Znaleziono 4 wyniki

autor: brandnew
03 maja 2021, 19:50
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Oprogramowanie do CNC
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 2065

Re: Oprogramowanie do CNC

AndrzejBorowa pisze:Myślę ,że z cięciem nożem to podobnie jak w metalcut - czyli to po prostu cięcie z dxf,a dodaje się parametry jeśli chodzi o prędkość. W frezowaniu to warstwy. Postaram się zgłębić to trochę i spróbować ponieważ ogólnie jestem zielony o tego nie ukrywam dlatego pytam.

W tym co piszesz jest kilka pozytywów: wiesz, że jesteś zielony i musisz poczytać, a mimo to przejawiasz niezmierzony optymizm i liczysz na wsparcie praktyków. To cenne zalety, które z pewnością pomogą ci w drodze do celu. Trzymam kciuki.
autor: brandnew
02 maja 2021, 23:34
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Oprogramowanie do CNC
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 2065

Re: Oprogramowanie do CNC

kubus838 pisze:Co do podziału cad-ów na art i inż to te starsze rzeczywiście są typowo dla inżynierów którzy posługują się wymiarami kątami itd. Jednak w tych nowszych sprawa jest trochę uproszczona tzn jeżeli rysuje się linie to można to zrobić na zasadzie podania wymiaru ale można też narysować przesuwając myszką (bądź innym np pisakiem) do wymiaru już umieszczonego na ekranie programu.

Zgadzam się, że w starszych kadach było mniej funkcji i dodatkowych aplikacji. Mogły nie mieć konstrukcji spawanych, konstrukcji blaszanych czy ramowych nie mówiąc o połączeniach czy w końcu analizie wytrzymałości, analizie termicznej, gładkości powierzchni czy renderingu. Ale to już wyższa szkoła jazdy. W typowych zastosowaniach wystarczają w zupełności podstawowe funkcjonalności.
W zasadzie większość modeli zaczyna się od rysowania płaskich linii i figur, a potem się je modyfikuje. Jasne, że rysowanie linii przez wybranie myszą punktu początkowego, przeciągnięcie w stronę punktu końcowego jest bardziej intuicyjne niż wpisanie współrzędnych początku, a potem końca odcina. Tak czy inaczej z reguły operację kończy się podaniem wymiarów. Dzięki wymiarom od razu widać co powstaje. Potem model można i zwykle się koryguje, ale od samego początku widać rzeczywiste wymiary i proporcje. Bardzo ważną funkcją kadów inżynierskich jest możliwość tworzenia zespołów złożonych z wielu oddzielnych części połączonych ze sobą lub poruszających się względem siebie w ściśle określony sposób. Można też przy ich pomocy tworzyć na podstawie zbudowanych modeli lub zespołów rysunki 2D i listy materiałowe. Te najbardziej zaawansowane kady mają także moduły CAM do przygotowania operacji obróbkowych i generowania kodów sterujących obrabiarkami.

W programach, które nazwałem artystycznymi, bardziej chodzi o proporcje niż konkretne wymiary (te można uzyskać skalując gotowy model). Często posiadają moduły do tworzenia animacji. Bardzo ważne w tych programach są funkcje graficzne pozwalające nadać modelowi wygląd zbliżony do rzeczywistego - teksturowanie, sceny oświetleniowe, otoczenie, cienie i odbicia światła. Dzięki tym funkcjom można wykonać rendery - grafiki pokazujące wymyślone przez autora sceny z udziałem zbudowanego modelu.
To prawda, że inżynierskie kady, przynajmniej te z górnej półki, mają też takie funkcje, ale nie są dla tworzenia modelu tak istotne jak w programach artystycznych.

