Znaleziono 2 wyniki

autor: pavyan
25 mar 2019, 12:27
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: TSA-16 remont
Odpowiedzi: 517
Odsłony: 65620

Re: TSA-16 remont

Hmm... jeśli tak - a szczęki siedzą w swoich prowadnicach, koniecznie sprawdź! - to niezbyt dobrze to wygląda.
Bicie wygląda na stosunkowo duże (0,5-1mm), dlatego przyszła mi do głowy przypadkowa zamiana szczęk w prowadnicach.

Wymiany szczęk można i trzeba spróbować, może pomóc, jeżeli to szczęki są winne/uszkodzone.
Uszkodzenie może być na uzębieniu lub na powierzchni chwytowej (jedna szczęka lub kilka) - jeśli na chwytowej, trzeba przeszlifować szczęki; jeśli uszkodzone są zęby szczęk, to dup@.
Przeszlifować szczęki na obrotach można zaimprowizowaną "fortunką", ostatecznie DREMEL-em, zdecydowanie lepiej dużą szlifierką prostą - obie szlifierki wymagają niskomplikowanego ale sztywnego uchwytu, w celu zamocowania ich w imaku (ale od razu przestrzegam: DREMEL jest mało sztywny, to plastykowa maszynka do prac "ręcznych", choć niezastąpiona - dla mnie wprost "trzecia" ręka :D ).
Naprawiłem taką "fortunką" stary uchwyt 160mm z poszlifowanymi szczękami (jakiś kretyn zeszlifował nierównomiernie powierzchnie mocujące), napawałem je drutem sprężynowym i przeszlifowałem założone w uchwyt, powyższym sposobem.

Ale jeśli to ślimak ma uszkodzenia w określonych miejscach spirali, to niestety dla pewnych również ściśle określonych średnic wałków (gdy szczęki znajdą się naprzeciw uszkodzeń) wystąpi nieosiowość zamocowania wałka - to byłby już poważniejszy problem.
Można od biedy taki uchwyt używać, ale - jak wyżej - będzie występowało bicie dla niektórych mocowanych średnic, dla innych zaś nie.

Dodane 2 godziny 43 minuty 9 sekundy:
Jeszcze coś sprawdź - choć mało prawdopodobne, to możliwe.
Jeśli ta niecentryczność chwytania wystąpiła nagle, wyjmij szczęki i obejrzyj/przeczyść spiralę oraz zęby szczęk; może jakiś duży wiór gdzieś tam "trwale" przylgnął i to powoduje problem. A może szczęki są zamienione, ale o tym już wspominałem.
Jeżeli jednak nieosiowość chwytania wzrastała stopniowo, to przyczyna jest inna.
autor: pavyan
24 mar 2019, 21:13
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: TSA-16 remont
Odpowiedzi: 517
Odsłony: 65620

Re: TSA-16 remont

Uchwyt samocentrujący - czy ten z pierwszego postu, niezależne szczęki? To podstawowe pytanie.
I drugie: śruba z łbem i mocowałeś ją za łeb (sześciokątny, okrągły)?

Jeżeli niezależny, to źle zamocowałeś/wycentrowałeś, obrabiany gwintowany trzpień nie był w osi wrzeciona ("niby się udało" :wink: ).
Jeżeli samocentrujący, to po prostu łeb śruby jest niecentryczny w stosunku do trzpienia i/lub trzpień nie jest w osi obrotu wrzeciona. Niecentryczny łeb to typowe dla śrub kutych matrycowo, precyzja im obcą jest.
Ale jeśli łapałeś wałek z gwintem ("szpilkę"), to taki powtarzający się objaw przy toczeniu świadczy o wadzie uchwytu samocentrującego - szczęk lub ślimaka. Albo przestawienie jednej szczęki, ale to skutkuje już bardzo duże biciem (zresztą wykorzystuje się to przy specyficznych pracach, mimośrody itp.)

Jeśli nie masz samocentrującego uchwytu, to jest to pierwszy zakup - "osiowe" roboty to 99% prac tokarskich; szkoda tracić czas i nerwy na ustawianie detali.

Wróć do „TSA-16 remont”