Obliczanie siły nacisku podczas gięcia

Jak obliczyć siłę nacisku podczas gięcia

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
Wiktor132
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 29 paź 2019, 08:09

Obliczanie siły nacisku podczas gięcia

#1

Post napisał: Wiktor132 » 29 paź 2019, 11:31

Witam,
ostatnio do firmy przyszło oprzyrządowanie do prasy krawędziowej i niestety przy gięciu blachy 8mm na rowku V50 wyświetla mi się komunikat że jest za mała wytrzymałość stempla aby ugiąć jakikolwiek złam. Wytrzymałość noża:
800kN/m
80T/m
Jeśli ktoś zna się na rzeczy to prosiłbym o napisanie metody na nacisk jaki jest wywierany na stempel podczas gięcia.
Jak wpisywałem złam 500mm to wyliczyło mi siłę potrzebną 54 tony na ugięcie blachy 8mm V50 na kąt 90 stopni.




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Obliczanie siły nacisku podczas gięcia

#2

Post napisał: StudentIB » 29 paź 2019, 21:00

Siła nacisku stempla w fazie sprężystej gięcia jest dana wzorem:

P=((2*b*g^2)/(3*L))*σ _p

gdzie: b - szerokość, g - grubość blachy, L - odległość między podporami, σ _p - naprężenie uplastyczniające

Źródło: "Obróbka plastyczna" Erbel

Są tam też opisane pozostałe fazy gięcia łącznie ze wzorami na siłę nacisku i wykresem.

Inne źródło: http://bc.pollub.pl/Content/6023/PDF/plastyczna.pdf


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Obliczanie siły nacisku podczas gięcia

#3

Post napisał: dudziak4 » 29 paź 2019, 21:57

Jeśli na stemplu jest opis że jego wytrzymałość wynosi 800kN/m.
To znaczy że narzędzie jest niepoprawnie wprowadzone do maszyny (np. zaniżona wytrzymałość) i dlatego wyskakuje alarm.
To samo może dotyczyć matrycy. Jednak nie zawsze operator ma wgląd i możliwość edycji tabeli narzędzi w maszynie.

Sory od razu nie spojrzałem że przy gięciu #8 na matrycy V50 wymaga więcej niż 80T zwiększ kanałek na V63 i problem się rozwiąże.


Autor tematu
Wiktor132
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 29 paź 2019, 08:09

Re: Obliczanie siły nacisku podczas gięcia

#4

Post napisał: Wiktor132 » 31 paź 2019, 06:45

StudentIB pisze:
29 paź 2019, 21:00
Siła nacisku stempla w fazie sprężystej gięcia jest dana wzorem:

P=((2*b*g^2)/(3*L))*σ _p

gdzie: b - szerokość, g - grubość blachy, L - odległość między podporami, σ _p - naprężenie uplastyczniające

Źródło: "Obróbka plastyczna" Erbel

Są tam też opisane pozostałe fazy gięcia łącznie ze wzorami na siłę nacisku i wykresem.

Inne źródło: http://bc.pollub.pl/Content/6023/PDF/plastyczna.pdf

Wielkie dzięki. O to mi chodziło :)

Dodane 3 minuty 16 sekundy:
dudziak4 pisze:
29 paź 2019, 21:57
Jeśli na stemplu jest opis że jego wytrzymałość wynosi 800kN/m.
To znaczy że narzędzie jest niepoprawnie wprowadzone do maszyny (np. zaniżona wytrzymałość) i dlatego wyskakuje alarm.
To samo może dotyczyć matrycy. Jednak nie zawsze operator ma wgląd i możliwość edycji tabeli narzędzi w maszynie.

Sory od razu nie spojrzałem że przy gięciu #8 na matrycy V50 wymaga więcej niż 80T zwiększ kanałek na V63 i problem się rozwiąże.
No to już zdążyłem zauważyć że przy większym rowku siła nacisku się zmniejsza. Niestety ale największy rowek póki co mamy V50 gdzie czytałem że można nawet giąć blachę 10mm gdzie ta siła nacisku musi być jeszcze większa. Niestety szukałem noży w dwóch firmach i najmocniejsze jakie widziałem to mają wytrzymałość 100T/m. Może ktoś jest wstanie polecić mi gdzie można takie stemple nabyć?


allegro8228
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 01 wrz 2007, 08:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Obliczanie siły nacisku podczas gięcia

#5

Post napisał: allegro8228 » 09 sty 2020, 18:25

W Polsce możesz nabyć stemple i matryce WILA, UKB/EHT, dla rowka 50mm i Ri 7.5mm będziesz potrzebował 83 tony i jest to wartość graniczna dla V=50mm. Podstawowy stempel np. Wila BIU-004 + matryca OZU-035 ma nawet 150T/metr. Obie firmy mają polskich przedstawicieli, skontaktuj się przez ich strony internetowe.

Awatar użytkownika

IrekG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:38

Re: Obliczanie siły nacisku podczas gięcia

#6

Post napisał: IrekG » 14 sty 2020, 13:52

Wiktor132 pisze:
31 paź 2019, 06:45
StudentIB pisze:
29 paź 2019, 21:00
Siła nacisku stempla w fazie sprężystej gięcia jest dana wzorem:

P=((2*b*g^2)/(3*L))*σ _p

gdzie: b - szerokość, g - grubość blachy, L - odległość między podporami, σ _p - naprężenie uplastyczniające

Źródło: "Obróbka plastyczna" Erbel

Są tam też opisane pozostałe fazy gięcia łącznie ze wzorami na siłę nacisku i wykresem.

Inne źródło: http://bc.pollub.pl/Content/6023/PDF/plastyczna.pdf

No to już zdążyłem zauważyć że przy większym rowku siła nacisku się zmniejsza. Niestety ale największy rowek póki co mamy V50 gdzie czytałem że można nawet giąć blachę 10mm gdzie ta siła nacisku musi być jeszcze większa. Niestety szukałem noży w dwóch firmach i najmocniejsze jakie widziałem to mają wytrzymałość 100T/m. Może ktoś jest wstanie polecić mi gdzie można takie stemple nabyć?
Prawdopodobnie posiadasz maszynę z mocowaniem Promecam / Amada. Z racji tego, że łączniki mają dopuszczalne obciążenie 100t/m to wszystkie narzędzia są tak opisane.
Proste narzędzia z mocowaniem Willa mają wytrzymałość ~130t/m.

Są dostępne narzędzia Amada / Promecam z dopusczalnym naciskiem 120t/m. Wymagają one jednak mocniejszego łącznika oraz sama prasa musi być przystosowana do takiego obciążenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”