Znaleziono 1 wynik

autor: Adi123
11 wrz 2021, 21:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4659

Re: Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt

Przy projektowaniu sposobu ustalenia pozycji szyn i wózków weź pod uwagę fakt, że coś powinno mieć możliwość niewielkiego przesunięcia w bok na potrzeby montażu. Tj.
Projektujesz "gniazdo" na jedną z szyn, tak aby ustalić jej pozycję- to nie jest takie konieczne. Wystarczy jedna krawędź do której dociągniesz lub dopchniesz np. śrubami/ klamrami odpowiednią krawędź szyny (często tylko jedna z krawędzi szyny jest krawędzią bazową).
Druga szyna może (ale nie musi) też dochodzić do krawędzi będącej swego rodzaju "stoperem" dla niej- druga opcja to ustawienie drugiej szyny na czujnik zegarowy. Oczywiście, tę drugą szynę też można w pełni ustalić, chociaż nie zawsze jest to porządane

Montaż wózków- generalnie ustala się wózki po jednej stronie (po tej samej stronie co szyna bazowana), a wózki na drugiej szynie lepiej po prostu przykręcić bez żadnego ustalania położenia.

Ustalenie wszystkiego na sztywno będzie mogło powodować problemy z pracą układu, np. zbyt szybkie zużywanie się prowadnic i wózków, albo za duże opory ruchu itp.

Wróć do „Biurkowa frezarka CNC do prototypowania - projekt”