strikexp pisze: ↑29 sty 2019, 15:56
Tarcie ma wpływ na zużycie a nie potrzebną siłę.
Hmmm siłę tarcia trzeba pokonać... tarcie statyczne ogranicza mi minimalny krok, jaki mogę zrobić. Ma też wpływ na sprawnośc gwintu, co w połączeniu ze spadającym momentem krokowca wraz z obrotami przekłada się na maksymalny dostępny posów - mam silniczki 0,4 Nm na stepstickach, także tak - tarcie mnie obchodzi

. No a zużycie swoją drogą.
strikexp pisze: ↑29 sty 2019, 15:56
Jeśli nakrętka będzie miałą luzy to wyjdzie to na obrabianej powierzchni, a jak będzie ścisła to opory znacznie wzrosną. Pręt teflonowy fi 20x250mm kosztuje 16zł, aż sam muszę kupić. Poliamid jest jeszcze tańszy, bo za 16zł jest metr. W Krakowie może nawet znajdziesz sklep z prętami po drodze.
Znalazłem dwa - w jednym tylko poliamid PA6, a drugi nie ma cenników na stronie, więc trudno powiedzieć, bo na stronie mają "wszystko".
strikexp pisze: ↑29 sty 2019, 17:01
Tak przeglądając allegro znalazłem jeszcze POM C 20x1000 za 15zł. A to jest bardzo interesujący polimer, jak dobrze pamiętam jeden z najtwardszych z tych podręcznikowych obok ABS. Do tego ma fantastyczną właściwość samosmarowania przez co jest tłusty i śliski w dotyku. Skrawałem go, świetnie się do tego nadaje. Normalnie robi się z niego koła zębate więc będzie w sam raz.
Patrzyłem na parametry POM C tutaj
https://enimat.pl/poliacetal-ertacetal-tecaform-pom-c/ i PA tutaj
http://www.tworzywa.org/produkt,25812,p ... 180,2140,0 i faktycznie wygląda lepiej:
+ ma 2x wyższą udarność
+ 50% lepszą przewodność cieplną
- niższą temp topnienia (166 vs 220)
- niższą krótkotrwałą temp pracy (140 vs 160)
- trochę niższą stabilność temperaturową (dla mnie nieistotne)
Z są jeszcze warianty POM C z PTFE - Boracetal.
Póki co kupiłem PA6 fi 25, bo to mi akurat wpadło w ręce, a w wolnej chwili przejdę się do lokalnych firm (okazuje się, że mam dwie blisko siebie, może któraś będzie ze mną gadać) i dowiem się, co mają i czy mi sprzedadzą. Przez allegro się średnio opłaca, bo kurier jest droższy od materiału ;P