Znaleziono 6 wyników

autor: KonradRybacki
13 mar 2024, 12:09
Forum: WARSZTAT
Temat: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1752

Re: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora

tristar0 pisze:
12 mar 2024, 22:17
obawiam się że jak im zaczniesz tak tłumaczyć to mogą stanąć w rozkroku w tej hurtowni
Spoko, będzie dobrze. Oczywiście, że nie będę im tam walił terminologią, którą sam z trudem ogarniam - chciałem po prostu wiedzieć, co sam chcę :wink: Nypelki znalazłem w wersji zarówno z gwintem walcowym po obu stronach, jak i stożkowym po jednej. Rzecz może mało istotna, ale jakby mieli wersję stożkową po jednej stronie (wkręcaną do zbiornika), to ciut łatwiej się to uszczelnia. Z praktyki z gwintami walcowymi - jak się tego nie połączy na klej, albo nie da nici uszczelniającej/pakuł od serca, to zawsze któreś połączenie puści. Parę instalacji człowiek "tymi ręcami" poskręcał, to przyzwyczajenie zostało, że jak ma trzymać, to raczej BSPT...
autor: KonradRybacki
12 mar 2024, 20:58
Forum: WARSZTAT
Temat: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1752

Re: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora

tristar0 pisze:
11 mar 2024, 19:35
KonradRybacki pisze:ostatecznie podjadę do jakiejś hurtowni
nie hurtowni tylko do najbliższego zakładu ,składu rolniczego nawet gdzie zakuwają węże hydraulicznie ,będą też mieli nyple .
Ależ oczywiście Kolego, w praktyce to i tak jednak oznacza hurtownię w moim przypadku - patrząc, co najbliżej.

W międzyczasie doczytałem, co mi potrzeba, żeby mieć pewność - potrzeba mi na końce węża złączek DKR (stożek 60°) i nypli, wspomnianych przez Ciebie, z gwintem BSPT po jednej stronie a BSP i stożkiem po drugiej.

Co do UDT... Google coś tam nawet zwraca na temat wybuchów zbiorników ciśnieniowych używanych komercyjnie... Czyli jednak zdarza się. Ja tam się nie znam i nie mam pojęcia, jaka jest naoczna, powtarzalna procedura oceny skorodowania zbiornika i ewentualnych pęknięć. Bez defektoskopii to chyba trochę szamaneria...
autor: KonradRybacki
11 mar 2024, 19:18
Forum: WARSZTAT
Temat: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1752

Re: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora

tristar0 pisze:
11 mar 2024, 14:48
KonradRybacki pisze:Chodzi o to, żeby dało się to szczelnie połączyć ze zwykłymi złączkami hydraulicznymi do instalacji wodnych
nie wydziwiaj tylko w pierwszym lepszym sklepie z hydrauliką siławą dokup nyplę po zawrotnej cenie 8pln a węże też sobie od razu dokup w jednym oplecie do 50 barów wytrzymają śmiało i nic nie uszczelniasz wszystko zaciskane na stożkach.
No dobrze, dobrze, nie będę wydziwiał tylko ostatecznie podjadę do jakiejś hurtowni. Przyczyna mojego pytania leży w tym, że jak pisałem, mieszkam w lesie na zadupiu. Na prawdziwym zadupiu, a że parę innych jeszcze okoliczności ogranicza moją mobilność, to myślałem, że zamówię w internecie. Złączek do hydrauliki siłowej nie miałem nawet w rękach nigdy - a przy liczbie wariantów można się pogubić.
autor: KonradRybacki
11 mar 2024, 11:57
Forum: WARSZTAT
Temat: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1752

Re: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora

pitsa pisze:
08 mar 2024, 04:52
bear pisze:Od wżerów żaden zbiornik Ci nie wybuchnie.
to dlaczego inspektorzy UDT od zbiorników robią pomiary grubości ścianki?
To jest pewnie zagadnienie czysto akademickie, a może wręcz filozoficzne, ale... Korozja stali w obecności wody prowadzi do uwolnienia pewnych ilości wodoru. W dodatku jest to wodór in statu nascendi, czyli atomowy a nie cząsteczkowy - szczególnie reaktywny (oczywiście bardzo szybko atomy H łączą się w cząsteczki H2). Obecność wodoru na powierzchni stali prowadzi do jej nawodorowania a w dalszej konsekwencji do powstania zjawiska kruchości wodorowej. Bardzo ciekawie mam te procesy opisane w książce "Galwanotechnika - sprawocznik", F. F. Ażogina - akurat w kontekście przygotowania stali do procesów galwanicznych - no, ale ogólnie zasady są te same a zjawisko kruchości wodorowej ma poważne konsekwencje i wcale nie potrzebuje jakichś wielkich ciśnień, żeby wystąpiła dyfuzja wodoru do materiału.

Tak czy tak Panowie, bardzo dziękuję za udział w dyskusji. Zrobię tak, jak napisał kolega bear - pospawam chłodnicę powietrza a zrzut kondenstatu z niej będzie jednocześnie pełnił funkcję odprężnika. Gdyby to nie wystarczyło, to będę myślał co dalej. Przy samym zbiorniku założę natomiast z czystej ciekawości zawór sterowany tym czujnikiem optycznym z jednego z linków, które wysłałem. 35 złociszy za czujnik, do tego jakiś tranzystor do wysterowania cewki przekaźnika załączającego elektrozawór - nie jest to wielki koszt ani skomplikowany projekt - a a nuż się uda.

