Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
16 lut 2020, 18:35
Forum: CNC podstawy
Temat: Scieżka kariery CNC
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1238

Re: Scieżka kariery CNC

Pierwsze dwa lata to jest prawdziwy zapier... no dobra, nie będę się wyrażał.

Jeszcze jedno. W zachodnich firmach dobrze jest oceniana specjalizacja. Jeśli ktoś "krawaty wiąże, usuwa ciąże" to znaczy, że w niczym nie jest specjalistą. Ważne, żeby całe CV się w miarę komponowało, że cały czas wiedziałeś, podejmując kolejne kroki, do czego dążysz. Szukanie po omacku, trochę tego się liznęło, trochę innego, najczęściej nie jest uznawane jako plus.

Z doświadczenia, w języku bardzo pomaga telewizja z włączonymi napisami. Wtedy wchodzi ci do uszów i do oczu. Najtrudniej jest usłyszeć, co do ciebie mówią, wyłapać z dialogu poszczególne wyrazy. Jeśli oglądasz nawet głupie DSDS na RTL z napisami, łatwiej ci zrozumieć, co Bohlen gadał. Właśnie, ważny jest język codzienny, niekoniecznie literacki, choć z tego pierwszego jest niestety egzamin. Powodzenia.
autor: jasiu...
16 lut 2020, 16:32
Forum: CNC podstawy
Temat: Scieżka kariery CNC
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1238

Re: Scieżka kariery CNC

Certyfikat językowy to najważniejsza rzecz, jeśli chcesz robić karierę poza Polską. Przejrzyj https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/prf/gzc1.html

Oczywiście, jeśli chcesz pracować np. we Francji, robisz certyfikat na tym samym poziomie z francuskiego. Tu musisz język do państwa tubylców dopasować, choć dodatkowy angielski jest atutem. Bez tego raczej na zaproszenie z polskimi studiami nie licz. Oczywiście, jeśli masz studia, bo jeśli jesteś np. technikiem, czy masz dłuższą praktykę i chciałbyś po prostu popracować, to B2 w zupełności wystarczy. I jeśli ten papierek masz, to dajesz do zrozumienia, że poważnie podchodzisz do kariery w innym kraju. Możesz to zrobić oczywiście w Polsce, albo odłożyć trochę pieniędzy, zapisać się na studia w Niemczech i tam, w ramach roku zerowego, robić certyfikat językowy na kursie DSH. Na kurs DSH wymagane jest znajomość języka z certyfikatem B2, albo stopień z tego języka na świadectwie maturalnym.

Rekrutacja, jak pisałem, jest znormalizowana. Możesz wysłać maila z swoimi pytaniami, odpowiedzą. Zawsze na początek składa się Bewerbung. Składa się z trzech części. Pierwsza kartka, to opis, czemu chcesz to miejsce pracy. Druga część, to źyciorys. Trzecia część, to świadectwa. Jeśli ich interesują zapraszają cię na spotkanie, na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie, najczęściej, ale nie zawsze odsyłają.

Żadnego lania wody. I jeszcze ważne - na temat. Oczywiście w CV możesz pisać o twoim hobby, osiągnięciach, w tym pozazawodowych i jest to dobrze widziane. Wierzą ci, nie musisz udowadniać, podawać linków, bo tego nie ma jak sprawdzić. Decyzja jest podejmowana po rozmowie kwalifikacyjnej.

Jest mnóstwo miejsc, gdzie można znaleźć pracę. W dużych firmach warto zaglądać na stronę na zakładkę Jobs und Karriere. Jak tak o tej firmie, to np: https://www.porsche.com/germany/aboutporsche/jobs/

Jeśli jesteś absolwentem to wchodzisz tutaj: https://www.porsche.com/germany/aboutpo ... tes/entry/ i od razu widzisz:

Unsere Erwartungen an Sie:
Erfolgreich abgeschlossenes Studium
Erste studienbegleitende Praxiserfahrung durch Praktika im Automobilumfeld
Leidenschaft und Begeisterung für unsere Produkte
Sehr gute PC- und Englischkenntnisse
Team- und Kommunikationsfähigkeit
Hohe Einsatzbereitschaft und selbstständige Arbeitsweise

tłumacząc:

Nasze oczekiwania wobec ciebie:
Pomyślnie ukończył studia
Pierwsze praktyczne doświadczenie podczas studiów poprzez staże w branży motoryzacyjnej
Pasja i entuzjazm dla naszych produktów
Bardzo dobra znajomość języka angielskiego i komputera
Umiejętności zespołowe i komunikacyjne
Wysoki poziom zaangażowania i niezależne metody pracy

I to masz wykazać w Bewerbungu, że to masz opanowane.

Jeśli jesteś fachowcem, to szukasz tutaj: https://jobs.porsche.com/index.php

Możesz tutaj znaleźć też miejsce praktyki, staż. Tyle że ty już coś umiesz. No ale zawsze warto przejrzeć. Taki przykładowy przykład: https://jobs.porsche.com/index.php?ac=jobad&id=20489

zadania
Rozwój komponentów i aplikacji motoryzacyjnych w dziedzinie sieci pojazdów
Architektura, projektowanie i rozwój komponentów
Implementacja kodu źródłowego i dokumentacji
Przenoszenie i integracja oprogramowania w różnych systemach operacyjnych i procesorach

kwalifikacje
Dyplom informatyki, elektrotechniki lub porównywalnych kwalifikacji
Podstawowe rozumienie wzajemnych zależności i interakcji heterogenicznych systemów komputerowych
Entuzjazm dla technologii sieciowych i systemów rozproszonych
Zainteresowanie tworzeniem oprogramowania dbającego o jakość

No i masz maila, gdzie możesz złożyć wniosek. Oczywiście o certyfikacie językowym nic nie ma, ale wiadomo, że z kolegami o meczu musisz po niemiecku rozmawiać.