Wracając do sedna pytania, uważam, że im prostszy program na starcie tym łatwiej nauczyć się i złapać bakcyla projektowania 3D.
autor: brandnew
02 maja 2021, 19:10
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Oprogramowanie do CNC
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 2065

Re: Oprogramowanie do CNC

kubus838 pisze:Corelcad jest to program do projektowania 3d - też możesz narysować bryłę w trzech osiach.
Dzięki za czujność, sprostowanie i wyjaśnienia. Jak widać producenci oprogramowania robią coraz więcej by programy były wszechstronne.
Swoją drogą ilość dostępnych programów jest ogromna. By któryś wybrać trzeba dokładnie wiedzieć do czego ten program będzie potrzebny. Są programy 3D CAD - zastosowań inżynierskich i 3D CAD do zastosowań artystycznych. W tych pierwszych dane wprowadza się po inżyniersku tzn. konkretne wymiary i relacje, można podać dokładne wymiary elementów, można dokładnie zestawiać poszczególne elementy w zespoły. Programy te mają zwykle bazy części znormalizowanych oraz aplikacje do wykonywania rysunków 2D na podstawie zbudowanych modeli 3D.
Druga grupa programów 3D jest przeznaczona do zastosowań bardziej artystycznych. W uproszczeniu budowanie modeli w tych programach opiera się na przekształcaniu siatek powierzchni elementarnych, wielokątów. Chociaż można ustalić relacje i proporcje, to robi się to pośrednio.
Tak dla ciekawości zerknąłem na zestawienia Top programów do CAD, a tam np: TinkerCAD, FreeCAD, BlocksCAD, Creo, Fusion 360, Solidworks, AutoCAD, CATIA, OpenSCAD.
Duża część z tych programów to komercyjne płatne programy, kosztujące krocie, których opanowanie to długa nauka i praktykowanie.
Początkującemu trudno się w tym gąszczu odnaleźć. Dlatego ważne są rekomendacje tych, którzy pierwsze kroki w projektowaniu CAD mają za sobą.
autor: brandnew
02 maja 2021, 17:19
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Oprogramowanie do CNC
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 2065

Re: Oprogramowanie do CNC

AndrzejBorowa pisze:Chcę wykonywać elementy 100 X10 X10 ,na których będą 5mm wzory. Też cięcie plastiku oraz wycinanie silikonu. Wydaje mi się ,że większość ludzi pracuje na CorelDRAW dlatego zastanawiam się czy jest coś prostszego ewentualnie ,która wersja Corel a.

Jakie wzory? Kwadraty, kółka, krzyżyki?
Dla programów typu CAD, Corel, czy Gimp nie ma to znaczenia. Rysunek i obróbka materiału na jego podstawie to dwa oddzielne zagadnienia.
Programy CAD np. Fusion 360, Inventor, Solidworks, Solid Edge, Blender, Corel, Inkscape i inne to programy pracujące w grafice wektorowej, to znaczy możesz rysować obiekty dowolnej wielkości (od mikroskopijnych po mosty i rakiety kosmiczne) z taką samą dokładnością. Programy wektorowe umożliwiają budowanie płaskich rysunków 2D (CorelDraw, Inscape) albo modeli przestrzennych 3D (Fusion 360, Inventor, Solidworks, Solid Edge, Blender). Modele i rysunki wektorowe możesz dowolnie skalować bez pogarszania ich jakości i dokładności.
Programy graficzne takie jak Gimp, Photoshop, Paint - to programy obrabiające grafikę rastrową, obrazy składające się z większej lub mniejszej ilości małych punktów. Takich obrazków już nie można dowolnie skalować bez utraty jakości.
Gdy stworzysz (narysujesz to co chcesz wyprodukować), to musisz przetworzyć rysunek to na serię kodów, które wyślesz do sterownika maszyny. Do tego zwykle są odrębne programy, albo aplikację będące częścią tych najbardziej zaawansowanych. CorelDraw takie opcji nie ma.
Jak zaczynasz, to od prostych projektów do których wystarczą proste darmowe programy. Polecam 3D np. Design Spark Mechanical, na prawdę łatwy i intuicyjny w obsłudze z menu w języku polskim. Ostatnią wersję 5 znajdziesz tu https://www.rs-online.com/designspark/m ... stallation. Na YT znajdziesz do niego masę tutoriali więc będzie łatwiej. Zobaczysz czy dasz radę i czy to dla ciebie. Może się okazać, że lepiej skupić się na realizacji, a nie przygotowywaniu projektu.

Wróć do „Oprogramowanie do CNC”