Znaleziono 4 wyniki

autor: Satino
21 paź 2020, 20:36
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1642

Re: Błędne koło - początki

cubit pisze:
21 paź 2020, 20:20
To ja mogę powiedzieć że nie masz pojęcia o modelowaniu i wymaganiach stawianych od producentów jeżeli uważasz że temat ogarnie były operator obrabiarki bez chęci zdobycia odpowiedniego wykształcenia.
Nigdzie nie napisałem że nie mam chęci na zdobycie odpowiedniego wykształcenia - napisałem że nie mogę teraz tego zrobić, z racji warunków oraz pieniędzy. Mógłbym np za 2-3 lata gdybym pojechał za granicę i odłożył trochę pieniędzy, ponieważ studia zaoczne nie kosztują 100 złotych, tylko za cały okres kształcenia czyli do inżyniera te 3,5 roku to koszt około 30-40 tysięcy złotych
autor: Satino
21 paź 2020, 17:31
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1642

Re: Błędne koło - początki

luki158 pisze:
21 paź 2020, 16:34
Może coś ode mnie, zastanów się czy na pewno chcesz iść w tym kierunku, bo praca jest dość wymagająca i odpowiedzialna, a zarobki nie adekwatne do obowiązków. Wiadomo że branża jest ciekawa, jeśli cię to interesuje to super, ale ja sam po 10 latach w zawodzie mogę stwierdzić że mój szwagier kafelkarz zarabia 2 razy więcej ode mnie. Ja chyba bym teraz poszedł w nowe technologie ale nie CNC, może fotowoltaika.
Też tak słyszałem, natomiast.. co ja mogę po samej szkole średniej i kursie cnc.. nie mam wielkiego pola manewru. Studia to kolejne lata nauki na które nie mogę sobie w tej chwili pozwolić. A tak to przynajmniej nauczyłbym się czegoś "konkretnego" i może z czasem przeszedł na coś innego - bo aktualnie to nie potrafię nic.

P.S Pobrałem sobie symulator Swansoft, teraz potrzebuje tylko jakiegoś pdfa żeby nauczyć się obsługi tej maszyny (tworzenie programów, jaki przycisk do czego itd) no i pozostanie mi trenowanie pisania g-codów, tylko tak sobie myślę.. co mi z tego pisania, skoro nie będę miał wiedzy jaki posuw dobierać, jakie obroty, jak głęboko zagłębiać się w materiał i jakie parametry dobierać przy danym zagłębianiu, a to wszystko przecież zależy od rodzaju obróbki czy materiału który się obrabia. Nie wiem nawet gdzie tego szukać.
autor: Satino
21 paź 2020, 14:40
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1642

Re: Błędne koło - początki

jasiu... pisze:
20 paź 2020, 18:33
Ta branża może skończona nie jest, ale ciężko będzie przez pokoronowy kryzys. Zastanawiam się, jeśli nie masz doświadczenia, może sensowne będzie iść tą drogą, ale nie w kierunku obróbki mechanicznej, ale np. drukarek. Moim zdaniem to jest chyba przyszłość, szczególnie przemysłowe drukarki, lepiące laserem z proszku. I tu będą potrzebni ludzie, którzy potrafią modelować. Może zamiast iść w obróbkę metalu iść w druk 3d?

Taka sugestia tylko, liczę na to, że inni się w tym temacie wypowiedzą. W firmie, w której pracuję bardzo dużo detali, zamiast frezować robi się z proszku PA12.
Dziękuje za odpowiedź, gdybym zaczął od cnc w metalu i np za 3-5 lat próbował przejść na druk to byłoby mi łatwiej ze względu na doświadczenie w cnc ? czy to całkiem coś innego ? - pytam bo zupełnie nie wiem jak to wygląda. A co do wypowiedzi innych, chyba nikt się już nie wypowie :)
autor: Satino
20 paź 2020, 17:47
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1642

Błędne koło - początki

Witam wszystkich użytkowników tego forum, zwracam się do was z pytaniem odnośnie pracy w zawodzie operatora CNC, troche późno ocknąłem się w życiu - mam 27 lat i żadnego doświadczenia, pracowałem trochę na drukarni, później przy wierceniu, uszczelnianiu niewielkich elementów, generalnie proste prace, gratowanie, wiercenie. Potrafię posługiwać się przyrządami pomiarowymi (suwmiarka, średnicówka, czujnik zegarowy, mikromierz) rysunek techniczny w stopniu podstawowym. Odbyłem również 120 godzinny kurs jako operator cnc ale było to rok temu, pisaliśmy trochę przy maszynie w oparciu o rysunek techniczny, na frezarce i tokarce, to był chyba sinumerik 840D. Natomiast ja nie mam w tym żadnego doświadczenia, nie znam sie na narzędziach, materiałach w których się obrabia, jestem zielony.. chciałbym nauczyć się tego zawodu.. bo i tak żadnego innego nie mam, edukacje zakończyłem na liceum ogólnokształcącym, później ten kurs cnc i podłapałem trochę pracy na produkcji. I chciałem się was właśnie zapytać czy temat jest do ogarnięcia dla takiego szaraczka jak ja? bo przeważnie co spotykam DOBRYCH operatorów/technologów/programistów to są goście którzy tym żyją, interesują się, mają tą "smykałkę" i zacięcie do prac, interesują się mechaniką itd. Ja natomiast jestem w tym zielony, podoba mi się w ogóle proces wytwarzania elementów za pośrednictwem maszyn cnc - wygląda to pięknie i interesująco, więc na pewno nie pracowałbym jak za karę, natomiast nie wiem czy mam to "coś" do tego. Na pewno na samym początku szukałbym 3 miesięcznego stażu, zakupiłem książkę do cnc obsługa i programowanie cnc - Witold Habrat, oraz mam książkę do rysunku technicznego dla mechaników T.Lewandowski. Szukam jednoczesnie jakiegoś symulatora żeby w domu potrenować symulacje pisania programów, myślałem też o cad/cam np Fusion360 (ale myśle że za dużo od razu kombinuje, nie pracowałem przy maszynie a chce się za cama brać, chociaż CAD'a mógłbym się powoli uczyć). Ponadto jest jeszcze jedna rzecz która mnie nastawia pesymistycznie, każdy mi mówi że ta branża jest skończona - tzn że automatyzacja wejdzie tak głęboko że redukcja etatów operatorów/programistów będzie solidna, pozostanie 3-4 programistów na 20 maszyn i to tyle (taki przykład) usłyszałem że po Liceum nawet gdybym się nauczył to to żadnej większej firmy na programistę/technologa mnie nie wezmą bo biorą ludzi po studiach (mibm itd) czy na prawdę jest aż tak źle? nie chcę do końca życia pracować na linii produkcyjnej za najniższą krajową, wiem że zepsułem sobie część życia ale chciałbym to jakoś naprawić. Dziękuje za poświęcony czas przy czytaniu i ewentualnej odpowiedzi, miłego spokojnego wieczora.

Wróć do „Błędne koło - początki”