Znaleziono 1 wynik

autor: pavyan
07 cze 2019, 14:04
Forum: WARSZTAT
Temat: Imadło kowalskie - naprawa
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3822

Re: Imadło kowalskie - naprawa

Chodzi o to, że cały gwint długiej tulei będzie pracował (będzie wykorzystany) wyłącznie przy skręconym całkowicie imadle.
Cokolwiek zamocujesz, będziesz śrubę z nakrętki (tulei) "tylko" wykręcał - mniej lub więcej.
Długa nakrętka jest bezsensowna (Steryd to wytłumaczył), a dodałbym jeszcze że w tak starym, przechodzonym imadle śruba może być lekko zgięta albo ma zagniecenia, uszkodzenia zwojów gwintu - jeśli tak jest, odkryjesz to wkręcając ją właśnie do tak długiej nakrętki (tulei). Taki stary gwint może też być "przeciągnięty", a to jest nieregularna zmiana skoku - także uszkodzenie, powodujące utrudnienie przy wkręcaniu w gwint długiej nakrętki.
Jeśli luzy śruba/tuleja będą za małe aby to zniwelować, to w którymś położeniu śruba może się bardzo ciężko obracać - a odpowiednio krótka nakrętka takich wad śruby może w ogóle nie "zauważyć".

Jest jeden powód dla dłuższej nakrętki (ale bez przesady) - ten odcinek śruby ze zniszczonym gwintem; dłuższa nakrętka zawsze obejmie któryś niezniszczony odcinek gwintu i imadło będzie działać praktycznie normalnie (z nieco mniejszą wytrzymałością, ale niekoniecznie)

Wróć do „Imadło kowalskie - naprawa”