Znaleziono 5 wyników

autor: pavyan
13 gru 2019, 13:56
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Oznaczenia uchwytu tokarskiego
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3489

Re: Oznaczenia uchwytu tokarskiego

Na jednym ze zdjęć, które zamieścił Rdarek widać trochę pewien rodzaj "uchwytu" często wykorzystywanego przy toczeniu drewna - krótką śrubę o dużej średnicy, z głębokim, grubozwojnym prawym gwintem.
Wystaje z wrzeciona, za nią musi być powierzchnia oporowa - nakręca się na nią do oporu obrabiany przedmiot (drewno).
Obrazek

Więcej:
https://www.google.com/search?q=Lathe+W ... 1oHyiLJXjM:

Talerze czy miski można też zakładać na wcisk, na dopasowany ciasny zamek wytoczony w tarczy z twardego drewna przymocowanej do wrzeciona. Wstępną czynnością jest wytoczenie zamka (zagłębienia lub występu) w "planowanej" misce), korzystając z dowolnego sposobu mocowania klocka.

Popatrz na youtube, znajdziesz tam mnóstwo filmów "szkoleniowych".
autor: pavyan
11 gru 2019, 21:30
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Oznaczenia uchwytu tokarskiego
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3489

Re: Oznaczenia uchwytu tokarskiego

Niestety, jak napisał poprzednik to się nadaje tylko do drewna - od biedy, bo dużych średnic nie obrobisz.
Wpakujesz mnóstwo pieniędzy i pracy, a w zamian będziesz miał nadal złom.
Do drewna można przystosować, drewno można toczyć bez uchwytu, nie jest konieczny, a suport jeszcze mniej potrzebny. Bezpośrednie obroty z silnika do drewna mogą być, do metalu za wysokie.
Ale i tak trzeba zrobić jakiś prosty konik i podpórkę do noży (popatrz na YT, jak to wygląda).
Jeśli potrzebujesz zaś tokarki do metalu (na takiej również drewno można toczyć), to każda tokarka - nawet 150-letnia, nawet z płaskimi prowadnicami i płaskimi pasami napędowymi - będzie lepsza od tego dziwnego czegoś :wink: na obrazkach; okazyjnie trafiają się tanie tokarki np. na OLX.
Efekty będą dużo lepsze i w dodatku mniej kasy wydasz.
autor: pavyan
10 gru 2019, 21:54
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Oznaczenia uchwytu tokarskiego
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3489

Re: Oznaczenia uchwytu tokarskiego

Nie ma sprawy :wink:
Nie zamieściłeś bocznego zdjęcia całego "wrzeciennika" więc trudno ocenić jego wytrzymałość, jednak z fragmentów które widać - obawiałbym się powiesić na nim uchwyt 200mm, a tym bardziej 250.
Wywiercenie kilku otworów w tarczy zabierakowej to najmniejszy problem - i to Cię zupełnie nie ogranicza.
Jeżeli ma ona średnicę ok. 155mm, to aż się prosi o uchwyt o średnicy 160mm - najpopularniejszy chyba w średnich tokarkach. Zamek ma bodaj 125mm, więc też pasuje rozmiarem.
Najistotniejsze jest to co pisałem wcześniej - solidne związanie wrzeciona i tarczy, oraz precyzyjne wytoczenie zamka na tarczy. Info na zapas: jeśli to się spieprzy i zamek wytoczy zbyt mały - to można "wykasować" obwodową szczelinę długim paskiem foli metalowej o odpowiedniej grubości. Ale to już jest łatanina.
Na tarczy płytką ryskę o średnicy identycznej na jakiej leżą otwory w nowym uchwycie zarysujesz na obrotach nożem, a rozstaw otworów można zrobić cyrklem (3 lub 6 otworów).
autor: pavyan
09 gru 2019, 22:05
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Oznaczenia uchwytu tokarskiego
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3489

Re: Oznaczenia uchwytu tokarskiego

Uchwyt czteroszczękowy samocentrujący stosuje się w zasadzie do obróbki prętów kwadratowych.
Uchwyt czteroszczękowy niezależny używa się do mocowania przedmiotów nieregularnych lub do mocowania ekscentrycznego. Podobne zastosowanie ma tarcza zwana z niemiecka "planszajbą", ale do niej mocuje się przedmioty klemami/śrubami.
Dla mnie osobiście najbardziej uniwersalnym i mającym najszersze zastosowanie ogólne jest uchwyt trójszczękowy samocentrujący - ale być może to subiektywna opinia, a na pewno zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanych prac.
Poszukaj normy z wymiarami zamków uchwytów - jest to podtoczenie (zagłębienie o głębokości 3÷10mm) z tyłu uchwytu, w które wchodzi (bez luzu) tarcza zabierakowa, trzy do sześciu śrub mocują uchwyt do tarczy - to pozwoli Ci dobrać uchwyt.
Wydaje mi się, że do Twoich prac wystarczyłby uchwyt 160mm (200mm do tej samoróbki... bałbym się), jeśli tarcza zabierakowa ma zbyt dużą średnicę, powinieneś ją przetoczyć i splanować pasując wymiar do zamka uchwytu, kontrolując jednak najpierw jakość jej zamocowania/związania z wałem maszyny.
Po prostu, korzystając z suportu tokarki trzeba wykonać na tarczy występ o średnicy zamka (powiedzmy, 0÷0,01mm na minusie :D ) i na głębokość zamka w uchwycie minus np. 0,5÷1 mm. Taki minus, ponieważ uchwyt musi "siąść" na powierzchni oporowej, dociągnięty śrubami.
Trwałe, precyzyjne i pewne związanie tarczy z wałem* to podstawowa sprawa i jeśli jest spaprana, to później przy większym obciążeniu może się zabierak wraz z uchwytem przemieścić względem osi wału i cała robota psu na budę - odtąd osie mocowanych przedmiotów walcowych nie będą pokrywały się z osią obrotu wału.
*Bywają wały z tarczą zabierakową będące jednym elementem, szczególnie w mniejszych tokarkach.
autor: pavyan
09 gru 2019, 13:51
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Oznaczenia uchwytu tokarskiego
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3489

Re: Oznaczenia uchwytu tokarskiego

Możesz w zasadzie dowolny kształt zamocować - ale uchwyt z niezależnymi szczękami stosuje się głównie do wykonania niecentrycznych zatoczeń i otworów albo do mocowania nieregularnych kształtów.
Walce/pierścienie o różnych średnicach trzeba w nim podczas zaciskania wycentrować za każdym razem, jest to oczywiście możliwe, tylko zabiera czas. Centrować można "na oko" (np. do noża, na prześwit) albo dokładniej, z wykorzystaniem czujnika.
Poza tym, trzy szczęki zawsze zaciskają przedmiot jednakową siłą każda, symetrycznie; uchwyt samocentrujący czteroszczękowy już tego nie zapewnia.
Ale z kolei uchwyt z niezależnymi szczękami to już co innego - to Ty zaciskasz każdą szczękę oddzielnie (a nie spirala wewnątrz uchwytu) i wobec tego możesz każdą docisnąć z siłą w przybliżeniu jednakową.

PS: W uchwycie trójszczękowym samocentrującym również można mocować niecentrycznie, przekładając szczękę (lub szczęki).
Jest to zmiana "skokowa", nie płynna - ale niekiedy korzystam z tego w konkretnych sytuacjach.
Można mocować w nim także kwadrat lub prostopadłościan, do specyficznych prac.

Wróć do „Oznaczenia uchwytu tokarskiego”