Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
28 paź 2018, 09:07
Forum: Obróbka metali
Temat: Problem z pila tasmowa
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 9005

Re: Problem z pila tasmowa

Inżynierze, to nie do końca tak. Jeśli kupiłeś takiego mercedesa: https://brykacze.pl/injusa-mercedes-ben ... -3090.html to nie pytaj, w jaki sposób wyjechać nim na autostradę.

Problemem wielu osób jest kupowanie zamiast obrabiarek, zabawek, przeznaczonych dla majsterkowiczów. Wtedy trzeba kupić nową. Czasem wystarczy przeczytać instrukcję obsługi i na przykład dolać oleju. Kupić olej i dolać, bo to nie może być ten olej, który został gdzieś nie wiadomo skąd, może jeszcze z czasów, kiedy dolewany był do paliwa do kosiarki.
autor: jasiu...
08 lip 2018, 13:40
Forum: Obróbka metali
Temat: Problem z pila tasmowa
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 9005

Re: Problem z pila tasmowa

Moje doświadczenia wynikają z pracy piły Behringer HBP430, do której stosowane są taśmy 5800 x 54 x 1,3 mm. Oczywiście zęby są rozwiedzione, tak że szczelina cięcia to 3 mm. Oczywiście gęstość zębów zależy od ciętego materiału. Do aluminium piła nie powinna być zbyt drobna. Może tu też być przyczyna.

Producent taśmy zaleca, żeby pierwsze 5 minut puścić taśmę z połową dopuszczalnej szybkości bez cięcia (luźno), tak by taśma ułożyła się w układzie prowadzącym (koła napinające i napędzające, a przede wszystkim układ prowadzący przy cięciu). Z moich doświadczeń, jako pierwsze po zmianie piły cięte są brązy. Pewnie na nich się trochę przytępia, ale nie znalazłem nigdzie, żeby przytępiać w sposób opisany przez kolegę inżyniera, podczas cięcia aluminium. Powiem szczerze, wątpię w takie przytępianie, chyba że aluminium zawiera dużo tlenków. No ale w takim przypadku tłumaczyłoby to pękanie piły, tępiącej się na tlenkach.

Piła na zdjęciu jest czysta, ale czy taśma jest nowa? Na szczotce też widzę ślady używania. Na pile, którą ja często tnę również podobne smugi się tworzą i nie zauważyłem, żeby wpłynęło to jakkolwiek na trwałość piły.

Przy tych warunkach (materiał: aluminium, pręt 150) cięcie jednego plasterka na Behringerze trwa max 2 minuty, a taśma wystarczyłaby na co najmniej kilkaset godzin cięcia. Piła jest czysta (wióry dokładnie sprzątane) i pilnuję, by taśma była prowadzona sztywno. Jeśli prowadnice się na pile chwieją, to często piła bardzo szybko pęka.
autor: jasiu...
08 lip 2018, 09:50
Forum: Obróbka metali
Temat: Problem z pila tasmowa
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 9005

Re: Problem z pila tasmowa

Z moich doświadczeń - piła nie pęka na skutek zerwania, ale najczęściej na skutek zmęczenia. Trzeba obejrzeć całe prowadzenie taśmy, w którym miejscu może ona być przeginana. Znowu odwołam się do swoich doświadczeń. Nie lubię ciąć polietylenu. Cóż z tego, że miękkie, jak piła na nim pęka dość szybko. Przyczyna prozaiczna. Zęby pociągają materiał na koła prowadzące, zwitki dostają się pomiędzy koło i piłę, powodując jej przekrzywianie, a po pewnej liczbie takich przegięć pęknięcie. Nie da się wtedy omiatać wiórów szczotką, bo polietylen się owija. Pomaga stosowanie bardzo dużych posuwów, tak, żeby wiór wychodził sztywny i nie owijał się na zębach.

Aluminium też tnę i moim zdaniem przyczyną są wióry, których nie umiesz zebrać z piły.podchodzą od strony zębów i na kołach tworzy się przeginanie piły (część bez zębów dotyka kół, tam gdzie zęby taśma jest odpychana przez zabrane wióry.

InżynierzeSpawalniku, w jaki sposób założyć taśmę "odwrotnie", bo mi się nigdy nie zdarzyło. Wydaje mi się, że jest to niemożliwe, musiałbym ją wywinąć "na drugą stronę", a to chyba nie jest takie proste? Nigdy nie zwracałem uwagę, w którą stronę są (niewidoczne, bo zakryte taśmą ochraniającą) skierowane zęby i zawsze, po ściągnięciu (już po założeniu) taśmy, było dobrze!

Nigdy nie pękła mi taśma w miejscu spawu, zawsze pęka przed, albo za spawem.

Moim zdaniem rozwiązanie przyniesie pozbycie się wiórów z taśmy i nie za mały posuw. Taśma musi ciąć wyraźne wióry. Zastąpienie chłodziwa denaturatem też może pomóc, ale smród, a przede wszystkim opary, to niekoniecznie dobry pomysł. Są chłodziwa do aluminium. Jeśli szczotki nie nadążają, to może udałoby się zdmuchiwać wióry powietrzem. Pod osłoną, tam gdzie pracują koła nie ma prawa być wiórów.

Jeszcze jedno. Koła powinny być sztywne, żadnych, najmniejszych nawet ruchów na boki.

Jeszcze jedno InżynierzeSpawalniku. W pile, którą często obsługuję (cięcie do 450 mm, taśma o długości 5.8 metra, szerokość 3 mm) nie stosuje się sprężonego powietrza, a emulsja leje się, żeby chłodzić piłę z trzech rurek. Na początku cięcia, na materiał z góry i po wyjściu piły z materiału, zeby zgrubnie spłukać wióry. Oczywiście nigdy nie stosuję procedury "zatepienia" fabrycznie ostrych krawedzi i nie słyszałem, żeby przy piłach taśmowych ktokolwiek to stosował.

Jeszcze jedno. Czasem piła jest przeginana, bo nie ma prowadzenia przed wejściem w materiał i po wyjściu z materiału. Tam są łożyska i najczęściej takie płytki z kulkami, które sztywno zapewniają prowadzenie piły prostopadle do materiału. Jak tam coś podeszło, to piła jest przegięta, skacze i nie utniesz nią długo. Chodzi o ten element na prawo, powyżej szczotki:

To ma być sztywne i czyste. Piła nie może iść tak:

Wróć do „Problem z pila tasmowa”