Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
28 gru 2019, 09:24
Forum: Na luzie
Temat: Certyfikat systemu zarządzania ISO 9001:2015
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1913

Re: Certyfikat systemu zarządzania ISO 9001:2015

Zacznijmy od tego, czym jest ISO 9001:2015, bo wiele osób nie wie.

Jest to norma, określająca systemy zarządzania jakością.

To nie jest nic innego, ale określenie metod, jakimi w danej firmie osiąga się określoną jakość. Jeśli produkujesz śrubki i masz tą normę, to robisz wszystko, żeby te śrubki pasowały do znormalizowanych nakrętek. Norma określa, co masz kontrolować w całym procesie produkcyjnym.

Czy to jest do czegokolwiek potrzebne?

Oczywiście, że nie.

Możesz mieć swój własny system zarządzania jakością, nie certyfikowany na zgodność z powyższą normą i wiele firm tak ma, bo (szczególnie przy produkcji jednostkowej) ta norma jest zbyt ogólna i nie uwzględnia specyfiki określonych produktów. To jest uniwersalna norma, mająca zastosowanie zarówno do śrubek, jak i na przykład szamponów, czy żarówek.

No to co to daje?

Uporządkowanie dokumentacji, teoretyczną pewność, że robisz wszystko, żeby twój wyrób był oczekiwanej jakości.

Czy możesz istnieć bez tego?

Oczywiście, nie ma obowiązku wprowadzania tego certyfikatu. Bez niego również możesz wprowadzić produkt na rynek. Czasem może być problem, jeśli produkujesz elementy, które potrzebują jakiegoś certyfikatu. Przykładowo, robisz okładziny hamulcowe. PIMOT może cię zapytać, co robisz, żeby zapewnić powtarzalną jakość swoich wyrobów. Możesz wtedy przedstawić swój zakładowy system zarządzania jakością i powinno to zostać zaakceptowane.

Przecież tak samo możesz nie przestrzegać systemu zakładowego, jak i tego ISO 9001:2015. Kontrole a wyrywkowe, więc przykładowy PIMOT może w jednym i drugim przypadku zarządzić kontrolę produktu, na który wydał certyfikat. Ot przykładowo, czy masz atestowaną blachę (jeśli trzeba), czy kupujesz jakieś resztki.

To czemu ten nacisk, żeby certyfikat robić?

No bo firmy certyfikujące potrafią swoje oferty dobrze sprzedać.

Sam pracuję w firmie, która nie ma certyfikacji na system zarządzania jakością, zgodny z ISO 9001:2015. Ma indywidualny Managementsystem, bo taki jest potrzebny. ISO9001 nie ogarnia wielu istotnych elementów i czasem zwyczajnie nie wystarcza.
autor: jasiu...
25 gru 2019, 21:03
Forum: Na luzie
Temat: Certyfikat systemu zarządzania ISO 9001:2015
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1913

Re: Certyfikaty

Certyfikat, jest to coś, co pozwala na pochwalenie się, poprzez powieszenie druku na ścianie, bądź wzmiankę na stronie internetowej. Uzyskujesz, płacąc firmie, która do takich certyfikatów przygotowuje twój zakład, a następnie załatwia audytorów. Certyfikaty są odnawialne.

Żadne certyfikaty nie są niezbędne do produkcji. Niektóre wyroby wymagają certyfikacji, dopuszczającej na rynek. Jeśli produkujesz przykładowo elementy elektryczne, to musi być certyfikat, stwierdzający ich bezpieczeństwo, że nie porażą kogoś prądem. Jeśli to są np. części samochodowe, to musisz mieć dopuszczenie tych części do montażu w samochodzie. Nie możesz np. produkować okładzin hamulcowych, które nie hamują. Zajmują się tym różne instytuty certyfikujące. Np. w przypadku części samochodowych np. PIMOT.

Musisz po uruchomieniu produkcji, bo skąd będzie wiadomo, czy wyrób (musisz mieć produkt) spełnia warunki. Musi być seria próbna do badań. Przy czym ważne, wiele elementów żadnej certyfikacji nie potrzebuje i jej nie otrzyma. Tylko w niektórych branżach certyfikowanie wyrobów jest wymagalne. Jeśli np. chcesz produkować śrubokręty dla elektryków, to certyfikat powinieneś mieć. Jeśli śrubokręty będą dla ślusarzy, bez kontaktu z prądem, to certyfikatu nie potrzebujesz.

Wróć do „Certyfikat systemu zarządzania ISO 9001:2015”