Znaleziono 1 wynik

autor: pavyan
03 paź 2020, 15:51
Forum: Obróbka metali
Temat: obróbka amelinium - cięcie, wiercenie
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 1769

Re: obróbka amelinium - cięcie, wiercenie

zzzZZZ pisze:Może zastosować chłodzenie podczas cięcia i wiertolenia?

Tym pytaniem mnie zdziwiłeś... czy to znaczy, że jak dotąd robisz w miękkim aluminium bez smarowania/chłodzenia? Jeżeli na sucho, to nic dziwnego że Ci się paprze.
Po pierwsze, narzędzia muszą być ostre (ale przynajmniej w aluminium się szybko nie tępią), a po drugie równie ważne - dawaj jakiś olej obróbkowy pod narzędzie. Chodzi o to, że przy szybkiej obróbce (szczególnie miękkiego stopu) aluminium szybko tworzy się narost i narzędzie "rozpycha" się w materiale zamiast skrawać.
Otwór ma wyjście z wielkim gradem, cięcie również, a powierzchnia jest zatarta, zamazana i brzydka.
Twardsze stopy (silumin), powyżej np. PA6 włącznie obrabia się zdecydowanie lepiej, ale profile ekstrudowane z miękkiego materiału - całkiem marnie.
Spróbuj dać może roztwór boroleju, ale nie kilka procent w wodzie jak w "normalnym" przepisie (bo wtedy głównie chłodzi), a np. 5-8% - wtedy "bardziej" smaruje. Olej zapobiega w dużym stopniu powstawaniu narostu i klejeniu się aluminium do krawędzi natarcia: ostrza są o wiele dłużej czyste, więc skrawają a nie zgarniają.
TEREBORU szkoda bo drogi, ale i zwykły olej lniany (ogólnie: roślinny) będzie dobry - jedyna wada: nieusunięty zasycha, klei się.
Teoretycznie do obróbki aluminium zalecany jest alkohol (oczywiście denaturat :D ), ale mnie jakoś ten sposób nie podchodzi - wolę oleje. Ale jak mi się nie chce wstać po pojemnik, to poślinię wiertło i też dobrze idzie :mrgreen:

Wróć do „obróbka amelinium - cięcie, wiercenie”