Znaleziono 5 wyników

autor: jasiu...
09 cze 2014, 20:23
Forum: CNC podstawy
Temat: Kurs programowania
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3391

kubus838 pisze:Pod warunkiem, że ja dobrze myśle jak są ułożone oba walce
robert
Powiedzmy, że różnią się średnicami i ich osie są zwichrowane. To znaczy w rzucie przecinają się pod kątem, ale w rzeczywistości mijają się na pewnej wysokości. Jeśli znasz dobrze program, będziesz umiał sobie z tym poradzić, ale trzeba trochę niekonwencjonalnie na to popatrzeć.

U mnie jest inaczej. Gęba sama sie cieszyć nie będzie, bo materiały mają to do siebie, że się przy pewnych warunkach odkształcają, a ja to właśnie muszę przewidzieć, żeby po odmocowaniu z maszyny mieć taki element, jak na rysunku.
autor: jasiu...
09 cze 2014, 19:19
Forum: CNC podstawy
Temat: Kurs programowania
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3391

No widzisz, jak znasz Rhino, to umiesz to zrobić. Bo przecięciem dwóch różnych walców będzie jakaś krzywa, podobna do elipsy i wcale tak prosto tego miejsca nie zaokrąglisz. Bo ja również Rhino znam i bardzo cenię, jako program, który rzeczywiście dużo może.

I wyjaśniam czemu 10 procent. Bo jeśli dam ci dokładny opis urządzeń sterowania Airbusa A320, to prawdopodobnie nie wystarczy ci, żeby wystartować, czy wylądować. Podobnie w każdej innej dziedzinie. Poznając program jedynie dostajesz do ręki narzędzie. To, w jaki sposób to narzędzie wykorzystasz, to jest właśnie pozostałe 90 procent i to się nazywa doświadczenie i znajomość tego, co chcesz w tym programie zrobić.

A'propos pilotażu - spróbuj się pobawić http://flightgear.net76.net/wordpress/ Naprawdę fajna rozrywka (aha, jest wersja 3.0!).
autor: jasiu...
09 cze 2014, 16:42
Forum: CNC podstawy
Temat: Kurs programowania
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3391

kubus838 pisze:Dlatego uczyć się należy od rysowania kreski do składania komponentów w cały zespół i jeżeli robisz to w autocadzie to napewno dasz sobie radę w np. rhinoceros - a dlaczego a dlatego, że wiesz jak się posługiwać tymi programami.robert
No właśnie, niekoniecznie.

Technolog dostaje konkretny projekt i wie, po której krawędzi poprowadzić narzędzie. On nie musi wiedzieć, w jaki sposób dany kontur został narysowany, za to musi wiedzieć, że jeśli promień zaokrąglenia jest mniejszy od promienia np. płytki w nożu, to program może wywalić błąd. Trywialny przykład, ale jak będziesz chciał frezować "na kwadratowo" (promień naroża 10, frez D=20), to się w narożach powcinasz. I to dla człowieka, który skupiał się na uczeniu się ikonek tak oczywiste nie jest.

Bo dla mnie znajomość programu to nawet nie 10 procent znajomości pracy z tym programem. Wyobraź sobie, że ktoś wie, że duże litery z klawiatury wychodzą, jak się wciśnie taki długi klawisz z boku, a klawisz z napisem "backspace" służy do kasowania zawartości przed kursowem. Czy takiego człowieka dasz do obsługi np. programu przygotowującego gazetę? Przecież Desktop Publishing też ma swoje prawa i nie ważne, że ktoś umie np. pisać w openoffice. Niby klawiatura działa tak samo, tylko w inny sposób się z niej korzysta, bo o inny efekt chodzi.

I może na tym przykładzie rozumiesz, że samo "opanowanie ikonek" nie służy niczemu, bo w programach CAD i tak będą one w innym miejscu, inaczej będzie się z nich korzystać, a przede wszystkim one są tylko podstawą obsługi programu.

Co do Rhino, to jest to program obsługiwany w zupełnie inny sposób, niż AutoCAD. I służy też do innych celów. O ile AutoCAD służy do wykonania dokumentacji technicznej, o tyle w Rhino modelujesz. I robisz to w zupełnie inny sposób. Fakt, znajomość Rhino może się przydać, ale to dość wymagający program (spróbuj zaokrąglić miejsce przecięcia się dwóch różnych wałków, które się pod kątem przecinają). Poza tym w CNC Rhino przyda się w narzędziowni, a większa część "programowania" to "zwykła produkcja", gdzie króluje Solid, AlphaCAM, czy podobne programy. Jeśli już ktoś musi, to może od razu na nich zacząć, korzystając np. z wersji demonstracyjnych. Chyba lepiej, niż naokoło, na dodatek zupełnie niepotrzebnie ucząc się całkiem innego programu.
autor: jasiu...
09 cze 2014, 14:09
Forum: CNC podstawy
Temat: Kurs programowania
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3391

kubus838 pisze:Ale programy CAD z reguły działają w podobny sposób i jak się nuczysz jednego, z drugim masz o wiele łatwiej.robert
No właśnie, że tak ci się wydaje. To że sposób wprowadzania danych jest podobny, to nie znaczy, że podobnie działają. Poza tym chyba nie ma sensu uczyć się wpisywania promienia pomiędzy dwie linie, bo to czynność trywialna i dziecko z przedszkola na tym etapie jest obsługę programu opanować.

Niestety, wielu osobom wydaje się, że jak potrafią już parę linii na rysunku umieścić, to jest sukces. Niestety, bo to najmniejszy problem. Widziałeś kiedykolwiek projekt jakiejś obrabiarki? Wszystko na jednym rysunku. A jeśli potrzeba rysunku detalu, to się wyciąga odpowiednią warstwę, na której on jest i dodaje resztę (tabelkę, wymiary itd.). To co proponujesz? Uczyć się tylko skrótów, czy klikania w ikonki? Ma sens uczenie się czegokolwiek po łebkach, częściowo? A jeśli już umiesz korzystać z CADa, jesteś w tym dobry, to chyba lepiej w tamtej branży pozostać.
autor: jasiu...
09 cze 2014, 09:39
Forum: CNC podstawy
Temat: Kurs programowania
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 3391

kubus838 pisze:A może zaczniesz od projektu w CAD a dopiero przejdziesz do określenia parametrów obróbki. Bo to ma wiele ze soba wspólnego - tak mnie uczono.
Robert, problem w tym, że projekty w CAD robi się w zupełnie inny sposób, przyjęty w konkretnym biurze konstrukcyjnym (np. zasada, że osie są na drugiej warstwie, tabelka na dziesiątej i tych nie wolno zajmować). Poza tym programista CAM musi umieć też programować "z łapy", bo niektórych elementów nie opłaci się męczyć np. w Alphacamie. Programistę nie interesuje konstrukcja, ale konkretny element do obróbki. Rysuje się łatwo, tylko że czasem później nie ma np. za co złapać detalu przy obróbce. To już chyba lepiej od technologii obróbki zacząć, bo konstruktorowi dalej do programisty, niż technologowi.

A że niektórzy mają parcie w stronę monitora, no cóż. Nie zawsze od tego trzeba zaczynać, a na monitorze można uruchomić sobie coś przyjemniejszego na początek.

Wróć do „Kurs programowania”