomoc
autor: PETERS
30 gru 2005, 08:17
Forum: Elektronika CNC
Temat: Uruchomienie sterowników
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3654

Silniki mam bipolarne 4 przewodowe. A poddać się nie poddam, tylko jest taka zasada, że jak coś nie działa nienależy zbyt długo siedzieć nad uruchamianiem. Ale z tego co piszecie, to wnioskuję, że wszystko jest sprawne i że jestem coraz bliżej :D Teraz wiem jak "hardwarowo" sprawdzić sterowniki 8)

I z tym rezystorem działa, śilnik robi kroki (w sumie widać dpiero jak strasznie szybko się przełącza) ale rzeczywiście słychać, że wykonuje krok. Tylko z tym portem dalej nic. Próbowałem bawić się w Kcam4 wrzuciłem jakiś program, włączyłem to okienko, które pokazuje satny na portach i pokazuje mi, że na 2 i 3 zmieniają się stany(na 17 zresztą też, bo próbowałem podłaczyć enable, ale nic nie działa-wtedy silniki nawet nie piszczą)... więc niewiem, sterowniki raczej OK - z tego co wykazała ta próba z rezystorem, jak się kręciły to raczej też dobrze podłączone. Jeszcze spróbuje sobie postawić nowy system,,,,
autor: PETERS
29 gru 2005, 22:39
Forum: Elektronika CNC
Temat: Uruchomienie sterowników
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3654

A co powinno się dziać jak się do sterownikiów podłączy tylko zasilanie, żadnych dodatkowych sygnałów?? Bo u mnie silniki piszczą- niewiem czy tak ma być czy nie??

A co do portów to mam coś nie tak, ustawiłem na standart w biosie. Na pinie 1szym mam cały czas stan wysoki, nie mogę tego zmienić. 2pin ma cały czas stan niski też nie mogę tego zmienić. A resztą pimów da się sterować tym programikiem do LPT, tylko że jakoś dziwnie, bo pin 1szy wogóle nie odpowiada, pin 2gi w rzeczywistości odpowiada pinowi 3mu (po kliknieciu "wyjście2" stan zmienia się na pinie 3m) itd, jakby wszystko było przesunięte. Albo mam coś z kablem nie tak (ale mierzyłem i wychodzi na to, że OK 1-1,2-2,3-3...)
No ale inne urządzenia podpięte do portu działają normalnie, czyżby jakoś konflikt...

Aaa niewiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w sterownikach zastosowałem te mocniejsze diody 1N5822

Chyba dam sobie spokój na kilka dni, a szkoda bo teraz mam czas :?
autor: PETERS
29 gru 2005, 19:57
Forum: Elektronika CNC
Temat: Uruchomienie sterowników
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3654

Tylko właśnie, wydaje mi się, że problem stoi po stronie programowej. Ale wolał bym się upewnić i przetestować to wszystko bez kompa....A na czym testowałeś, że tak spytam, pewnie ma machu??
autor: PETERS
29 gru 2005, 18:19
Forum: Elektronika CNC
Temat: Uruchomienie sterowników
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3654

Uruchomienie sterowników

A więc tak 3 sterowniki na L297/L298N + płyta główna. Zasilanie narazie do testów 18V, 8A + osobny zasilacz do logiki. Narazie mam WIN98, zmienię dopiero jak skonczę frezarkę, więc odpalenie macha odpada - zresztą po co i tak narazie niema maszyny. Więc uruchomiłem program kolegi https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=1023
ustawiłem odpowiednie piny, odłączyłem w sterowniku enable (bo ten program obsługuje tylko step, dir) a dlaczego odłączyłem o tym dalej.

I silniki mi tylko cały czas piszczą (ale trzymają moment i to całkiem nieźle), po zamianie kabli na jednym z uzwojeń to samo. Sprawdziłem .... i niewiem dlaczego na wszystkich pinach mam stan wysoki i niemogę tego stanu zmienić nawet programem do testowania LPT.
Sprawdzałem na 2komputerze i jest to samo. Kabel mam zwykły od skanera, niezkrosowany. A właśnie port w kompie jest na 100% sprawny, bo skaner działa poprawnie a jest na LPT, programowe czujniki otwarcia klapy w skanerze itp. powyłaczałem.

I teraz nasuwają się dwie kwestie:
- gdzie szukać awarii - najprawdopodobniej gdzieś w komputerze
- jak sprawdzić sterowniki bez komputera????
- chciałem użyć generatora, ale takowego niemam, więc sciągnąłem sobie program na PC i puściłem prostokąta 40Hz na wejście CLK - nic się nie działo. Chociaż to akurat nie miało prawa działać, bo na wyjściu liniowym max sygnał ma do 1V a sterowanie z LPT około 5V :?

Wróć do „Uruchomienie sterowników”