Powtarzam, to był taki przykładowy przykład! Każda większa firma ma podobne miejsca, gdzie znajdziesz oferowane miejsca pracy.

Odpowiadając na ostatnie pytanie, w charakterze oczekującego na emeryturę, a tak naprawdę, z uwagi na wiek przesunięto mnie z dwuzmianowej pracy do działu kontroli jakości, gdzie jest jedna zmiana. Gdybym mógł cofnąć czas, nie zmieniłbym niczego. No ale ja dostałem pracę na takich samych warunkach, jak tubylcy jeszcze w czasach, jak pozwolenie na pracę było wymagalne. Nie, nie wrócę. Boję się w Polsce umrzeć w kolejce do lekarza. Mam tam rodzinę, wiem, jaka przyszłość by mnie czekała. Poza tym LH1325 leci godzinę i 20 minut, to nie ma problemu, żeby czasem w Polsce pobyć i zjeść dobrego żurka, czy schabowego z kapustą. Naprawdę, świat się mocno ostatnio skurczył.
autor: jasiu...
16 lut 2020, 10:23
Forum: CNC podstawy
Temat: Scieżka kariery CNC
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1238

Re: Scieżka kariery CNC

Jako że od dłuższego czasu jest mi dane jedzenie Fleischwursta, zamiast parówek może kilka zdań napiszę.

W normalnej gospodarce nie ma takiego pomieszania, jak w Polsce. Mówię o firmie, w której pracuję, a jest to znany producent dużych i dokładnych maszyn, w sumie prawie 2 tysiące osób zatrudnionych od Chin do USA. Nasz zakład, to ponad 300 pracowników.

Po pierwsze, w normalnej firmie, jak w wojsku. Pracownikowi potrzebna jest nauka zawodu, jak szeregowcowi, czy kapralowi umiejętność obsługi karabinu. Technik, to taki sierżant, a absolwent studiów, to oficer. Każdy ma inne zadania. Technik pracuje np. w przygotowaniu produkcji, do nadzoru nad grupą osób raczej poszukają majstra. A tak, w Niemczech po zrobieniu Ausbildung masz możliwość dokształcić się i zostać Maistrem. Co innego inżynier. On nie powinien znać się na szczegółach produkcji, on powinien ogarniać temat całościowo, jak major kompanię.

Ważna jest specjalizacja. Jeśli masz dyplom z normalnej uczelni, gdzie jako specjalność jest wpisana "Budowa Maszyn", masz duże szanse na pracę np. konstruktora. Oczywiście język tubylców na bardzo wysokim poziomie, co najmniej certyfikat C1. Jeśli będziesz miał tytuł Technika, masz oczywiście szanse na pracę w biurze programistów. Tam się z jednej strony (u nas z wykorzystaniem oprogramowania Siemensa, a także AlphaCAMa) pisze programy na poszczególne części dla maszyn, z drugiej pomaga obsłudze w obróbce i rozwiązywaniu programów.

No a jeśli jesteś inżynierem, to nikt ci takiej pracy nie da, bo po pierwsze nie tego cię uczono, co na tym stanowisku jest potrzebne, a po drugie masz umiejętności, np. obliczenia konkretnej konstrukcji, które bardziej mogą się w firmie przydać.

Najważniejszy jest język. Znam przypadek chłopaka, który kończył w Polsce informatykę i chciał pracować w Porsche. Odpowiedzieli mu, że jeśli będzie miał certyfikat językowy C1, bo bardzo ważna jest komunikacja, to oni na swój koszt zaproszą go z polskim dyplomem na rozmowę kwalifikacyjną do Stuttgartu. Ne wyszło, bo chłopak znalazł pracę w innej firmie i jest zadowolony.

Podsumowując, procedura rekrutacyjna w firmach wygląda tak:

1. Wyszukujesz ogłoszenie firmy, która potrzebuje określonego pracowanika.
2. Składasz aplikację (po niemiecku Bewerbung), ściśle określona zawartość, określająca kim jesteś i co chcesz robić.
3. Jeśli z aplikacji wynika, że firma jest tobą zainteresowana, to zapraszają cię na rozmowę kwalifikacyjną, z udziałem ewentualnego twojego przyszłego zwierzchnika. Może to być kierownik produkcji, biura konstrukcyjnego itp.
4. Jeśli potwierdzą się twoje zalety i przydatność na konkretne stanowisko, to otrzymujesz propozycję wynagrodzenia i warunki zatrudnienia. Możesz trochę negocjować, przyjąć, albo odmówić.

Od razu, na wszelki wypadek, gdybyś pytał, to sprzątaczka też musi znaleźć ogłoszenie, że w danej firmie szukają sprzątaczek, później złożyć aplikację, a na koniec przejść rozmowę kwalifikacyjną, na której może opowiedzieć, czego użyje do usunięcia tłustych plam z dywanu wiceprezesa.

Jeszcze jedno. Wymagania w ogłoszeniach są dość ścisłe. Jeśli poszukują technika z 3 letnią praktyką w materiałówce, to inżynier, nawet z praktyką nie ma żadnych szans.

Tak, możesz pisać w ich języku maile do Personalabteilung, czy potrzebują osoby o twoich umiejętnościach i doświadczeniu. Szanse na uzyskanie odpowiedzi są bardzo duże, czasem możesz dowiedzieć się, co musiałbyś dodatkowo spełnić, żeby otrzymać pracę.

Tak jest w poważnych firmach. Nie wiem jak jest w garażach, gdzie stoją trzy obrabiarki, a całością dowodzi urodzony w Stambule, albo w Gliwicach "Niemiec".

Wróć do „Scieżka kariery CNC”