Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
21 kwie 2013, 20:52
Forum: WARSZTAT
Temat: TUB21
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 940

Tomciowoj pisze:Silnik 7,5 kW (taki jest prawdopodobnie w tokarce) nawet bez żadnego obciążenia będzie pobierał około 6-7A, przy pełnym obciążeniu 15-17A (zależy od wykonania), natomiast 4kW "na luzie" będzie pobierał ok 3,5-4 A, obciążony 8-9A
I to by była prawda, gdybyśmy mieli pisać teoretyczną pracę. Czyli gdyby te silniki po prostu pracowały odkręcone od tokarek i były obciążone jakimś teoretycznym obciążeniem. W rzeczywistości silnik nawet na biegu jałowym ma do pokonania dość spore opory. Przekładnie pracują, a wówczas różnice będą dużo mniejsze.

A drugiej strony opory skrawania są podobne, a więc czy silnik mniejszy, czy większy będzie potrzebował podobnej mocy do ich pokonania. Silnik mniejszy będzie pobierał wyższą wartość prądu, a poza tym będzie się grzał.

Bo zasada zachowania energii zachowana być musi. Czyli z jednej strony moc dostarczona (przez silnik, obojętnie jaki) będzie odebrana na wykonanie tej samej pracy, składającej się z pokonania oporów obrabiarki (przekładnie, łożyska) i skrawanie materiału.

Znam kilka osób, które podobnych zamian dokonały i wcale im to nie pomogło. Owszem, silnik przestawał się kręcić przy dużo mniejszym wiórze, ale w tym momencie bezpiecznik i tak wybijało. Zasada zachowania energii wygrała z teoretycznymi zasadami, jakimi powinien podlegać silnik. A co do mocy biernej - może wówczas warto dołożyć do silnika kondensatory? Może to by pomogło? Choć moim zdaniem ogranicznik prądu (można pomyśleć samemu na triakach zbudować) sprawę załatwi w tym przypadku najlepiej. Po prostu w żadnym momencie większego prądu, niż "wybijający bezpieczniki" układ nie przepuści.

A właściwie, czemu nie dołożyć elektrosprzęgła i dużego koła zamachowego? Tylko że wówczas potrzebna byłaby jakaś nawrotnica do toczenia gwintów. No ale jeśli gościu gwintów toczyć nie chce?
autor: jasiu...
21 kwie 2013, 14:31
Forum: WARSZTAT
Temat: TUB21
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 940

Pogadaj z fachowcami, ale myśle, że http://www.conrad.pl/Ogranicznik-pr%C4% ... f%2Fmd5%7D by się sprawdził.
autor: jasiu...
21 kwie 2013, 14:02
Forum: WARSZTAT
Temat: TUB21
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 940

No ale przecież to zupełnie bez sensu.

Silnik to takie urządzenie, że pobiera nie taką moc, jaka jest wypisana na tabliczce znamionowej, ale taką, jaka jest potrzebna do obróbki. Ot przy tym samym napięciu przy małym obciążeniu płynie mniejszy prąd, a przy dużym większy. I właśnie iloczyn tego prądu i napięcia daje moc.

Radykalnej zmiany nie robisz, więc po co to. Przez silnik np. 10 KW przy małym obciążeniu popłynie ten sam prąd, co przez silnik 4 KW. Jeśli bezpieczniki ci wybija, to musisz zainstalować układ ograniczający prąd, a nie zmieniać silniki. Bo silnik 4 KW również przez chwilę przeniesie moc np. 10 KW, no może w końcu uzwojenia się przepalą, ale podejrzewam, że wcześniej wybije ci bezpiecznik.

Wróć do „TUB21”