Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
28 sty 2008, 16:33
Forum: Mechanika
Temat: Łączenie srub kulowych
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2688

A gdyby rzeczywiście wykonać to w następujący sposób: silnik napędza pierwszą śrubę, a nakrętka sztywno, rurą, połączona jest z drugą nakrętką, tak by śruba mogła się w tą rurę wkręcać. Do końca drugiej śruby mocujemy element, który wykonuje ruch (stół, suport). Zakładając, że obroty silnika powodują wkręcanie się pierwszej nakrętki, ta poprzez rurę pociąga drugą nakrętkę i nieruchomą wobec niej śrubę.

A jeśli nakrętka nakręci się do oporu? Wówczas z napędzaną śrubą zacznie się obracać zablokowana nakrętka i będzie powodować nakręcanie się drugiej nakrętki na drugą śrubę, której koniec jeden zacznie znikać w rurze, a drugi dalej przyciągać w stronę silnika suport.

Nie chce mi się rysować, ale z opisu myślę, że niektórzy przynajmniej zrozumieją, o co mi chodzi. Podobnie przy wykręcaniu - wykręca się jedna śruba, aż do zablokowania i wtedy poprzez obracającą się razem pierwszą śrubę i połączone rurą nakrętki wysuwa się z rury druga śruba. Wada - rozbudowane, chyba mało sztywne, chociaż? Może warto nad tym pomyśleć, bo krótsze śruby czasami ktoś ma, a dłuższe musiałby kupić.

Wróć do „Łączenie srub kulowych”