Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
21 paź 2011, 11:07
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaka tokarka CNC do warsztatu.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5108

O tym http://www.heidenhain.pl/pl_PL/produkty ... /toczenie/ - to ja też wiedziałem, ale nie spotkałem jeszcze obrabiarki, a mam do czynienia z nowymi, która by na tym chodziła. Dlatego nie wiem, jak to wygląda i jak się sprawdza w praktyce.

Za to jestem zwolennikiem, oczywiście w produkcji jednostkowej, bo w serii nie ma sensu nakładek, w rodzaju ShopTurn, czy właśnie systemu Weilera. Oczywiście można wszystko lecieć z podprogramów, ale dla tradycjonalistów jest przecież opcja korzystania właśnie z kodów.

Żeby nie być gołosłownym przykład, z jakim w dziale remontowym będą się niejednokrotnie spotykać. Ot koło pasowe, takie prościutkie.

Na Weilerze samo programowanie wrębu na pesek wygląda tak - http://zapodaj.net/6cd615ab7741.jpg.html

Prawda, że obserwując szkic, widzimy co wpisać w którym miejscu (początek pierwszego wrębu X i Z, szerokość na dole "b", średnica na dole "t", "wa", jeśli mamy to na stożku, kąty wrębu na pasek w1 i w2 - i tak dalej. Nie trzeba znać niemieckiego (taką wersję językową mam), żeby wpisać. Oczywiście po lewej masz rzeczywisty rysunek tego, co wpisałeś.

I dalej przechodzimy do http://zapodaj.net/1bcdcfe2e5f5.jpg.html - gdzie opisuje się sam cykl. Dajesz punkt startu (gdzie podjechać narzędziem, na szybko), naddatek na przejście wykańczające, Anzahl i Verschiebung der Einstiche to po prostu liczba wrębów w kole i przesunięcie pomiędzy poszczególnymi wrębami. Ja daję "zero" na czole, stąd współrzędna ujemna.

A tak - http://zapodaj.net/e3aa4c7b84a5.jpg.html - to wygląda podczas obróbki. Zdjęcia robiłem telefonem, ale myślę, że czytelne.

I powiedz, czy nie jest łatwo do takiego systemu przyuczyć nawet mniej rozgarniętego tokarza? Programowanie, z możliwością sprawdzenia na symulacji takiego koła, to maksymalnie 5 minut. Właśnie dlatego ten system mi się spodobał, jest bardzo prosty.

Oczywiście równie prosto programuje się planowanie, toczenie po konturze, wiercenie, czy inne elementy obróbki. Podejrzewam, że istnieje możliwość zamówienia tego systemu z polską wersją językową, ale nawet gdyby nie (jest np. angielska), to opanowanie go naprawdę jest kwestią dni. To naprawdę jest proste.

No i spróbuj zrobić takie zdjęcia w maszynie, która jest szczelnie zabudowana. A czasem trzeba coś z ręki przetoczyć, czasem trzeba choćby papierkiem ściernym podczyścić, stąd właśnie do takiej roboty, jaką ma mcenter, to ja bym właśnie podobną maszynkę proponował.
autor: jasiu...
19 paź 2011, 20:54
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaka tokarka CNC do warsztatu.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5108



Może obejrzysz i zrozumiesz, że w sytuacji warsztatu, to te nakładki dają bardzo wiele, tam codziennie jest inna robota, a lepiej dopłacić tokarzowi za programowanie, niż przyjmować programistę. Na marginesie - system Weilera jest prostszy jeszcze od Shop Turn.

No i nie spotkałem tokarki z HH. Może mało maszyn zmam

Na temat produkcji Andrychowskiej wypowiadał się nie będę.
autor: jasiu...
19 paź 2011, 18:17
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaka tokarka CNC do warsztatu.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5108

No właśnie ostatnio mam okazję popracować trochę przy Weilerze C50 i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony maszyną. Możesz obejrzeć ją tutaj: http://www.weiler.de/73.html

Jej zalety - da się toczyć konwencjonalnie (z ręki) i ma budowę konwencjonalnej tokarki (z koniem, podtrzymką itd.). 2 metry w kłach i dość dużo nad łożem - da się nawet większe elementy toczyć. Jest naprawdę dokładna, przynajmniej na razie (jest nowa). Gdybym ci miał coś doradzić, to szukaj coś podobnego.

Sterowanie to Sinumerik 810D, ale z nakładką, co daje ci możliwość praktycznie na maszynie, bardzo łatwego pisania programu. Dla mnie, do jednostkowych elementów, jeszcze jak czasem trzeba coś "z ręki" przetoczyć, to maszynka z uwagi na konwencjonalną budowę jest niezastąpiona.

Przejrzyj też inne z serii E - po prawej na stronie możesz kliknąć i obejrzeć od E30 - trochę mała do E175 (do 12 metrów toczenia). I wszystkie mają konwencjonalną budowę, a to w takich robotach, jak ty masz ważne. Czasem musisz wziąć detal i tylko papierem podczyścić, bo nie wchodzi, a tu się da bez problemu.

[ Dodano: 2011-10-19, 18:19 ]
Jeszcze dorzucę - no popatrz na to optimum. To tokarka do seryjnej produkcji - założyć detal i zamknąć drzwi, chyba nie o taką ci chodzi w twojej pracy.

Wróć do „Jaka tokarka CNC do warsztatu.”