Znaleziono 4 wyniki

autor: emsc
17 kwie 2022, 17:41
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Czujnik pojemnościowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1808

Re: Czujnik pojemnościowy

Robert, sam juz sobie odpowiedziałeś.
Co jest niezrozumiałe w określeniu "precyzyjne bazowanie"??? To chyba nie wymaga tłumaczenia z polskiego na polski?
OCZYWISTE jest, że czujnik indukcyjny wykrywa np stalową płytkę w jakiejś odległości, MNIEJ WIĘCEJ ustalonej CZUŁOŚCIĄ, która często jest regulowana (w większych gabarytowo czujnikach). Ale to nie ma nic wspólnego z bazowaniem precyzyjnym.

Istotą jest, że powtarzalność tego wykrycia nie jest nigdy gwarantowana przez producenta. Podaje się maksymalną strefę czułości dla jakiegoś obiektu, np lita powierzchnia stalowa. To ma wystarczć konstruktorowi i to musi wystarczyć konstruktorowi. Konstruktor który rozumie kartę katalogową, nie będzie w ogóle robił doświadczeń z powatrzalnością pomiaru i tym bardziej bazował na nich z założeniami projektowymi, ponieważ uzyskane wyniki są obarczone błędem, którego definicja jest niedostępna dla użytkownioka. A więc wynik MOŻE się zmienić w dowolnych warunkach i czasie, których uzytkownik nie jest w stanie przewidzieć bo nie ma do tego żadnych danych.
Zaden odpowiedzialny a więc PROFESJONALNY konstruktor nie weźmie pod uwage danych których NIE MA w oficjalnych danych katalogowych producenta.
Skądinąd wiadomo (dla niektórych przynajmniej) jak różne czynniki zewnętrzne wpływają na właściwości elektryczne i magnetyczne materiałów zastosowanych w czujnikach indukcyjnych. I już z tego wynika, że pewne wartości pomiarowe wykonane w określonych warunkach, nie mogą być traktowane jako wiarygodne, uniwersalne i STAŁE.
Tak więc, jeśli czujnik wykrywa płytkę czy jakis bolec a potem system zjeżdża z tej płytki dokonując pomiaru położenia na optycznym enkoderze, to właśnie ZAPRZECZA temu, że czujnik indukcyjny posłużył do bazowania. Posłużył jako sygnał zgrubny, krańcówka. Równie dobrze mógłby to być mechaniczny styk a nawet przeciążenie silnika na zderzaku. Natomiast bazowanie odbyło się na znacznie precyzyjniejszym i bezwzględnie dokładnym czujniku optycznym, który działa różnicowo.
autor: emsc
16 kwie 2022, 21:54
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Czujnik pojemnościowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1808

Re: Czujnik pojemnościowy

Ależ nikt ci nie broni mieć własnego zdania i wcielać go w czyn.
Obok w innym wątku jeden kolega udowadnia, że połączena lutowane są najlepsze, spierając się z kimś kto ma o tym pojęcie. I też ma prawo mieć takie zdanie.
Kłopot jest tylko w kolportowaniu tego "swojego zdania" w formie prawdy objawionej, jeśli jest ona poparta wyłącznie doświadczeniem przeprowadzonym z niekontrolowanych warunkach a nie tym co twierdzi nauka a takze... sam producent, który głupot nie wypisuje.

Ja rozumiem, że to jest forum amatorskie i wymieniane myśli też są zazwyczaj amatorskie. Ignorowanie albo podważanie opinii ludzi którzy się znają na czymś więcej niż operowaniu wkrętakiem, młotkiem, lutownicą i ewentualnie miernikiem uniwersalnym wydaje się być jednak dziwne. W każdym razie, do postępu na pewno NIE prowadzi.
No ale cóż, takie czasy, że publikując durnoty na TY można dorobić się milionów a jednocześnie super wartościowe książki są dostępne za bezcen, bo nie ma na nie chętnych. Perspektywy takiego przedłużającego się stanu rzeczy są jednak raczej kiepskie.
autor: emsc
16 kwie 2022, 20:16
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Czujnik pojemnościowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1808

Re: Czujnik pojemnościowy

Twoja powtarzalnośc jest nie poparta oficjalnymi parametrami a więc nic nie warta.
Dochodzi starzenie podzespołów, w szczególności parametrów rdzenia, stabilnośc termiczna elektryczna elementów i materiałów magnetycznych.
Powtarzalność określona musi wynikać z danych katalogowych albo jej nie ma. Poza tym strefa czułości czujnika ściśle jest powiązana z nastawą tej czułości.
Jeszcze raz: czujniki indukcyjne do precyzyjnego bazowania nie nadają się Z ZASADY DZIAŁANIA. Dlatego nigdzie w tej roli nie występują. Chyba że w amatorskich konstrukacjach albo w konstrukcjach stworzonych przez amatorów.
autor: emsc
15 kwie 2022, 23:52
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Czujnik pojemnościowy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1808

Re: Czujnik pojemnościowy

Czujniki pojemnościowe stosuje się przede wszystkim do wyczuwania dielektryków. Do wyczuwania metali, w szczególności magnetycznych, stosuje się czujniki indukcyjne. Bo są znacznie dokładniejsze, choć przeznaczone na mniejsze odległości i tańsze.
Żaden czujnik, nawet najlepszy indukcyjny, nie ma dobrej powtarzalności zadziałania. Na tyle dobrej, żeby służył za precyzyjne bazowanie.

Wróć do „Czujnik pojemnościowy”