Znaleziono 1 wynik

autor: pavyan
01 lip 2020, 14:03
Forum: Obróbka metali
Temat: Toczenie osiowe z otworem
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1428

Re: Toczenie osiowe z otworem

Po pierwsze, nie podałeś głębokości otworu ⌀12mm - uwzględniając średnice on odciąłby połowę detalu (patrząc na rysunek).

Według mnie, wałek ⌀18÷20mm wystawiony z uchwytu na 155mm miałby na tyle dużą sztywność, że dałoby się wytaczakiem delikatnie wykonać otwór ⌀12mm na gotowo (lub rozwiertakiem, ale i tak po wykonaniu dla niego prowadzenia wytaczakiem, to jest niezbędne i warunkuje osiowość).
Ja bym tak właśnie to zrobił - czyli z jednego założenia: najpierw otwór, a następnie podpierając kłem - zewnętrzne średnice. Tylko kieł musi być idealnie w osi wrzeciona.
Co do użycia rozwiertaka - jeżeli otwór byłby głęboki, to roztoczyłbym go wytaczakiem w granicach ⌀11,8 ÷ 11,9mm, i ma maszynie wprowadził delikatnie rozwiertak ręczny 12H7 aż do dna otworu (na bardzo wolnych obrotach!), oczywiście z olejem lnianym i częstym wycofywaniem/czyszczeniem. Ponieważ rozwiertak ręczny ma stożek wprowadzający, po wyjęciu gotowego detalu z maszyny poprawiłbym otwór rozwiertakiem maszynowym 12H7 do dna, ale właśnie ręcznie - będzie miał doskonałe prowadzenie, i wtedy praktycznie nie rozbije otworu. Jeżeli otwór jest względnie płytki, to od razu (po roztoczeniu na ⌀11,8 ÷ 11,9mm) rozwiertak maszynowy, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że rozbije otwór, max kilka setek.

PS: Na filmie widać, że otwór jest raczej dość głęboki.

Wróć do „Toczenie osiowe z otworem”