Znaleziono 16 wyników

autor: jasiu...
07 cze 2015, 11:29
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

ma555rek pisze:Jasiu na HH wykona takie same polecenia /linia1, linia2, zaokrąglij r, itd.../ jak Kubuś w edytorze.
Tak, tylko że jasiu wciśnie szary guziczek, a kubuś będzie kursorem myszy szukał odpowiednich ikon na ekranie. Co szybciej - stosowanie dedykowanego pulpitu, czy uniwersalnej klawiatury i myszy. Dalej, to jasiu rozpocznie obróbkę, a kubuś wyśle swój kontur do postprocesora (maszyna ma jeden wbudowany postprocesor), a później będzie przenosił otrzymaną ścieżkę do maszyny. Ale zdaniem Kubusia, tak jak myśli jasiu, obróbki przeprowadzić się nie da, bo do wszystkiego musi być używany CAD/CAM, bo szybciej.

Jasiu twierdzi, że nie zawsze szybciej i tu jest różnica zdań.
autor: jasiu...
06 cze 2015, 20:23
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

Panowie, ta dyskusja nie ma sensu. On nie rozumie, o czym piszecie. On się z tym nigdy nie spotkał, a poza tym ma kłopoty ze zrozumieniem tego, co się mu tłumaczy.

Pierwszy raz do czynienia z CAM-em miałem, jak w dobrych firmach panowały komputery Silicon Graphics Indy. Jednak zdaniem kolegi kubus838 nie umiem nic, bo nie potrafię, tak jak on uczepić się CAM-a i w tym CAMie modelować prostokątnej kostki z otworem. Do niego nigdy nie dotrze, że to, co ja robię w 3 minuty z pulpitu, on musi robić pół godziny na komputerze. On chyba nawet nie rozumie, co to jest MDI i po co jest.

Faktycznie, najgorsze jest to, że wszyscy się na niego uwzięli. Nikt nie chce go poprzeć. Smutne, jeszcze jego szef zrozumie, że ma bardzo jednostronnie myślącego pracownika :lol:
autor: jasiu...
06 cze 2015, 14:55
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

WZÓR pisze:Każdy na swoim stanowisku jest fachowcem i nie ma co się ścierać kto jest lepszejszym. :neutral:

Mariusz.
Amen!
autor: jasiu...
06 cze 2015, 13:59
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

O godzinie 9:21
kubus838 pisze:który robi to na komputerze podłączonym pod obrabiarke,
O godzinie 13:37
kubus838 pisze:Mówisz, że obrabiarka ze sterowaniem Sinumerik nie posiada wbudowanego komputera.
Zdecyduj - podłączony, czy wbudowany? Bo ja o 11:29 stwierdziłem: system jest integralną cechą obrabiarki, czy jest to komputer? Laik pewnie tak to nazwie, w końcu każdy system musi działać na jakimś osprzęcie, tyle że do przeglądania internetu to ten system przeznaczony nie jest, choć przecież by się dało (oparty na windows).
kubus838 pisze:Po raz setny to pisze, tego nie zmienisz. Lepiej jest robić projekt na komputerze a póżniej wdrożyć jego produkcje.

A ja ci po raz setny tłumaczę, że nie każdy projekt i nie w każdej sytuacji.
kubus838 pisze:każdy tego typu system dysponuje miniumum 150 postprocerami dla różnych sterowników
:lol: :lol: :lol: a mnie się wydawało, że tylko kilkoma, przeznaczonymi do wykonania kodu dla obsługiwanych przez ciebie obrabiarek. Resztę można oczywiście dokupic, tylko po co mieć ich aż ponad 150? Dla satysfakcji z posiadania, skoro się tego nie używa?

Zaraz zaraz, a wiesz ty, co to jest postprocesor?[/b]
autor: jasiu...
06 cze 2015, 11:29
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

kubus838 pisze:Kto szybciej i dokładniej jest w stanie stworzyć taki plik. Czy programista który robi to na komputerze podłączonym pod obrabiarke, czy programista który tworzy taki plik na komputerze stacjonarnym z jakimkolwiek systemem CAD/CAM.

robert
I znów widać, brak doświadczenia z obrabiarkami przemysłowymi. Obrabiarka przemysłowa, wyposażona w sterowanie typu HH, czy Sinumerik z nakładką (nawet bez) nie zawiera niczego, co można określić jako "komputer podłączony pod obrabiarkę" bo system jest integralną cechą obrabiarki. Tam się nie tworzy "takiego pliku".

Zamiast wgrywać plik z zewnątrz, dość szybko możesz zadany kształt wprowadzić za pomocą systemu, wbudowanego w obrabiarkę. Robisz to czasem znacznie szybciej, niż za pomocą komputera. Gdybyś nie był taki odporny na wiedzę i obejrzał film o wprowadzaniu konturu w HH, to byś pewnie zrozumiał, o co chodzi.

