Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
29 gru 2016, 13:32
Forum: Obróbka metali
Temat: czyszczenie aluminium
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 9771

a mnie się wydaje, że sprawa trudniejsza, niż się zdaje.

W aluminium, jeśli nie było zabezpieczone powłokami, najprawdopodobniej doszło do dość głębokich wżerów i żadne polerowanie tego nie wyrówna. Jeśli to np. felga, to pomogło by ewentualne zdarcie szlifierką warstwy uszkodzonej, może i szpachlowanie w niektórych miejscach, a następnie lakier (na mokro) i klar. Jeśli felga ma być "wypolerowana", to ewentualnie po zmierzeniu profilu przetoczenie części (rantu, żeber) diamentową płytką.

W przypadku innych części, które są mocno skorodowane również zastanawiałbym się nad zdarciem warstwy skorodowanej, szpachlowaniem i malowaniem.

No tak, a jeśli to np. część silnika, której się nie pomaluje? Pomoże pewnie czyszczenie elektrolityczne, ewentualnie wytrawianie. Skopiowane ze strony:

Wytrawianie aluminium na matowo.
30 g soli kuchennej i 200 g wodorotlenku sodowego rozpuścić w 1000 cm3 wody. W ogrzanym do temp. ok. 50°C roztworze zanurzać przedmioty na kilka sekund, natychmiast po wyjęciu spłukać obficie wodą i zanurzyć na ok. 30 s w kwasie azotowym, rozcieńczonym wodą w stosunku 1:1. Płukać dokładnie najpierw zimną, następnie gorącą wodą, wysuszyć w strumieniu ciepłego powietrza.

Wytrawianie aluminium na błyszcząco.
Zanurzać przedmioty do ogrzanej do 85…100°C kąpieli o składzie: 155 cm3 stężonego kwasu fosforowego, 17 cm3 stężonego kwasu siarkowego, 13 cm3 stężonego kwasu azotowego, 25 cm3 wody, 1 g kwasu borowego, 1 g azotanu miedziowego. Czas wytrawiania:
1…4 min. Spłukać dokładnie wodą i wysuszyć.

Wytrawianie aluminium na srebrzysty połysk.
2 cm3 stężonego kwasu solnego dopełnić wodą do 1000 cm3. W tym roztworze wytrawiać przedmioty aż do chwili uzyskania pożądanego efektu. Spłukać wodą i wysuszyć.

Od razu zaznaczam, nie próbowałem, może inni koledzy mają doświadczenia w temacie, ewentualnie przeprowadzali próby.

Wróć do „czyszczenie aluminium”