Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
29 lis 2011, 18:16
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Pierwsze kroki - Fanuc, Heidenhain, Mazatrol, Siemens
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 16079

Teoretycznie da się przeprowadzić operację przeszczepu serca, dysponując jedynie teoretyczną wiedzą. Problem w tym, że twoja wiedza teoretyczna jest generalnie za duża w stosunku do potrzeb praktycznych. Tak naprawdę, to jedno pytanie, jakie zadałeś daje wyobrażenie o twoim pojęciu. Chodzi o zdanie: "Czy język gcode jest kodem uniwersalnym", jeśli ty tego nie wiesz, to znaczy, że chciałbyś odprawiać mszę, ale na razie nie wiesz, w jaki sposób się przeżegnać.

Teraz do pytań.

Nie nauczysz się z Svansoft Symulatora obsługi maszyny, ale pomoże ci on w treningu i "rozwijaniu umiejętności". Po prostu musiałbyś wiedzieć czego chcesz, a dopiero później jak to zrobić. Symulator jest dla tych, co już wiedzą czego chcą, a trenują właśnie metody działania.

Właśnie dlatego nie wybierać żadnego panelu, bo i tak konkretne obrabiarki mają zawsze przyciski, bardzo istotne, których w symulatorze nie ma.

Instrukcje, to jak najbardziej właściwa droga, ale musisz pamiętać, że do każdej obrabiarki masz minimum dwie najważniejsze z punktu widzenia obsługanta. Pierwsza, to tzw. Manual, czyli instrukcja obsługi konkretnej maszyny, a druga, to instrukcja programowania, z opisem, jakie funkcje w sterowaniu zostały zaimplementowane. Zaczyna się od tej pierwszej książki.

Kod jest uniwersalny, tyle że każdy producent obrabiarki ma swoje niuanse. Ot przykład - chłodzenie - a jakie? M8? A nie, bo ja chcę mgłę olejową, a to sobie producent nazwał inaczej.

Nie ma takiej książki, funkcje są opisane w każdej instrukcji programowania. To znaczy książki i owszem są, ale instrukcje programowania są napisane o niebo lepiej. Polecam uczenie się ze źródeł.

Symulator przecież masz, to o co ci chodzi? W Svansoft ci to przecie pójdzie, przynajmniej powinno.

Nie zawsze kody generuje się ręcznie, są programy CAM, są też nakładki, takie jak np. ShopTurn dla sinumerika. Wiele rzeczy robi się z wcześniej przygotowanych podprogramów.

A to już zależy, czego oczekujesz. To jakbyś pytał BMW, czy Mercedes. Oba mają swoje zalety i wady. Największą wadą może być to, że u twojego przyszłego ewentualnego pracodawcy będzie np. AlphaCAM. I co, dopiszesz do listy, jaki wybrać?

Na ostatnie nie odpowiem, nie mój region.

No i jeśli pytasz o doświadczenie, to długo by pisać. Obecnie niemiecki producent bardzo precyzyjnych obrabiarek.

Dorzucę, choć o to nie pytasz. Nie jest problemem zrobić powierzchnię w CAMie i puścić po niej narzędzie. Problem jest w tym, żeby nauczyć się niuansów, jakie narzędzie wybrać, w którą stronę puścić, jak zaplanować obróbkę, żeby nie trzeba było np. przygniatać już obrobionej, bardzo istotnej, tolerowanej powierzchni, bo się nie na zamocować. Za taką wiedzę w naszej branży płacą i tego się z książek nauczyć bardzo trudno.

Wróć do „Pierwsze kroki - Fanuc, Heidenhain, Mazatrol, Siemens”