No dobra, chociaż przyjrzyj się rysunkowi:

Widzisz na nim szare klawisze pod ekranem?

Masz na nich symbole. L służy do wprowadzenia linii, CHF do ścięcia fazą, RND, to zaokrąglenie dwóch prostych promieniem. CR to przejście po promieniu. Masz też APPR/DEP, czyli dosumięcie i odsunięcie narzędzia do/z konturu.

To teraz zobacz drugą i trzecią stronę w http://content.heidenhain.de/doku/tnc_g ... 903-P1.pdf - oczywiście możesz, jak masz chęć zajrzeć dalej. I w czym się to rózni od twojego CAD/CAMa? Że szybciej i prościej w ten sposób?

Przejdźmy do sedna.

Jeśli dysponujesz prymitywną maszyną, z prymitywnym sterowaniem, to jesteś skazany na zewnętrzny program CAM.
Jeśli masz maszynę przemysłową, przystosowaną do pracy w przemyśle i wyposażoną w nowoczesne sterowanie, to masz wybór, czy chcesz skorzystać z zewnętrznego programowania, czy program wprowadzić samemu z pulpitu maszyny.

W pierwszym przypadku maszyna pracuje, a programista przygotowuje ją do pracy używając komputera z oprogramowaniem CAD/CAM. Jeśli jednak masz powtarzalne elementy, a nowe programy pojawiają się niezbyt często, to warto przemyśleć, czy warto utrzymywać biurko dla programisty, czy zatrudnić dobrego frezera/programistę, który ogarnie wszystko na raz, wykorzystując to, w co fabryka wyposażyła obrabiarkę.

U mnie w firmie nie wykonuje się jednostkowo form, czy wykrojników (programista niezbędny), ale części do maszyn, o niezbyt skomplikowanym kształcie. Czasem warto zatrzymać maszynę na kilkanaście minut (wpisywanie programu na nowy detal), niż przyjąć do pracy kolejnego pracownika, programistę. Owszem, jest biuro programistyczne, bo lepiej, żeby łoże maszyny było przygotowane do obróbki przez "więcej oczu", kiedy to pracownik w zasadzie tylko kontroluje wykonywanie programu, ale większa część produkcji odbywa się z wykorzystaniem programów stworzonych samodzielnie przez obsługę maszyn. Fakt, wówczas obsługanci muszą mieć trochę większe umiejętności, ale widocznie firmie się to opłaca.

Pracuję w Niemczech w dość prestiżowej firmie, a więc nie sądzę, by przyjęte w niej standardy były złe. Chyba Niemcy potrafią prowadzić biznes, a mój szef, biorąc pod uwagę pozycję na rynku, nie wpuszczał by się w kanał, gdyby mógł coś zmienić na lepsze.
autor: jasiu...
06 cze 2015, 08:58
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

kubus838 pisze:Jeżeli robisz w drewnie to widzisz jak ułożone są włókna i wtedy wiadamo gdzie frez może poderwać a gdzie nie. Ustawiasz w tym fragmięcie innu kąt oraz kierunek wejścia i cała filozofia. Robiłem wielokrotnie w drewnie dębowym, bukowym, suchym czy mokrym. Ale to już jest kwestia rodzaju obróbki. Ostatni robiłem fronty z reliefami na płaszczyznach i to w drewnie. Ale powtarzam to jest kwestia juz ustawienia rodzaju obróbki.

robert
I wszystko jasne. Kolega ma opanowaną obróbkę drewna (fronty meblowe, może listwy do ram obrazowych itp.) i prawdopodobnie nie wie nic o obróbce metalu. Rozmawiamy o dwóch zupełnie innych i neporównywalnych rzeczach. Właśnie dlatego kolega nie rozumie, że pokazany przez założyciela wątku detal powinien być obrabiany inaczej.
kubus838 pisze:Pewnie, ze mu to zlece ale najpierw w CAD-ie bo on zrobi to szybciej od Ciebie. Ty poprostu bronisz swoje pozycji bo w innym przypadku zwykły programista okaże sie bardziej przydatny niz Ty.

robert
No jeśli prostokątną kostkę z otworem kolega "programuje" w CAD-zie to ja argumentów nie mam. On po prostu nigdy nie widział przemysłowej obrabiarki do metalu, a na argumenty jest bardziej odporny niż H17N13M2T na rdzę :lol:
autor: jasiu...
05 cze 2015, 20:15
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

kubus838 pisze:Wczoraj jeździłeś starym fiatem 126 dzisiaj jeździsz nowym mercedesem.
robert
Trafiłeś, kiedyś jeździłem małym fiatem 126p, teraz jeżdżę mercedesem. Z małą różnicą. Jak miałbym przewieźć worek cementu po działce, to i kiedyś i dzisiaj wybrałbym taczkę, bo do tego jest.

