Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
17 lut 2015, 16:34
Forum: Rysunek techniczny
Temat: wymiarowanie
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1127

Moje uwagi, co do wałka.

Na czopach (elementy z rowkiem pod pierścień zabezpieczający) będą łożyska. Na elementach z rowkiem pod wpust mogą być np. koła zębate, czy pasowe. Z uwagi na warunki przekładni Wymiary szerokości tych elementów podałbym połączone, jeden za drugim, nie od bazy. jednocześnie prawdopodobnie ważne jest położenie łożysk - jak będzie za luźno, czy za ciasno, to łożysko może się opierać na tych średnicach pod koła, albo na pierścieniach zabezpieczających i dlatego ja bym zastosował ciąg wymiarowy.

Powiedzmy, że zaczynam od prawej, pierwszy wymiar ciągu do końca rowka pod pierścień, dalej, od rowka, do końca pierwszej średnicy (pod łożysko), następny szerokość średnicy pod koło z wybraniem pod wpust. Ponieważ ważna może być odległość kół (np. w przekładni) zwymiarowałbym dalej szerokość tej największej średnicy, bo ona daje odstęp kół, a następnie dalej szerokość drugiego koła i średnicy pod łożysko do rowka pod pierścień zabezpieczający. Żeby wymiaru w szeregu nie zamknąć, wystarczy teraz zwymiarować całą długość wałka. Oczywiście osobno (na tym rysunku nawet) podajesz szerokość wybrań pod pierścionki. Promieni w wybraniach pod wpusty się nie podaje - one wychodzą od freza.

http://pracownicy.uwm.edu.pl/wojsob/pli ... owanie.pdf - na końcu masz właśnie wałek z podobnymi elementami, porównaj.

Co do klamerki, nie podajesz na dole długości od promyka do podstawy, bo jak podasz szerokość wybrania, to samo wyjdzie. A szerokości wybrania nie ma. Niby jest szerokość od ścianki do krawędzi wybrania, ale myślę, że tam to wybranie będzie ważniejsze. Zawieszenia małych otworów! Podając szerokość całkowitą i u góry nie musisz podawać tego wymiaru z prawej na górze.
autor: jasiu...
16 lut 2015, 20:33
Forum: Rysunek techniczny
Temat: wymiarowanie
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1127

Re: wymiarowanie

marcin1818 pisze:jeden blad i niestety nie bede mial tego zaliczonego wymagania nauczyciela
Postaramy się wszystkie twoje błędy wyłapać, masz szansę, o ile chcesz, trochę się poduczyć, bo przecież musisz wiedzieć, jeśli nauczyciel zapyta, skąd się dany wymiar wziął i dlaczego jest w tym miejscu.

Żeby było łatwiej - przypuszczam, że wiesz, co jest narysowane, więc spróbuj wymyśleć, jakie wymiary będą ci potrzebne, żebyś ten element ulepił np. z plasteliny. Fakt - są trzy elementy, więc trzy razy taką próbę sobie wymyśl. Zastanów się, które wymiary są ważne. Jeśli masz wałek, to pewnie na jego końcach są np. łożyska, jeśli są rowki na wpust, to tam będzie coś osadzone, np. koło zębate. W jednym i drugim przypadku wymiary będą istotne, no chyba, że łożysko twoim zdaniem ma "latać i dzwonić". O tolerancjach pewnie na rysunku technicznym było, jeśli nie to masz: https://docs.google.com/file/d/0B3PkZw7 ... l=pl&pli=1 - bez kupowania książki możesz doczytać i sam zwymiarować.

Pokaż, czego dokonałeś, poprawimy, jeśli będzie trzeba, na dodatek tłumacząc, dlaczego.

Wróć do „wymiarowanie”