Znaleziono 1 wynik

autor: comer
14 mar 2005, 01:16
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Zaczynam pracę nad ploterem 2500x1500
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 16791

Witam.
1. Jakiego rodzaju ma to być frezowanie? [ wycinanie profili cienkim frezem czy kształtowanie powierzchni np. płaskorzeźba]
Wycinanie profili będzie wymagało stosowania frezów walcowych o małej średnicy oraz bardzo dużych prędkości obrotowych. Występujące tu siły (od oporów skrawania) będą tylko siłami poprzecznymi tzn w płaszcyźnie X-Y.
Frezowanie powierzchni (kształtowe) będzie często wymagało stosowania frezów kształtowych o większych średnicach. Te wymagają trochę mniejszych prędkości obrotowych. Wystąpią tu również siły (pionowe) w kierunku osi Z. To wymaga aby prowadnice boczne po których porusza się "brama" z wrzeciennikem były przymocowane na całej długości do konstrukcji nośnej.

2. Konstrukcja nośna jest niestateczna. Brak w niej elementów zabezpieczających przed wypaczeniem, kształtowniki wewnętrzne (te 4 zielone) powinny być mocowane pod kątem tworząc rodzaj kratownicy i nie muszą być aż tak potężne. Podobnie z konstrukcja nóg, na wszystkich czterech bokach przydały by się elementy skośne tworzace kratownicę.

3. Prędkość obrotowa?
Podana prędkość 600 obr/min. Czego to ma być prędkość obrotowa? Na prędkość freza to za mało a na prędkość śrub "pociagowych" stanowczo za dużo (chyba, że jest po drodze jakiś reduktor, którego nie widać na rysunku). O ile dobrze rozumiem konstrukcję - to dwie śruby boczne o skoku 10 mm pełnią rolę śrub „pociągowych” tzn. śrub przemieszczających "bramę" wraz z wrzeciennikiem.
Przy prędkości obrotowej śrub 600 n/min i skoku 10 mm, prędkość posuwu będzie wynosić 6 m/min (tj. 10 cm/sek)!!! Żaden frez nie wytrzyma takiego posuwu (chyba, że przy frezowaniu styropianu). Prędkość taka może być w ploterach piszących ale nie w frezujących.

4. Przytaczane siły wzdłużne w śrubach 250N! Zkąd te wartości? W czasie frezowania nigdy takie siły nie wystąpią. Gdyby tak było to frez byłby zginany siłą 500N (~50kG). Cienki frez (a takie stosuje się w ploterach) zgiąłby się od razu lub złamał.

5. Różnica przy dwóch śrubach 0.8mm na długości 2500mm jest przypadkiem skrajnym ale i tak jest to dokładność w zupełności wystarczająca. To nie ma być maszyna zegarmistrzowska!

6. Pomysł z napędem zębatkowym uwazam za niewłaściwy. Komplikuje konstrukcję (tak mi się zdaje)

I to by było wszystko - na razie :)
Pomysł wspaniały i życzę wytrwałości
Marek

Wróć do „Zaczynam pracę nad ploterem 2500x1500”