Nadal twierdzę, że swój brak doświadczenia po prostu chcesz zakrzyczeć. Zadałem ci konkretne pytania, a ty na żadne odpowiedzieć nie potrafisz.
WZÓR pisze:Mam kilka Haas-ów na stanie i niekiedy korci mnie napisać na pulpicie program z DXF-a
Mariusz.
Kostki z jakimś otworem, może gwintem w nim też zlecasz programiście, żeby program w CAMie przygotował? Ja nie neguję, że kształt okrojnika można zrobić w CAM-ie, choć można, nie zawsze znaczy trzeba. Właśnie - po co oni ten Shopturn, czy Shopmill w maszyny wkładają? Na złość programistom?
autor: jasiu...
05 cze 2015, 08:48
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

kubus838 pisze:To już ręce opadają.

robert
Opadają przed obejrzeniem filmiku na temat możliwości programowania maszyny z HH z pulpitu, czy po obejrzeniu?

Umiesz bardzo mało, opanowałeś jeden program i wydaje ci się, że jesteś wszystkim. I nie dopuszczasz do siebie faktu, że są ludzie, którzy potrafią o wiele więcej, dlatego ten twój program traktują tylko jako jedno z narzędzi, właśnie - jedno z narzędzi, a nie jedynie narzędzie. Krótko może pracujesz, a może nie masz możliwości się rozwijać, stąd przekonanie, że programem załatwisz wszystko. Mam nadzieję, że nie będziesz musiał zmieniać pracy, bo w nowej mogoby wyjść, jak duże braki masz, jeśli trafisz na maszynę z innym sterowaniem, przeznaczoną do programowania z pulpitu, jak ten HH.

Jeszcze raz apeluję, wiem że film jest długi, ale postaraj się go obejrzeć i zrozumieć.
autor: jasiu...
04 cze 2015, 19:38
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

kubus838 pisze:bo macie wybór albo nauka obsługi CAD/CAM od podstaw albo dno.

robert
No właśnie to ci tłumaczę od początku (to nie ja pisałem o maszynach, które są robione przez pasjonatów - tak na marginesie).

Filmu, który ci poleciłem nie obejrzałeś, bo po co? A piszesz, że nauka obsługi CAD/CAM jest jedyną alternatywą, w stosunku do dna. Własnie na tym filmie widać, jaki CAM jest wbudowany w nowoczesne obrabiarki, które stosuje się szeroko w przemyśle.

Bo na bramóweczce z chińskim wrzecionem i Machem, czy podobnym sterowaniem, to ty sobie majsterkować możesz. Owszem, są takie też potrzebne, tyle że stosuje się je w garażach. Firmy, które chcą być konkurencyjne muszą stosować konkurencyjne maszyny, a więc oparte na profesjonalnych sterowaniach. I powiem ci, że moja firma, w której pracuję, buduje właśnie sterowane (na bazie Siemensa) ogromne szlifierki, takie po kilka milionów euro czasem za sztukę. Na bazie, bo wszystko jest przerobione na konwersacyjny system wprowadzania danych. Jak myślisz, czy pracując w takiej niemieckiej firmie, mam jakiekolwiek problemy z oprogramowaniem, stosowanym na produkcji. Od programowalnej piły (możesz zaprogramować, na jaki wymiar ma ucinać przygotówki), do pięcioosiowych tokarko-frezarek mam w miarę dobrze wszystko opanowane. Oprócz tego AlfaCAM, bo czasem trzeba (umiem modelować w Rhino, ale tego nie wykorzystuję w pracy). I ty mi się każesz uczyć? A czego - jeśli to łaska powiedzieć - jeszcze powinienem się nauczyć, bo nie wiem, ale z dobrej rady skorzystam, bo uczyć się lubię.
autor: jasiu...
04 cze 2015, 18:37
Forum: CNC podstawy
Temat: 3 pytania od zielonego
Odpowiedzi: 139
Odsłony: 8877

I wszystko jasne.

Jeśli ty masz do czynienia z takim sprzętem, to faktycznie chyba lepiej zostać przy tym CAM-ie, co to tysiące linii wypluwa. Wpisywanie bezpośrednio kodów może się różnie skończyć.

I nie dziwię się, że masz podobne poglądy, skoro o nowoczesnych obrabiarkach przemysłowych, z oprogramowaniem na bazie HH, Siemensa, czy innych producentów nie masz pojęcia. Tyle, że jeśli ty nie widziałeś Shopturna, Shopmilla, czy inaczej sterowanych obrabiarek, to wcale nie znaczy, że takich nie ma.

Obejrzyj sobie przy piwie filmik - to wszystko z pulpitu maszyny wpisujesz. Rozumiem ewentualny problem z językiem, ale powinieneś wiele zrozumieć.

Wróć do „3 pytania od zielonego”