Znaleziono 2 wyniki

autor: adadur
08 wrz 2022, 11:37
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Wymiarowanie elementów współpracujących
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1683

Re: Wymiarowanie elementów współpracujących

jasiu... pisze:
05 wrz 2022, 18:12
adadur pisze:
05 wrz 2022, 10:23
Ogólnie mówiąc lepiej podać więcej danych/informacji niż ich nie podawać
Na złożeniu?

A co w takim razie mają do roboty osoby, zatrudnione przy rysunkach detali? Przecież złożenia frezerowi nie dajesz. Złożenie jest dla technologa, który na tej podstawie tworzy historię obróbki.

Poza tym, jeśli kiedykolwiek robiłeś dokumentację, wiesz, że elementy ze złożenia robi się na warstwach i do tych warstw dokłada się warstwy z wymiarami. Chcesz robić dodatkową warstwę z wymiarami, dla złożenia? Ale taka warstwa często jest, tyle że wymiarów tam niedużo. No to może przy drukowaniu złożenia włączasz warstwy z wymiarami detali, żeby zaciemnić maksymalnie rysunek, albo te wymiary kopiujesz na warstwę z wymiarami do złożenia? Przecież to bez sensu i każdy konstruktor o tym wie.

No chyba, że ktoś nie ma pojęcia o warstwach, nie wie, jak się warstwy stosuje, a CAD-a traktuje w ten sam sposób, jak 40 lat temu traktowano kalkę i grafiony.
jasiu ... w CADie zapewniam cię, daję radę ...

ale wracając do tematu, skup się na zagadnieniu do którego trzeba podejść indywidualnie, jeśli konstruktor ma wątpliwości (a tylko on widział ta konstrukcję) to wykonawca/montażysta tym bardziej może mieć problemy (dodatkowo ten co montuje nie zawsze robił detale) dlatego sugerował bym podać optymalną ilość informacji (oczywiście nie przeginając co do zasad rysunkowych).

Dodane 1 godzina 10 minuty 10 sekundy:
Nie mamy rys. to trudno powiedzieć co autorowie chodzi po głowie ale mam wrażenie, że zastanawia się nad wymiarowaniem typu...
Obrazek
a tu jednoznacznie widać co jest właściwe

ps. to tylko szkic ;-)
autor: adadur
05 wrz 2022, 10:23
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Wymiarowanie elementów współpracujących
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1683

Re: Wymiarowanie elementów współpracujących

Ogólnie mówiąc lepiej podać więcej danych/informacji niż ich nie podawać i zostawiać domysłom/wyliczaniu (aby tylko nie były sprzeczne względem siebie) ... zawsze to osoba nie związana z projektem może łatwo błędnie coś przyjąć czy też osoba montująca całość może nie mieć wiedzy o detalach. Jeśli te informację "gryzą" się z zasadami rysunkowymi podaj je w nawiasie lub poprzez uwagę na rysunku, albo jakiś przewodnik montażu. Mało tego jeśli to dotyczy współpracujących elementów możesz podać luz między nimi lub inny wymiar wzajemnej współpracy, położenia.

Wróć do „Wymiarowanie elementów współpracujących”