Znaleziono 5 wyników

autor: MiziAir
27 maja 2019, 22:43
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Segregacja pierza
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 4201

Re: Segregacja pierza

O ile dobrze pamiętam, istnieją obecnie powłoki antyelektrostatyczne do nanoszenia na dowolne powierzchnie , wiec bariera doboru materiału mogłaby być wyeliminowania.
A tam od razu chcesz się doktoryzować.... najlepsze są metody prób i błędów, własna improwizacja ;) Co prawda napracujesz się, dodatkowo tworząc rzeczy, które mało kto doceni, lecz przy takim podejściu jest duże prawdopodobieństwo, że wpadniesz na rozwiązanie na które nikt jeszcze nie wpadł. Każda praca i własne myślenie mają swoja wartość i procentują w przyszłości, nawet jeżeli dziś borykasz się z prostymi problemami konstrukcyjnymi. Wytrwałości życzę i liczę na jakieś relacje z rozwoju projektu, bo mnie bardzo ciekawi.
autor: MiziAir
12 maja 2019, 22:09
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Segregacja pierza
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 4201

Re: Segregacja pierza

Moim zdaniem, dla celów eksperymentalnych można taniej się zabawić. Dmuchawa, 10-15 metrów rury kanalizacyjnej pcv 160-tki, postawić pod ukosem, żeby też grawitacja robiła swoje, wpakować porcje pierza, odpalić dmuchawę, na wylocie zamontować jakiś zbiornik z siateczki na puch. Już masz skromny układ badawczy za psie pieniądze, możesz regulować przepływ powietrza dmuchawy (przesłona, obroty) i kąt nachylenia rury i obserwować efekty. Nie wiem czy to zadziała, ja bym od tego zaczynał, od takich prymitywnych rozwiązań.
autor: MiziAir
12 maja 2019, 19:31
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Segregacja pierza
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 4201

Re: Segregacja pierza

2jacks pisze: Poczytałem o tych komorach laminarnych i jeśli to są takie komory, to prawdopodobnie gdzieś tam, w pewnym momencie, materiał o pewnej konkretnej charakterystyce musi być ściągany i tym samym sortowany.

ale tego pomysłu z tym gradientem i cieczą to nie załapałem. Że niby w jakiejś cieczy pierze od puchu samo by się rozdzieliło?


Wg mnie powinien być zapewniony laminarny ruch powietrza- żeby nie było miejscowych turbulencji wynoszących większe pióra. Ale nie wiem, czy te komory takie rzeczywiście są, trzeba by się zagłębić w specyfikację tych przemysłowych maszyn.

A z tym gradientem, to chodzi o wykorzystanie różnic w gęstości sortowanego materiału. Weźmy na przykład zbiornik do którego wlewasz roztwór, który po jakimś czasie od zamieszania podzieli się na kilka warstw o różnej gęstości, na dnie będą ciecze i związki najcięższe, na górze najlżejsze. I jak wsypiesz do niego jakiś materiał o znanej gęstości, to zatrzyma się on na pewnej granicy faz - gdzie nie zatonie niżej bo ma mniejsza gęstość, a nie wypłynie wyżej bo ma za dużą gęstość niż ciecz ponad nią. Nie najlepszy to przykład, ale weź sobie wlej do szklanki olej i wodę, poczekaj aż się oddzielą, a później wrzuć do szklanki kawałek materiału o gęstości większej od oleju, mniejszej od wody. Powoli opadnie i zatrzyma się na granicy między olejem a wodą. Mniej więcej o to chodzi. Mniej więcej, bo w rzeczywistości proces trzeba wspomagać różnymi technikami, nie jest to takie łatwe jak w teorii. Może jednak to nie najlepszy sposób na segregację pierza, gdyż w końcówki pióra (dutki?) są wypełnione powietrzem i wypadkowa gęstość pióra może być mniejsza od puchu.... I pierze musiałoby być idealnie zwilżone, bez uwiezionych pęcherzyków powietrza...
Tylko podaje tok myślowy. Nie znam się na segregacji pierza, nie znam cech charakterystycznych piór, jednak uważam że przy odrobinie eksperymentów można sensowny sposób znaleźć.
autor: MiziAir
12 maja 2019, 14:41
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Segregacja pierza
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 4201

Re: Segregacja pierza

2jacks pisze:A ile twoim zdaniem kosztowałby taki proces projektowania takiej maszyny? Kto mógłby się go podjąć? Czy mogą to być tylko i wyłącznie biura projektowe, czy są może ludzie którzy są jeszcze gdzieś na dorobku, ale mają już jakąś wiedzę i doświadczenie i takie mikro-tematy mogłyby ich zainteresować? Jacyś freelancerzy? absolwenci którzy na uczelniach podobnych projektów się podejmowali?

Jak byś miał to wycenić to twoim zdaniem ile by to kosztowało?


Jeżeli chciałbyś to zlecić firmie projektowej, to raczej kosztuje bardzo dużo, nikt nie spędzi kilku miesięcy bez zapłaty za projekt, który z resztą i tak może się nie powieść. A jak się uda znaleźć sensowne rozwiązanie, firma przejmuje prawa patentowe i wyłączność na produkcję wynalazku.
Gdyby nie praca i własne projekty to sam bym się podjął. Lecz niestety już nie te lata, nie ten łeb, a w dobie brakuje godzin. Może gdzieś znajdziesz jakichś zdolnych studentów... ale znając dzisiejsze podejście młodych ludzi to nie wiem czego się spodziewać.

Na dziś to mogę tylko rzucać pomysły, niesprawdzone hipotezy. Więc proszę się nie śmiać ;) Jak wcześniej pisałem, znając stałe cechy frakcji, można sprawić by zadziałała fizyka w swój przewidywalny sposób. Widzę, że ogólnie korzysta się z faktu wynoszenia lżejszych piór i puchu w komorach laminarnych, po nadaniu im pewnej energii. A ja myślę że można pójść w mniej oczywistym kierunku, np. pierze umieścić w zbiorniku z roztworem kilku różnych cieczy tworzących tzw. gradient gęstości, zamieszać, poczekać aż fazy się rozdzielą i obserwować czy pióra też się posortują w gradiencie. Jeżeli tak, to ze zbiornika od góry zbieramy frakcję podbierakiem, płukamy i suszymy. Podobnie sortuje się plastiki (patrz: magnetyczne sortowanie tworzyw sztucznych), oraz w skali mikro - frakcje komórkowe (biotechnologia).
Być może puch wynoszony jest na wierzch wody przez pianę jakiegoś detergentu, a większe piórka nie, trzeba by po próbować w jakiejś wanience.
Można spróbować elektrostatyki jak piszesz, zdobyć zasilacz wysokonapięciowy 80kV taki jak np. do flokowania, umieścić pióra w polu miedzy elektrodami i obserwować co się wydarzy.
autor: MiziAir
11 maja 2019, 22:18
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Segregacja pierza
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 4201

Re: Segregacja pierza

E tam, bez przesady, pewnie się da.... a sposób może okazać się banalny. Tęsknie za czasami studenckimi, kiedy się miało czas na takie swobodne eksperymentowanie, dziś pewnie bym się nie podjął opracowania technologii nie mając pewności, czy ktoś za to dobrze sypnie kasą ;)
Znając stałe cechy odróżniające frakcje, można zaprząc fizykę by ta robiła swoje.

Wróć do „Segregacja pierza”