Przyłączam się do tych, którzy twierdzą, że trzeba się na coś zdecydować. Wiedza jest tak rozległa, że nie da się jej opanować w parę godzin. Gdy już się zdecydujesz w którą stronę iść, to najlepiej zacznij od razu małymi krokami i ... kilka tematów równocześnie. Zacząłbym od prostych projektów obejmujących wszystkie etapy od określenie wymagań poprzez narysowanie, zaplanowanie rodzaju obróbki, dobranie parametrów oraz narzędzi do obróbki, a kończąc na opracowaniu programu obróbkowego i wykonaniu symulacji.
Pomysłów na proste projekty jest na forum i w internecie bez liku, pierwszy z brzegu rysunek z dostępnego w internecie podręcznika "Autodesk Inventor 2016 Learn by doing"

Zadania do wykonania:
1. Narysować i zwymiarować przedmiot w CAD 2D przyjmując grubość gotowego elementu 10 mm oraz , że przedmiot będzie wykonany ze stali konstrukcyjnej S355
2. Dobrać materiał wyjściowy i określić jego właściwości niezbędne do przeprowadzenia obróbki
3. Określić sposób wykonania oraz niezbędne maszyny, narzędzia i przyrządy
4. Określić operacje technologiczne i ich parametry
5. Napisać program obróbkowy
6. Przeprowadzić symulację wykonania programu
To z pozoru tylko kilka prostych poleceń do wykonania których, wystarczy znajomość elementarnej matematyki (bez analizy), podstaw rysunku technicznego (bez tolerancji, pasowań, klas dokładności), podstaw rysowania w CAD (linie proste, okręgi, łuki, wymiarowanie) oraz obsługa edytora tekstowego (do napisania G kodów). Spróbuj je wykonać i pochwal się wynikami.
Jeśli to za dużo na początek, to ogranicz się do punktu 1, a gdy nabierzesz wprawy wykonaj następne itd.
Jeśli wolisz bardziej tradycyjne metody to możesz zajrzeć do dostępnych w internecie bezpłatnych programów nauczania np. Technik obróbki skrawaniem

To przedsmak tego co może być na studiach np. na przedmiocie Obróbka skrawaniem na PUT w Poznaniu

Na koniec jeszcze jedno
Wyobraź sobie rozmowę kwalifikacyjną - chyba nie zabierzesz na nią książek. Jeśli wykonasz 100 projektów jakie zaproponowałem powyżej, to ręczę, że będziesz wszystko pamiętał.bt96 pisze: ↑27 mar 2021, 12:06Wiem, nie chodzi mi o naukę G-kodów na pamięć, bo to wszystko mam opisane w maszynie lub manualu, staram się zrozumieć o co chodzi w poleceniu. Tak jak pisałem o tej matematyce, mogę nie pamiętać wzoru na obliczenie jakiejś wartości, ale jeśli rozumiem jak ten wzór działa, to zawsze mogę go sobie przypomnieć i prawdopodobnie nie będę musiał uczyć się go na nowo.