frontside pisze:do takiego prototypowania potrzeba 5+ osiowej szlifierki narzędziowej
Dorzuciłbym, że jeszcze potrzeba człowieka, który wie, dlaczego narzędzie skrawa i potrafi sobie wyobrazić w skomplikowanym narzędziu, jak je zaprojektować, by kąty ostrza były takie same. Szczególnie, by kąty nie były "za chytre", bo wtedy się szybko narzędzie tępi, no i drży. Przykład - a proszę bardzo.
Weź stare wiertło (może być złamane i podejdź do szlifierki ręcznej.
Jak jest naostrzone dobrze (tak jak do stali), to jak spojrzysz na linię, którą tworzy rowek wiórowy z płaszczyzną ostrzenia, jest to linia prosta. To na tym odcinku kształtuje się wiór przy wierceniu.
A teraz przeostrz wiertło, by uzyskać kąt bardzo rozwarty. Zauważyłeś, że prosta linia zmieniła się w wklęsłą - wiór na takim narzędziu będzie zgniatany do środka.
No to w drugą stronę - zaostrz wiertło tak, by mieć je bardziej szpiczaste, Nawet tak koło 60 stopni. Wtedy widać, że prosta zmieniła się w linię wypukłą, wiór będzie na tej linii rozrywany! Wiertło będzie drżeć.
Jak widać, każdy kąt zaostrzenia powinien mieć swój odpowiednik w kształcie rowka wiórowego, żeby wióra nie skręcać, ani nie rozrywać. Jeśli robisz proste wiertło, ale z dwustopniowe, to nie możesz przeostrzyć zwykłego wiertła. Niech to będzie wiertło z pogłębieniem 60 stopni pod łeb wkręta. Rowek musi być fikuśny - inny w części wiercącej (tam masz tradycyjny kąt ok. 120 stopni, jak przy stali) i inny w części kształtującej pogłębienie. Jeśli będziesz szukał uproszczeń, to wiertło będzie drżeć, nie zapewni ci ładnej powierzchni, będzie robić pralkę, rozbijać, szybko się tępić.
Jedyną firmą, o której wiem (widziałem ich robotę), że zna się na projektowaniu geometrii wierteł jest właśnie URPOL. Może ktoś po mojej teorii popróbuje coś poprawić u siebie, ale z doświadczenia wiem, nie jest to proste. Trzeba nie tylko mieć maszynę, ale i wiedzieć, jak ją wykorzystać. A na czym choćby w URPOLu robią programy do swoich maszyn - nie wiem. Sam chciałbym poznać, czy jest program, który pomoże w prawidłowym opracowaniu geometrii skomplikowanych narzędzi. Pewnie jest, ale ja takiego nie spotkałem. Może wy coś na ten temat wiecie?