brandnew pisze: ↑29 sie 2021, 20:46
Polecam lekturę książki jeśli zamierzasz zostać projektantem konstruktorem. Jeśli nie, to nie zawracaj sobie głowy wytrzymałością i samoróbkami, chyba że, robisz to na własny użytek.
Szanowny kolego, ja się oczywiście kłócić o to nie będę, ale jak ktoś robi ze stali cokolwiek bardziej złożonego niż stolik do warsztatu, to dobrze byłoby umieć to policzyć, choćby na tę okazję, żeby nie ładować pieniędzy w materiał tam, gdzie jest zbędny. Te obliczenia na ogół są naprawdę proste. Znaczy, nie namawiam i oczywiście rozumiem, że ktoś może nie chcieć, nie mieć czasu, nie koniecznie lubić matematykę.
Co do UDT - każdy bierze ryzyko na siebie...
Tutaj ktoś już o to pytał:
zuraw-obliczenia-t62850.html
Dla belki jednostronnie utwierdzonej mamy następujące momenty:
Mq = (q * L^2)/2
q - ciężar belki [N/m] == (masa całkowita belki / długość)
L - długość
Md = F * L
F - siła od obciążenia na końcu żurawia, należy uwzględnić ciężar podnoszonego przedmiotu i składową dynamiczną przy podnoszeniu
Te powyższe momenty się sumują i jednocześnie stanowią moment, jakim będzie obciążona podpora na całej długości.
W tabelach parametrów profili hutniczych znajdziesz coś takiego jak najogólniej współczynnik wytrzymałości przekroju, oznaczony literą "W". Z tego liczysz naprężenie Q = M / W. "M" to maksymalny moment wzdłuż wybranej osi, W - współczynnik dla danej osi. Niektóre profile inaczej przenoszą obciążenie w zależności od osi - na przykład dwuteowniki, dlatego tam masz Wx i Wy no i trzeba rozważyć układ w najgorszych możliwych warunkach.
No to teraz lecimy, załóżmy, że F=5kN * 2=10kN (2 = zapas bezpieczeństwa, można by dać większy). Wstępnie biorę dwuteownik HEM 160. Wx = 967cm^3, q = 1kN/m
Wychodzi mi: M = Mq + Md = (1kN/m * (5m)^2 / 2) + 10kN *5m = 12,5kN*m + 50kN*m = 62,5 kN*m
Dla takiego momentu wychodzi mi naprężenie: Q = M / W = 62,5 kN*m / 967cm^3 = 64MPa
Stal 235 ma granicę plastyczności Re=235MPa, Re*0,4 = 94MPa, czyli mamy jeszcze jakiś zapas. Podobnie będzie dla podpory, z tym, że jeżeli użyjesz czegoś innego niż rura, to pamiętaj o Wx i Wy.
Idąc drogą odwrotną, możemy policzyć, że podpora wykonana z rury ze stali S235 powinna mieć Wz przynajmniej 967cm^3. Otwieramy zatem tabelę i - taką wytrzymałość będzie miała rura o średnicy 323.9mm i grubości ścianki 14.2mm.
Brakuje tu oczywiście obliczeń na zwichrowanie ramienia. Jak dasz dwa dwuteowniki o mniejszym przekroju równolegle, połączone z odstępem, to wytrzymałość na zwichrowanie znacząco wzrośnie.
Takie profile swoje ważą. Na suwnicę o takim uźdwigu nie wydałbyś wcale tak dużo więcej.
Także, jak widzisz, policzyć nie tak trudno. No tylko sporo innych kwestii Cię nie ominie - jak połączyć ramię z podporą, jakie łożyska dobrać, jak zazbroić fundament. Szczerze? Albo będziesz w stanie ogarnąć to sam, albo mówię od razu - ja bym poszukał kogoś, kto umie to policzyć, zapłacił i miał przynajmniej święty spokój.