Mam jeszcze jedno pytanko.

Sprężarkę z chłodnicą oraz chłodnicę ze zbiornikiem chciałbym połączyć wężami elastycznymi. Z uwagi na gabaryty oraz wibracje samej sprężarki. Myślałem o wężach do hydrauliki siłowej - zakres ciśnień i temperatur pracy wydaje się ok. Natomiast mam problem ze złączkami przy przeglądaniu katalogów. Najlepiej dla mnie byłoby, gdyby obie strony węża były zakończone półśrubunkiem z gwintem wewnętrznym calowym rurowym 1'' lub 3/4''. Od biedy może też być zewnętrzny. Chodzi o to, żeby dało się to szczelnie połączyć ze zwykłymi złączkami hydraulicznymi do instalacji wodnych. Ktoś podpowie jakich zakuć szukać?
autor: KonradRybacki
07 mar 2024, 20:38
Forum: WARSZTAT
Temat: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1752

Re: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora

koala.g pisze:
07 mar 2024, 17:30
Nie lepiej raz na tydzień opróżniać?
Człowiek tyle na ten baniak wydał, że chciałby, żeby coś dłużej posłużył. Chociaż to nawet nie to - bardziej bym się martwił, że się zrobią wżery od tej wody i zbiornik powie "papa" - demolując przy okazji kawałek warsztatu (i oby tylko tyle). Z praktyki wiem natomiast, że zawsze się zapomni spuścić ten kondensat - a na starość z głową coraz gorzej. :wink: Poza tym - mieszkam w lesie, tutaj w lecie jak popada, to powietrze jest bardzo wilgotne. W lecie bardziej opłaca mi się włączyć osuszacz kondensacyjny niż kupować wodę destylowaną
bear pisze: Po wyłączeniu sprężarki otwiera się elektrozawór i wypuszcza powietrze wraz z wodą na zewnątrz.
Też o tym myślałem. Tylko nie szkoda powietrza? Pracuję dorywczo - to by oznaczało konieczność pompowania zbiornika od zera po parę razy w ciągu dnia. Silnik 5,5kW - to może jeszcze nie dużo, prąd oszczędzam ale i tak rachunki mam sporawe.
allegro8228 pisze: Tu masz uniwersalny regulowany, również do wody.
Dziękuję, popatrzę!

P.S. Spojrzałem - trochę to duże. Coś mniejszego by się przydało - tak, żeby wrazić to pod dolną dennicę zbiornika w jakimś kawałku rury - przestrzeni nie ma tam dużo.
tristar0 pisze: i tu nie ma cy myśleć tylko założyć automatyczny spust kondensatu
To co podrzuciłeś, to jest ogólnie elektrozawór ze sterowaniem czasowym. Można to zrobić taniej - chiński elektrozawór i przekaźnik czasowy, na przykład firmy F&F (nie pomnę modelu). Tylko problem jest taki, że przy nieregularnym użytkowaniu sprężarki i w zależności od pory roku - ciężko by było dobrać te interwały tak, żeby nie spuszczać niepotrzebnie powietrza. No a drugie - najwięcej kondensatu chyba będzie się skraplać już po pracy, jak powietrze w zbiorniku będzie stygło - wieczorem, itp. Tylko wtedy nastawą takiego spustu, jak do pracy ciąglej (zdarza mi się) - opróżnię sobie zbiornik z powietrza.

Idealny byłby dren z pływakiem - tylko to drogie jest. Z czujnikiem poziomu - zrobiłbym samemu, no tylko tak jak piszę - mam obawy że się to może pozaklejać zupą rdzo-wodno-olejową :wink"

P.S. Coś takiego znalazłem:

https://kamami.pl/czujniki-poziomu-ciec ... ieczy.html

dorobienie do tego interfejsu z przekaźnikiem sterującym elektrozaworem, to już by się dało zrobić nawet niedrogo i prosto. Pytanie co będzie, jak zajdzie to syfem z kondensatu?

Są nawet tańsze:

https://kamami.pl/czujniki-poziomu-ciec ... ieczy.html
autor: KonradRybacki
07 mar 2024, 12:04
Forum: WARSZTAT
Temat: Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1752

Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora

Witam!

Właściwie to już kończę kompresor na bazie chińskiej sprężarki 3090 i pionowego, stalowego (nowego) zbiornika o pojemności 300l.

Chciałbym zbiornik wyposażyć w automatyczny spust kondensatu. Firmowe dreny pływakowe lub elektroniczne niestety są drogie - właściwie to kosztują tyle, co sam zbiornik w moim przypadku.

Myślałem o instalacji elektrozaworu NC sterowanego przekaźnikiem czasowym - byłby załączany na parę sekund raz na określony interwał - na przykład pół godziny pracy samej sprężarki.

Myślałem też o założeniu małego zbiorniczka pod głównym zbiornikiem - byłby w nim umieszczony czujnik pływakowy poziomu cieczy. Wtedy możliwy byłby zrzut kondensatu bez strat powietrza - a przede wszystkim po pracy kompresora, kiedy zbiornik ostygnie. Tutaj rozwiązanie oparte o przekaźnik czasowy pewnie doprowadziłoby do opróżnienia zbiornika z powietrza.

Czy ktoś mógłby polecić jakiś konkretny czujnik poziomu cieczy? Chodzi też o to, żeby nie zalepił się rdzą/resztkami oleju.

Wróć do „Automatyczny zrzut kondensatu ze zbiornika kompresora”