Prawdopodobnie posiadasz maszynę z mocowaniem Promecam / Amada. Z racji tego, że łączniki mają dopuszczalne obciążenie 100t/m to wszystkie narzędzia są tak opisane.Wiktor132 pisze: ↑31 paź 2019, 06:45StudentIB pisze: ↑29 paź 2019, 21:00Siła nacisku stempla w fazie sprężystej gięcia jest dana wzorem:
P=((2*b*g^2)/(3*L))*σ _p
gdzie: b - szerokość, g - grubość blachy, L - odległość między podporami, σ _p - naprężenie uplastyczniające
Źródło: "Obróbka plastyczna" Erbel
Są tam też opisane pozostałe fazy gięcia łącznie ze wzorami na siłę nacisku i wykresem.
Inne źródło: http://bc.pollub.pl/Content/6023/PDF/plastyczna.pdf
No to już zdążyłem zauważyć że przy większym rowku siła nacisku się zmniejsza. Niestety ale największy rowek póki co mamy V50 gdzie czytałem że można nawet giąć blachę 10mm gdzie ta siła nacisku musi być jeszcze większa. Niestety szukałem noży w dwóch firmach i najmocniejsze jakie widziałem to mają wytrzymałość 100T/m. Może ktoś jest wstanie polecić mi gdzie można takie stemple nabyć?
Proste narzędzia z mocowaniem Willa mają wytrzymałość ~130t/m.
Są dostępne narzędzia Amada / Promecam z dopusczalnym naciskiem 120t/m. Wymagają one jednak mocniejszego łącznika oraz sama prasa musi być przystosowana do takiego obciążenia.