Zabrałem się za supporty . Cel tylko czyszczenie i ewentualne zorientowanie się w sytuacji , bez skrobania bo muszę frezarkę skończyć
Najpierw sanie narzędziowe , wszystko brudne
Do czego służy ten otwór i ta śruba w imaku ?? :
u mnie tam nic nie było tylko brud .
Fajnie, że nakrętka śruby jest z brązu nie tak jak w chińskich tokarkach z żeliwa.
tylko nie wiem jak kasować tam luz?? Ona jest jednoczęściowa .
sanki nie wyglądają źle , kiedyś były skrobane ślad się delikatnie wytarł nie czuć progu paznokciem anie opuszkiem palca .
Tylko zastanawia mnie brak smarowania poprzez olejniczki .
Jak myślicie , dorobić olejniczki w przyszłości ? przy okazji zgarniacze itd. ?
Jedyne co jest smarowane poprzez olejniczkę to śruba .
po rozebranie sanek poprzecznych okazało sie , że brakuje jednego łożyska oporowego 51200 . Łożysko skośne 7202B jest przy rączce , wymaga wymiany , nie ma natomiast tego 51200 a widnieje w DTR .
Czy dobrze mi się wydaję że powinno być po przeciwnej stronie do rączki na śrubie ? Na zewnętrznej ściance sanek ? U mnie tam była tulejka i podkładka sprężynująca. Niestety nie mam takiego obrazka w DTR żeby lokalizację tego łożyska namierzyć .
Łoże sanek poprzecznych trochę zużyte , paznokciem czuć delikatny próg , jak sprawdziłem zegarem to w maksymalnym punkcie są cztery setki ( 0,04 ) różnicy między miejscem niezużytym . Tragedii chyba nie ma ale w przyszłości przydało by się to naprawić .
Ciekawi mnie brak olejniczek na ślizgi ? Jest jakiś powód dla których ich nie ma ? tutaj też smarowana jest tylko śruba .
Sama powierzchnia supportu co jeździ po łożu jest ok nie czuć progu . smarowanie jest ok . Nie widać zużycia .
Podsumowując .
-do czego służy ten otwór i ta śruba w imaku ??
-jak się kasuje luz na sankach narzędziowych ? chodzi mi o ta nakrętkę . W DTR jest to słabo wyjaśnione
- czy dorobić olejniczki na sankach poprzecznych i narzędziowych w przyszłości ? przy okazji zgarniacze itd. ? czy z jakiegoś powodu ich tam nie ma ?
- gdzie powinno się znajdować łożysko oporowe 51200 ? Ma może ktoś zdjęcie przeciwnej strony sanek poprzecznych ?
Z góry dzięki i pozdrawiam